Kategorie
Serwis Uncategorized

Praktyka czod w tradycji bon buddyzmu tybetańskiego

Niezwykle ciekawie zapowiada się wykład, który 7 czerwca o godzinie 18.40 wygłosi dr Alejandro Chaoul-Reich w Pałacu Kazimierzowskim (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) Uniwersytetu Warszawskiego, w Sali Brudzińskiego nt.: PRAKTYKA CZOD W NAJSTARSZEJ TRADYCJI DUCHOWEJ TYBETU „Chod (czyt. czod) jest praktyką medytacyjną, (…) tradycyjnie wykonywaną w miejscach, które napawają nas lękiem, takich jak cmentarze czy miejsca, […]

Niezwykle ciekawie zapowiada się wykład, który 7 czerwca o godzinie 18.40 wygłosi dr Alejandro Chaoul-Reich w Pałacu Kazimierzowskim (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) Uniwersytetu Warszawskiego, w Sali Brudzińskiego nt.:

PRAKTYKA CZOD W NAJSTARSZEJ TRADYCJI DUCHOWEJ TYBETU

„Chod (czyt. czod) jest praktyką medytacyjną, (…) tradycyjnie wykonywaną w miejscach, które napawają nas lękiem, takich jak cmentarze czy miejsca, w których wykonuje się obrządki palenia zwłok. Miejsca te przerażają i przepełniają lękiem, a takie uczucia używane są przez praktykującego chod (chopa) w celu odcięcia się od własnego ego.
Śpiewając, tańcząc i grając na specjalnych instrumentach wykonanych z kości, praktykujący wizualizuje własne ciało jako część wielkiej uczty wydanej dla istot oświeconych i nieoświeconych – na przykład strażników czy też wszystkich klas istot czujących. Nawet demony i złe duchy są zapraszane na taką ucztę i żywione ciałem praktykującego.
W tej niezwykle energetycznej i fizycznie wymagającej praktyce, zarówno strój jak i wszystkie narzędzia, których używa praktykujący służą mu do utrzymania stanu wewnętrznego i głębokiego doświadczenia praktyki.”

dr Alejandro Chaoul-Reich jest wytrawnym badaczem kultury tybetańskiej, uczniem Tenzina Wangyala Rinpocze, autorem książki Chod Practice in the Bon Tradition.