Kategorie
Serwis

Okultura w Tarace

Miłą niespodziankę sprawił nam w „noc duchów” Wojciech Jóźwiak, który poświęcił Okulturze swój Wstępniak w znakomitym, szamanistycznym portalu Taraka.

Na łamach tego portalu znajdziecie też fragment naszej najnowszej książki, MISTRZA I CZAROWNIC Alejandro Jodorowsky’ego.

Kategorie
Serwis

Zmarł James Hillman

27 października zmarł James Hillman, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli, wybitny kontynuator myśli Junga, którą przezwyciężył i przekroczył, tworząc własną, politeistyczną, psychologię archetypową. W Polsce znany głównie z książki „Samobójstwo a przemiana psychiczna”. Wciąż czekający na rozpoznanie swego geniuszu. Dzięki staraniom Tomka Stawiszyńskiego rozmowę z Jamesem Hillmanem zamieściliśmy w 1. numerze kwartalnika TRANS/WIZJE. Odszedł stary mędrzec.

Kategorie
Książki Książki Okultury Okultura Serwis

Nasza nowa książka! „Mistrz i czarownice” Alejandro Jodorowsky’ego

Pomimo wielkiego zainteresowania, jakim cieszy się pierwszy numer TRANS/WIZJI, naszego pisma psycho-aktywnego, nie próżnujemy, tylko dokładamy starań, by na przekór nadchodzącym chłodom rozpalała się Wasza wyobraźnia. Bez wątpienia stanie się to za sprawą naszej nowej książki, MISTRZA I CZAROWNIC Alejandro Jodorowsky’ego, jednego z najlepszych dzieł w naszym dorobku wydawniczym.

MISTRZ I CZAROWNICE to pełna finezji, mądrości i poczucia humoru powieść autobiograficzna, traktująca o życiu jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów, współtwórcy „ruchu panicznego”, autora znakomitych komiksów inicjacyjnych i jeszcze lepszych filmów psychodelicznych. MISTRZ I CZAROWNICE to fascynująca opowieść o życiu jako wielkiej przygodzie odkrywania siebie poprzez zdzieranie szat własnych oczekiwań oraz społecznych konwenansów. W książce tej Jodorowsky opisuje inicjacje pod okiem mistrza buddyjskiego oraz czterech kobiet uczących go sztuki wyzwalającej miłosci: mistrzyni surrealizmu, specjalistki od „masażu duchowego”, popularnej aktorki meksykańskiej i córki słynnego nauczyciela duchowego, G.I. Gurdżijewa. Tę skarbnicę mądrości, łączącą w sobie przenikliwość ksiąg zen, potoczystość najlepszych biografii oraz czar powieści Carlosa Castanedy, docenili czytelnicy w Hiszpanii i Francji, gdzie biła ona rekordy popularności.

Dla pierwszych 100 osób oferujemy cenę promocyjną.

Książkę można kupić tutaj.

Kategorie
Serwis Uncategorized Wystawy

Mistrzyni surrealizmu w warszawskim Muzeum Literatury

W warszawskim Muzeum Literatury na rynku Starego Miasta trwa wystawa prezentująca życie i twórczość jednej z najciekawszych artystek XX wieku – Leonor Fini.

Wystawa Leonor Fini i Konstanty Jeleński. Portret podwójny czynna: 14 października – 30 grudnia 2011.

Bohaterowie:

Leonor Fini – malarka, ilustratorka, autorka scenografii teatralnych, projektantka kostiumów do filmów, m.in. słynnego „Osiem i pół” Federico Felliniego. Legendarna muza surrealistów, której pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1932 roku w Paryżu, w galerii prowadzonej przez Christiana Diora.
Elektryzująca demoniczną urodą i teatralnością strojów projektowanych specjalnie dla niej przez Coco Chanel i Elsę Schiaparelli, była jedna z najczęściej fotografowanych osobistości XX wieku. Królowa artystycznego świata w Paryżu, pojawiała się przez prawie pół wieku na pierwszych stronach gazet – podziwiano jej obrazy, ilustracje, projekty teatralne a przede wszystkim ekstrawagancki, otoczony aurą tajemniczości styl życia.

Konstanty A. Jeleński – eseista, krytyk literatury i sztuki, tłumacz i wydawca, pisarz o znakomitym wyczuciu stylu, wielokulturowej erudycji i niespotykanej wrażliwości.
Według Jerzego Giedroycia „był bez wątpienia najwybitniejszym krytykiem na emigracji oraz ambasadorem-ministrem spraw zagranicznych Kultury”.
Odegrał znaczącą rolę w kręgu Kongresu Wolności Kultury, a tym samym w intelektualnej historii Europy drugiej połowy XX wieku. Europejczyk avant la lettre – posługiwał się biegle pięcioma językami: polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim.

Ekspozycja:

Wystawa zaprezentuje po raz pierwszy sylwetki tej niezwykłej pary na tle artystycznego środowiska powojennego Paryża. Przybliży twórczość włosko-francuskiej artystki światowej sławy oraz postać jednego z najwybitniejszych polskich intelektualistów XX w. Surrealistyczne obrazy Leonor Fini, jej ekscentryczna, kluczowa dla artystycznego pejzażu Paryża postać oraz strategia autokreacji życia przy pomocy sztuki będą mieć swoje odzwierciedlenie w koncepcji ekspozycji.

Kategorie
Książki Okultury

Nasze nowe pismo! TRANS/WIZJE

Z dziką rozkoszą informujemy o ukazaniu się naszego kwartalnika „Trans/wizje”, który nie bez przyczyny nazwaliśmy „pismem psycho-aktywnym”. Jest to bowiem pierwsze w Polsce pismo poświęcone przemianom ciala i umysłu przy pomocy narzędzi artystycznych, duchowych, naukowych i magicznych.

„Trans/wizje” to kwintesencja tego, czym się pasjonujemy, pismo, jakiego jeszcze nie było w Polsce. W pierwszym numerze znajdziecie m.in. rozmowy z najwybitniejszymi psychologami postjungistowskimi – Stanislavem Grofem, Jamesem Hillmanem i Arnoldem Mindellem; wywiad rzekę z twórcą kina magicznego – Kennethem Angerem; rozmowę z Ralphem Metznerem – autorem wydanej przez nas „Ayahuaski”; rozmowę z Peterem Christophersonem o Coilu, Tajlandii i buddyzmie; klasyczny tekst Gustava Meyrinka „Haszysz i jasnowidzenie”, po raz pierwszy przełożony na język polski; rozprawę wybitnego amerykańskiego perkusjonisty, Z’EVa o transie i przemianie w muzyce; wywiady z polskimi grupami Job Karma i Suka Off; rozmowę z biskupem gnostyckim, Tau Raimondem; eseje o mistyce filmowej Dereka Jarmana i Siergieja Paradżanowa; artykuły o grzybach psylocybinowych i ibogainie, a także o modyfikowaniu świadomości bez użycia substancji psychoaktywnych.

Pismo jest do kupienia tutaj.

UWAGA! Tylko w naszym sklepie internetowym będzie sprzedawane razem z limitowaną edycją czterech pocztowek z obrazami Paula Laffoleya, Kyle’a Fite’a i Maxa Papeschiego.

Życzymy inspirującej lektury!

Kategorie
Kultura i sztuka Serwis Wydarzenia Wystawy

LISTY DO ERIS Andrzeja Urbanowicza

14 października 2011 roku o godz. 18.00 odbędzie się w katowickiej Galerii Czas przy ul. św. Stanisława 4 wernisaż wystawy ostatniego cyklu prac wybitnego polskiego artysty magicznego, Andrzeja Urbanowicza. „Listy do Eris” to kolekcja obrazów talizmanicznych poświęconych pięknej bogini chaosu. To zarazem oistatni cykl malarski tego wybitnego artysty i naszego przyjaciela, który zmarł 22 sierpnia b.r.

Zapraszamy serdecznie! Wystawa potrwa przez dwa tygodnie.

Kategorie
Festiwal Koncerty Książki Okultury Kultura i sztuka Muzyka Ogłoszenia Performance Serwis Trans/Wizje

Festiwal Trans/wizje 1

Przypominamy, że 16 października o g. 17.00 odbędzie się w warszawskim Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej FESTIWAL TRANS/WIZJE, uświetniający X-lecie naszego Wydawnictwa oraz pierwszy numer naszego kwartalnika TRANS/WIZJE.

Podczas festiwalu wystąpią jedni z najlepszych w Polsce twórcy muzyki ambientowej i postindustrialnej oraz przedstawiciele radykalnej sztuki ciała:

SUKA OFF (z akcją „Puppenklinik”)
WOLFRAM
HATI
BENICEWICZ
JOB KARMA

Wszystkie bilety na festiwal zostały zarezerwowane ponad miesiąc temu, niemniej osoby zdeterminowane do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które wcześniej nie dokonały rezerwacji, zachęcamy do przybycia do Centrum Sztuki Współczesnej. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo otrzymania biletów, nie odebranych na czas przez osoby, które je wcześniej zarezerwowały.

Ponadto, podczas festiwalu będzie można kupić wiele naszych publikacji po specjalnej, znacznie obniżonej, festiwalowej cenie, w tym przede wszystkim 1. numer magazynu TRANS/WIZJE, zawierający wyśmienite materiały dotyczące przemian ciała, ducha i umysłu.

Magazyn trafi do powszechnej dystrybucji trzy dni po festiwalu, 19 października.

transwizje-1-plakat