Kategorie
Serwis Wystawy

Grzybajki w Galerii Lufcik

Intrygująco brzmiąca wystawa będzie mieć miejsce w dniach od 3 do 15 stycznia w warszawskiej Galerii Lufcik, w Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11a. W nadesłany nam zaproszeniu czytamy o niej:

„Wystawa GRZYBAJKI nawiązuje do teorii o naturalnym pochodzeniu wielu mitów. Historycy szukają dziś śladów praktyk szamańskich w baśniach, w zabobonach i w dawnej sztuce. Już w mitologii Edenu wąż przekazuje pierwszym ludziom „owoc wiedzy”, po którym „otworzyły się im oczy”. Co ciekawe tshashm baskon („otwieracz oczu”), to bliskowschodnia nazwa muchomora. Czy to tylko koincydencja?”

Autorem pracy jest Waldek Borowski. Wernisaż odbędzie się 3 stycznia o g. 19.00.

Kategorie
Serwis

Przesilenie

Z okazji zimowego przesilenia, święta odradzającego się słońca chcielibyśmy Wam życzyć jak najwięcej twórczej, pulsującej energii. Niechaj stale tryska i oświetla Wasze światy!

Zdaniem Terence’a McKenny, kolejny rok słoneczny będzie cechowało niesłychane przyspieszenie innowacji, kulminujące końcem świata, jaki znamy, 21 grudnia 2012 roku. Nie boimy się ani końca ani początku, ale sami przyspieszamy.
W minionym roku słonecznym opublikowaliśmy 6 tytułów: WSPÓŁCZESNE CZAROWNICTWO Geralda Gardnera, AYAHUASKĘ Ralpha Metznera (red.), ELIKSIR HOFMANNA Alberta Hofmanna, DOŚWIADCZENIE PSYCHODELICZNE Timothy’ego Leary’ego, ARADIĘ Charlesa Lelanda oraz MISTRZA I CZAROWNICE Alejandro Jodorowsky’ego. Zaczęliśmy też wydawać nasze pismo psycho-aktywne, TRANS/WIZJE, co uczciliśmy pierwszą, bardzo udaną edycją festiwalu.

W przyszłym roku dodatkowo podkręcamy tempo. Zimą i wiosną ukażą się PSYCHOMAGIA Alejandro Jodorowsky’ego, KOSMICZNA GRA Stanislava Grofa, PRAWDZIWE HALUCYNACJE Terence’a McKenny, CZERWONA BOGINI Petera Greya oraz pewna tajemnicza księga, stanowiąca perłę hermetyzmu. A to nie wszystko! W drugiej połowie roku zamierzamy wydać równie ciekawe tytuły.

Pierwszy numer TRANS/WIZJI cieszy się dużym zainteresowaniem i zbiera pochlebne opinie. Pracujemy już nad kolejnymi numerami i festiwalami. Zimą ukaże się nasze drugie pismo, HERMAION, poświęcone naukowym studiom hermetyzmu i tradycji ezoterycznych świata.
A wszystko to dzięki Wam, towarzyszącym nam w tej przygodzie życia i stale poszerzającym grono naszych stałych czytelników. Dziękujemy!

Kategorie
Serwis

XVII Forum Inspiracji Jungowskich „Małe i wielkie inicjacje”

Wydawnictwo ENETEIA i Redakcja kwartalnika ALBO albo zapraszają na XVII Forum Inspiracji Jungowskich „Małe i wielkie inicjacje”. Konferencja odbędzie się 3 marca 2012 roku w Warszawie. W programie wykłady oraz dyskusja wokół trzech głównych tematów: inicjacje psychologiczne, inicjacje społeczne, inicjacje kulturowe.
Niższe ceny za udział obowiązują do 12 stycznia (100/120 zł), ilość miejsc ograniczona. Bliższa tematyka, warunki udziału i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie.

Kategorie
Serwis

Spotkanie o śląskiej sztuce uduchowionej

Kategorie
Koncerty Kultura i sztuka Serwis

Niebezpieczne związki 17 grudnia w Łodzi!

Niebezpieczne związki to interdyscyplinarny projekt, w którym, jak piszą organizatorzy, stykają się pozornie sprzeczne żywioły. Scena industrialna z baletem, folklor z rewoltą, mięśnie z maszynowymi wnętrznościami, biologia z geometrią.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie TU.
Okultura i Trans/wizje objęły nad tym wydarzeniem patronat medialny.

Podczas tego wydarzenia będzie można kupić nasze ostatnie publikacje.

Kategorie
Serwis

Zmarł Andrzej Nowicki

1 grudnia zmarł prof. Andrzej Nowicki (1919-2011) – filozof kultury, italianista, jeden z najwybitniejszych na świecie znawców myśli renesansowej, ze szczególnym uwzględnieniem życia i filozofii protoplasty nowoczesnego hermetyzmu, Giordano Bruno. Nowicki był współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli, jak również Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. Przez cztery kadencje pełnił funkcje Wielkiego Mistrza Wielkiego Wschodu. Był też wiceprezydentem Polskiej Grupy Narodowej Universala Framasona Ligo. Od 2007 roku był członkiem Komitetu Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Pozostawił po sobie ok. 50 książek w tym:
Giordano Bruno (Wiedza Powszechna 1979)

Vanini (Wiedza Powszechna 1987)

Zarys dziejów krytyki religii. Starożytność (1986)

Lampa trzydziestu spotkań (Katowice 1980)
Kopernik – człowiek Odrodzenia (Wiedza Powszechna 1953)

Filozofia francuskiego Odrodzenia (PWN 1973)

Filozofia masonerii u progu siódmego tysiąclecia (Gdynia 1997)

Do końca życia prowadził aktywne życie umysłowe, pracując nad kolejnymi dziełami i ucząc się nowych języków.