Kategorie
Hermaion Książki Książki Okultury Okultura Serwis

Rekordowa sprzedaż egzemplarzy promocyjnych HERMAIONu!

Jesteśmy bardzo miło zaskoczeni faktem, że 100 egzemplarzy pierwszego numeru HERMAIONu, które sprzedawaliśmy w cenie promocyjnej, rozeszło się w ciągu 9 godzin. To chyba rekord, jeśli chodzi o premierę naszych tytułów, a jeśli nie rekord, to wynik jak najbardziej cieszący. Dziękujemy Wam wszystkim za dobrą decyzję, a osoby, które nie zdążyły kupić HERMAIONu, zachęcamy do tego. Wasze zaufanie to dla nas zobowiązanie by stale poprawiać nasze funkcjonowanie.

W związku z olbrzymią ilością zamówień prosimy Was tylko o cierpliwość, albowiem ich wysyłka zajmie kilka dni. Mamy nadzieję, że lektura pisma wynagrodzi Wam to z nawiązką!

Kategorie
Hermaion Okultura Serwis

Nasze nowe pismo! HERMAION

Stało się! Po długich staraniach udało nam się doprowadzić do powstania pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie pism poświęconych badaniu tradycji ezoterycznych świata. Zgromadziliśmy najwybitniejszych badaczy, wybraliśmy intrygujące tematy – rezultat możecie sprawdzić sami zamawiając pierwszy numer tutaj.

Zachęcamy też do śledzenia strony HERMAIONu, która z czasem może przerodzić się w portal naukowy umożliwiający dyskusje merytoryczne na temat różnych nurtów ezoterycznych na świecie.

Pierwszy numer HERMAIONu jest poświęcony „Mitom i mistyfikacjom zachodniej tradycji ezoterycznej”. Znajdziecie w nim m.in. drobiazgową analizę mitów założycielskich hermetyzmu (prof. Kazimierz Banek), chrześcijaństwa (Jerzy Prokopiuk), masonerii (prof. Tadeusz Cegielski), spirytyzmu (prof. Anna Mikołejko) i satanizmu (Michał Knihinicki). Prezentujemy też blok tekstów demistyfikujących psychoanalizę i bacznie przyglądających się hermetycznym podstawom myśli Junga. Sporo dla siebie znajdą też miłośnicy nurtów wywodzących się z Zakonu Złotego Brzasku i thelemy Aleistera Crowleya.

Całości nadaliśmy atrakcyjną oprawę graficzną, ilustrowaną dziełami Marcin Owczarka.

Nakład limitowany do 700 egz. Pierwszych 100 egz. sprzedajemy w cenie promocyjnej.

Życzymy inspirującej lektury!

Kategorie
Okultura Serwis Wydarzenia

Spotkanie z Okulturą w toruńskim CSW

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naszą redakcją w składzie:

Dariusz Misiuna (szef Okultury, redaktor naczelny TRANS/WIZJI i HERMAIONU)
Joanna John (redaktor projektowa Wydawnictwa Okultura)
Zbigniew Łagosz (z-ca redaktora naczelnego HERMAIONU)
Tomasz Stawiszyński (z-ca redaktora naczelnego TRANS/WIZJI)

które odbędzie się 24 lutego 2012 roku o g. 18.00 w:

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu”
Wały Gen. Sikorskiego 13, 87-100 Toruń

Podczas wieczoru przedstawimy nasz dorobek, opowiemy o kulisach pracy redakcyjnej oraz pokażemy materiały filmowe z I festiwalu Trans/wizji. Zapoznamy Was też z dwoma najnowszymi projektami:
kwartalnikiem psycho-aktywnym TRANS/WIZJE, prezentującym najciekawsze zjawiska w kulturze alternatywnej oraz kwartalnikiem HERMAION, będącym pierwszym w Polsce pismem naukowym poświęconym problematyce hermetyzmu i tradycji ezoterycznych świata.

Serdecznie zapraszamy!

Kategorie
Filmy Kontrkultura Kultura i sztuka Serwis

Tydzień z twórczością Jodorowskyego w TVP Kultura

Jak donosi strona TVP Kultura, 23 stycznia rozpoczyna się tydzień z twórczością Alejandro Jodorowskyego:

„Jego filmami fascynowali się m.in. Peter Gabriel, Marcel Marceau czy John Lennon. Dokument o jednym z największych ekscentryków kina w poniedziałkowy wieczór w TVP Kultura rozpoczyna tydzień twórczością Alejandro Jodorowskyego.

Dokonania Jodorowskiego nie pozwalają przejść obok tego wielostronnego artysty obojętnie. Syn rosyjskich emigrantów, urodzony w małej osadzie na północy Chile. Za młodu zjeździł cały kraj jako członek trupy teatralnej, potem podróżował po Europie, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Rolandem Toporem, Fernando Arrobalem. Wspólnie założyli awangardową grupę teatralną Panique autoironicznie bawiącą się konwencjami surrealistycznymi. Ma na koncie również wieloletnią współpracę ze słynnym artystą komiksu Moebiusem, z którym w serii Incal stworzyli postać Johna Difoola, detektywa prywatnego klasy R, mieszkającego w Mieście-Studni.

Jodorowsky jest jednym z najbardziej aktywnych artystów naszych czasów. Jego zainteresowania psychoanalizą, tarotem i okultyzmem znajdują odzwierciedlenie w twórczości filmowej, stanowiącej jedynie niewielką część jego dorobku artystycznego i jak twierdzą niektórzy, także naukowego. Filmy, takie jak „Fando i Lis”, „Święta góra” czy „Kret” do dzisiaj budzą kontrowersje, przez niektórych uwielbiane za bezkompromisową artystyczną wizję i niebywałą erudycję twórcy, przez innych ganione za pretensjonalność i „pseudo-głębię”.

Widzowie TVP Kultura będą mogli skonfrontować się z twórczością Alejandro Jodorowskyego samodzielnie od poniedziałku. Dokumentem „Konstelacja Jodorowsky” rozpoczynamy bowiem tydzień z filmami chilijskiego artysty. We wtorek 24 stycznia wyemitujemy drugi zrealizowany przez niego film „Fando i Lis” z 1968 roku. W środę 25 stycznia pokażemy „Kreta” – przewrotny, mistyczny western z 1970 roku. „Świętą górę” – jeden z najgłośniejszych tytułów Jodorowsky’ego, którego sfinansowanie zaoferowali zafascynowani reżyserem Beatlesi, zaprezentujemy w czwartek 26 stycznia. Każdy z filmów Jodorowskyego poprzedzi emitowane o godz. 20.00 Studio Kultura, w którym Michał Chaciński przybliży twórczość reżysera.”

Kategorie
Serwis

Tydzień z Robertem Antonem Wilsonem!

11 stycznia minęła piąta rocznica śmierci Roberta Antona Wilsona, jednego z naszych ulubionych autorów. Z tej okazji portal Boing Boing rozpoczął tydzień z Robertem Antonem Wilsonem, prezentując rozmaite ciekawostki z życia Boba oraz wypowiedzi jego przyjaciół. Zachęcamy do odwiedzania strony tygodnia z RAWem i uczczenia pamięci o nim solidną dawką dyskordianizmu!