Kategorie
Filmy Recenzje Serwis

Kongres – psychodeliczna odsłona Ariego Folmana już w kinach

Ari Folman w Kongresie sprawnie buduje krytyczną narrację na temat zawiłych ścieżek, którymi poruszają się ludzkie pragnienia. Reżyser Walca z Bashirem swój najnowszy film inspiruje Kongresem futurologicznym Stanisława Lema, jednak wchodzi z książką w twórczy dialog, odstępując od wielu fabularnych nawiązań do oryginału i nie czyniąc z niego gotowego przepisu na kolejną produkcję sci-fi.

Grająca samą siebie, aktorka Robin Wright mieszka z dwójką dorastających dzieci w hangarze nieopodal lotniska. W międzyczasie w branży filmowej ma miejsce technologiczny przewrót i producenci jednej z hollywoodzkich wytwórni stawiają ją przed trudnym wyborem. Albo pozwoli się zeskanować i podpisze zgodę na dożywotnie wykorzystanie swego wizerunku w filmach, które nie zawsze będą szły w parze z jej przekonaniami, albo zostanie skazana na zapomnienie. Jako matka zmagająca się z chorobą jednego ze swoich dzieci, Wright staje przed niełatwą decyzją. Kiedyś jako znakomicie zapowiadający się talent, odrzucała większość proponowanych jej ról. Dziś jako przygasająca gwiazda, pragnie zachować młodość i nie chce skazywać swojej rodziny na niepewną przyszłość, której wizja bez stałego źródła dochodu nie zapowiada się kolorowo. Robin podpisuje kontrakt, stając się tym samym własnością studia Miramount.

Kongres Okultura Serwis Informacyjny

Szybki rozwój technologii przenosi nas do świata przyszłości, w którym koncerny farmaceutyczne w porozumieniu ze studiami filmowymi sprzedają kompletne pakiety rozrywki. Po spożyciu pigułki można zapomnieć o sobie i swym dotychczasowym życiu, stając się dowolną postacią, od hippisowskiej wersji Jezusa Chrystusa po oniryczne Syreny z obrazów Klimta. Podłączając się do zanimowanego świata iluzji, ego wyparowuje i zapanowuje ogólna szczęśliwość. Zacierają się natomiast granice wolności jego użytkowników, gdyż w świecie tego snu w śnie łatwo ulegać kolejnym pragnieniom, dyktowanym przez pomysłodawców owego przedsięwzięcia.

Kongres, reż. Ari Folman

W dużej mierze film jest animowany. Dość ascetyczne, przestrzenne i rozświetlone sceny z realnego świata odważnie przeplatają się z gęstymi  kreskówkami rodem z kwasowych wizji… a jak to w wizjach bywa, nie każda scena musi być logiczną konsekwencją poprzedniej. Spójną klamrą filmu jest jednak jego przekaz. W Kongresie Ari Folman krytycznym okiem patrzy na nieograniczone możliwości technologii, kąśliwie i satyrycznie komentuje branżę filmową i współczesną kulturę konsumpcyjną, w której niewiele już zostało po samodzielnym myśleniu. Reżyser kładzie nacisk na problem kryzysu tożsamości oraz wolnej woli, odkrywając przed widzem, że pragnienia to tylko złudzenia odwracające uwagę od realnego świata.

Kategorie
Serwis Wystawy

„Raw Vision” w Paryżu!

18 września rozpoczyna się w paryskiej La Hale Saint Pierre wystawa prac artystów związanych z kultowym pismem „Raw Vision”. Podczas ekspozycji, która trwać będzie do 22 sierpnia 2014 roku, będzie można obejrzeć prace licznych artystów z pogranicza sztuki psychodelicznej, bizarre i art brut, w tym znanych z łamów TRANS/WIZJI – Joe Colemana, Alexa Greya i Paula Laffoleya. Polecamy!

Joe Coleman Portrait of Professor Mombooze
Joe Coleman
Portrait of Professor Mombooze
Kategorie
Koncerty Kultura i sztuka Patronat medialny Performance Serwis

Warszawska edycja AVANT AVANT GARDE

Dzień 27 września 2013 zapowiada się arcyciekawie. Jeśli chcecie posłuchać na żywo Stevena Stapletona i Andrew Lilesa, Francesco Cavaliere, Macieja Śledzieckiego i Marion Wörle, Magdy Mayas i Tishy Mukarji – koniecznie zamanifestujcie się w CSW Zamek Ujazdowski podczas warszawskiej edycji AVANT AVANT GARDE.

Tak o idei AVANT AVANT GARDE piszą organizatorzy wydarzenia:
„Anachroniczna podróż po muzycznych eksperymentach przed XX wiekiem
Nie ma czegoś takiego jak nowa muzyka. I nigdy nie było. W przeciwnym razie – kiedy mogła się ona zacząć? W 1766 roku kiedy futurystyczne maszyny do produkcji hałasu zostały zaprojektowane przez Donato Stopaniego w teatrze Drottningholm w Sztokholmie? A może kilkadziesiąt lat wcześniej, gdy podwaliny muzyki minimalistycznej w postaci tonów kombinowanych zostały opisane przez Giuseppe Tartiniego? Czy może w wieku XIII, kiedy Cage’owska idea „przypadku” została zawarta w legendarnych figurach logicznych Raymonda Llulla? Czy jeszcze wcześniej?

Avant Avant Garde to anachroniczne poszukiwania praktyk eksperymentalnych w partyturach, rycinach i traktatach powstałych na wiele wieków przed ukuciem terminów takich jak “nowy”, “współczesny”, “eksperymentalny” czy “awangardowy”. Zanurzamy się w historię nie w poszukiwaniu szkół i trendów, ale szalonych jednostek – patronów XX wieku, którego same nie doczekały. Znajdujemy kompozytorów, naukowców, teoretyków i inżynierów pracujących z tym, co mieli pod ręką – wodą, powietrzem czy kamieniem. To, co spod ich rąk wychodziło od zawsze zapowiada nadejście sound artu.”

Avant-Avant-Garde
Szczegółowy program wieczoru w Warszawie:

27 września 2013, Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”:

20.00, Sala edukacyjna (wstęp wolny):

  • wprowadzenie Michała Libery
  • wykład Jana Topolskiego
  • spotkanie z artystami

21.00, Cysterna przed głównym wejściem do CSW (wstęp wolny):

  •  Francesco Cavaliere, performens inspirowany XIII- i XIX-wiecznymi eksperymentami z elektrycznością, zwłaszcza muzyką galwaniczną Charlesa Graftona Page’a. Cavaliere przygotuje specjalny set dźwiękowy na sprężyny i magnesy (muzyka galwaniczna) a także rozmaite instrumenty własnej konstrukcji wykorzystujące teorię rezonatorów Helmholtza oraz inne ówczesne fakty i mity na temat akustyki i psychoakustyki.

22.00, Sala Laboratorium (20 zł):

  • Gamut Ensemble, kompozycja inspirowana antycznymi i średniowiecznymi systemami strojenia instrumentów muzycznych. Od pierwszych koncertów Avant Avant Garde Maciej Śledziecki i Marion Wörle kompletują orkiestrę instrumentów konstruowanych na podstawie starych szkiców przez Gerharda Kerna – w Warszawie zaprezentują m.in. kurant i monochord sterowane cyfrowo.
  •  Magda Mayas & Tisha Mukarji, duet pianistki i pianistki ale także duet pianistki i stroicielki fortepianów. Obie artystki przygotują koncert rekonstruujący wczesne techniki preparacji fortepianu a także systemy strojenia muzycznego sprzed wynalezienia fortepianu, w szczególności te opisane w 1555 roku przez Nicola Vicentino w słynnej teorii archicembalo – instrumentu realizującego jego wizję muzyki opartej na skali 31-stopniowej.
  •  Steven Stapleton & Andrew Liles, performens-tajemnica oparty na okultystycznych praktykach dźwiękowo-naukowych. Na okazję swojego pierwszego wspólnego koncertu w Warszawie twórcy zespołu Nurse with Wound, przygotują koncert na klawesyn oraz elektronikę.

* Kolejność koncertów w Sali Laboratorium może ulec zmianie !
* Koncert w Sali Laboratorium jest wydarzeniem dodatkowym Warsaw Gallery Weekend
* Po koncertach: After Party na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego (The Phantom, Jacek Sienkiewicz Recognition, Jacek Staniszewski Facial Index)

Wstęp bezpłatny obowiązuje tylko na wybrane wydarzenia! Koncerty w Sali Laboratorium są płatne! A to dzięki dofinansowaniu: Kulturstiftung des Bundes, NRW Kultur International, ON Neue Musik Koln, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Okultura objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Link do wydarzenia na FB, tutaj.

Kategorie
Książki Okultury Ogłoszenia Serwis

Słów kilka od autora „Czerwonej Bogini”

Peter Grey, autor CZERWONEJ BOGINI, przysłał nam z myślą o polskim czytelniku tekst wprowadzający w świat tej fascynującej książki!

List od Petera Greya

Wersja tekstowa listu.

Kategorie
Nauka Ogłoszenia Serwis Wydarzenia

Pszczoły, hotele i Tadeusz Baranowski, czyli „Adoptuj Pszczołę”

Co wspólnego mają ze sobą Tadeusz Baranowski, pszczoły i hotele? Ten znakomity polski rysownik – autor m.in. komiksów takich jak: Antresolka Profesorka Nerwosolka, Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa, czy Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko – dał się namówić do współpracy w ogólnopolskiej akcji ratowania owadów zapylających. Narysował on planszę, której tajemnicze zakamarki odsłaniają się przed naszymi oczami, kiedy zdecydujemy się zaadoptować pszczołę.

Adoptuj Pszczołę / Tadeusz Baranowski
Adoptuj Pszczołę / Tadeusz Baranowski

Po co w ogóle budować hotele dla owadów zapylających? „Brzmi dziwnie? Tak, ale gdy przyjrzymy się sprawie bliżej, zrozumiemy, że taki hotel w miejskim parku, czy ogrodzie może bardzo wiele zmienić. To specjalna konstrukcja, w której dzikie owady zapylające (lubimy je nazywać dzikimi zapylaczami) mogą uprawiać miłość, schronić się przed złą pogodą i przetrwać zimę. Dzikie zapylacze to kluczowy element ekosystemów, a sytuacja w miastach powoduje, że coraz trudniej im przetrwać. Nie chodzi tylko o hałas i zanieczyszczenia. Wiele zielonych obszarów miejskich to dla owadów pustynia – równo skoszone trawniki, czy starannie zgrabione liście nie zapewniają im właściwych warunków do przetrwania.

Dlaczego to robimy i dlaczego stawiamy hotele w miastach? Ponad połowa pszczołowatych, które stanowią dużą grupę wśród dzikich zapylaczy w Polsce, to gatunki zagrożone. Populacje niektórych (nie tylko pszczoły miodnej) maleją od wielu lat. W miastach większość naszych parków i zielonych przestrzeni jest zbyt sterylna jak na potrzeby owadów. W wielu miejscach obserwujemy w związku z tym zmniejszenie ich liczby. A gdy jest ich zbyt mało, gorzej wiedzie się innym zwierzętom, a także roślinom.

Wszyscy odczuwamy, gdy zapylacze nie znajdują swojego miejsca w miastach. Owady zapylające są kluczowym elementem zdrowych ekosystemów, które zapewniają oczyszczanie powietrza, wiązanie gleby, wpływają łagodząco na warunki pogodowe, dzięki ich pracy inne zwierzęta mają co jeść. Jeśli chcemy zadbać o miejskie ekosystemy, nie możemy zapominać o owadach.

W pszczelich hotelach znajdą swoje miejsce różne gatunki zapylaczy, głównie pszczoły samotnice, m.in. murarki, samotki, porobnice i trzmiele. Mogą w nich zamieszkać należące do muchówek bzygi. To także schronienie dla innych pożytecznych owadów: złotooków i biedronek.

Zwykłe hotele ogrodowe mogą być małymi i prostymi konstrukcjami. My stawiamy duże i stosunkowo skomplikowane hotele, o kubaturze nawet do 3 metrów sześciennych. Taki hotel, choć czasem wygląda niepozornie, to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, zbudowana z wielu materiałów. Ponieważ stoi w miejscu publicznym, musi być odpowiednio wzmocniony, trzeba go zabezpieczyć przed intruzami (np. szerszeniami). I oczywiście chcemy też, żeby był ładny! W naszym projekcie chcemy zadbać nie tylko o owady, ale też o wspólną przestrzeń miejską.

Dobrze zaprojektowany hotel to także dobrze wypełnione przestrzenie wewnątrz konstrukcji. Używamy do tego starannie wyselekcjonowanych i pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów: słomy, kory, drewna, gliny, potłuczonych doniczek, kawałków cegieł. Oprócz tego w hotelach znajdują się tyczki bambusowe, maty słomiane, suche liście i trawy, kamienie, dachówki.

Postawienie hotelu to tylko początek pracy. O hotel trzeba dbać, monitorować jego stan, uzupełniać materiały, naprawiać, czyścić i pielęgnować. Ale to i tak niedużo pracy, w porównaniu do tego, co dzikie zapylacze codziennie robią dla nas od tysięcy lat.”

Adoptując pszczoły i dołączając do pszczelego roju naprawdę zmieniasz świat. Adoptuj pszczołę od zaraz 🙂

Kategorie
Festiwal Trans/Wizje Wydarzenia

Nadchodzi 4. numer Trans/wizji

Wiemy, że na tę informację czekaliście od dawna. Wiemy, że długo kazaliśmy na siebie czekać. Ale w niektórych sytuacjach pośpiech jest niewskazany, a na to, co dobre, czasami warto poczekać.4. numer TRANS/WIZJI ukaże się 17 listopada 2013 roku. Jego motywem przewodnim będzie szeroko rozumiana tematyka „Bizarre”. W środku m.in.:

  • rozmowa z Alejandro Jodorowskym o sztuce, świadomości, psychomagii i potędze wyobraźni;
  • rozmowa z Johnem Reynoldsem (Lamą Wadżranathą) o tantryzmie, kontrkulturze, mrocznych kultach i psychodelikach;
  • rozmowa z Dennisem McKenną, bratem Terence’a, o badaniach nad psychodelikami i przygodach w Amazonii;
  • rozmowa ze Stevem Beyerem, antropologiem, autorem monumentalnego opracowania poświęconego ayahuasce;
  • rozmowa z Boydem Ricem (NON) o muzyce, mizantropii, ekscentryzmie i kulcie woli;
  • rozmowa z Richardem Kernem, twórcą nowojorskiego kina transgresji;
  • „Apokalipsa Haszyszu” Fitza Hugha Ludlowa;
  • artykuł o Savitri Devi, greko-francuskiej hinduistce, rzeczniczce praw zwierząt i wyznawczyni Hitlera jako awatara boga Wisznu;
  • blok tekstów o pop-surrealizmie i literaturze „bizarro”;
  • artykuł o AIDS-negacjonistach;
  • artykuł o misteriach i tajemnicach Aghori-Babów;
  • artykuł o halucynogennych ropuchach;

oraz wiele innych fascynujących materiałów.

Premiera pisma odbędzie się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej (Sala Laboratorium przy Zamku Ujazdowskim) 17 listopada o g. 17. Serdecznie zapraszamy! Szczegóły wkrótce!

Transwizje4 Info