Drodzy czytelnicy!
Rzadko pojawiające się ostatnio informacje w naszym serwisie to znak, że mocno pracujemy nad tym, byście mieli jak najwięcej inspirujących lektur do czytania w okresie jesienno-zimowym.
Naszym oczkiem w głowie jest teraz 1 nr pisma TRANS/WIZJE, który tworzymy z myślą o inteligentnym czytelniku, zainteresowanym ukrytym wymiarem kultury, a więc twórczym potencjałem sztuki, magii, psychologii i technologii.
Pierwszy numer poświęcamy przemianom, transformacjom ciała, ducha i umysłu. Znajdziecie w nim materiały, których nie sposób uświadczyć nigdzie indziej drukiem w kraju nad Wisłą, w tym m.in.: wywiad-rzekę z Kennethem Angerem, twórcą kina magicznego oraz Conradem Rooksem, reżyserem kultowego filmu Chapaqqua. Obydwaj opowiedzą o procesie twórczym i transformacyjnym wymiarze swojej sztuki. Nie zabraknie też długich rozmów ze Stanislavem Grofem (o zmianie paradygmatu) i Arnoldem Mindellem (o ciągłym stwarzaniu siebie na nowo) – dwójką najwybitniejszych współczesnych psychologów-psychoterapeutów. Biskup gnostycki, Tau Raimond, opowie o gnozie, gnostykach i gnostycyzmie oraz o tym, że niec nie jest takie, jakie się wydaje. Pierwszy raz w Polsce, a w tej skali i na świecie, zostanie omówiona twórczość Paula Laffoleya, współczesnego malarza-architekta, którego śmiałe wizje dotyczące ewolucji człowieka sprawiają, że jest określany mianem „Leonarda DaVinci czasów współczesnych”. Paul użyczył nam szeregu swoich prac, dzięki którym TRANS/WIZJE będą jawić się pięknie.
Warto też wspomnieć o dwóch bardzo istotnych tekstach: eseju Z’EVa o transie i przemianie w muzyce oraz eseju Kyle Fite’a o magicznym potencjale sztuki. Obydwaj napisali je z myślą o naszym piśmie.
W ostatnim udziale udzielonym przed swoją śmiercią Peter Christopherson (Psychic TV, Throbbing Gristle, Coil) podzieli się swoimi przemyśleniami na temat swojej twórczości i duchowości. W numerze nie zabraknie rozmów z polskimi przedstawicielami sztuki radykalnej: Rafałem Iwańskim z grupy HATI oraz grupami Job Karma i Suka Off.
Osoby mniej zainteresowane sztuką znajdą w TRANS/WIZJACH szereg artykułów o archaicznych i współczesnych technikach osiągania ekstazy, przy pomocy środków psychodelicznych oraz innych technologii. Sięgniemy też do klasyki literatury modernistycznej, wcześniej niepublikowanego w Polsce eseyu Gustava Meyrinka, Haszysz i jansowidzenie.
A to ledwie skromny fragment tego, co szykujemy dla Was w dużym formacie i kolorze.
Tymczasem polecamy Waszej uwadze stronę WWW naszego pisma. Znajdą się tam wkrótce nowe materiały.
Osoby posiadające swoje konto na Facebooku mogą także śledzić losy TRANS/WIZJI na poświęconej im stronie.
TRANS/WIZJE ukażą się 16 października podczas naszego Festiwalu organizowanego w warszawskim Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej. Na miesiąc przed tym wydarzeniem zostało tylko 30 biletów do rezerwacji z puli 150 ściśle limitowanych biletów. Osoby pragnące wziąć udział w naszym Festiwalu, które jeszcze nie dokonały rezerwacji, gorąco zachęcamy do tego. Organizujemy ten festiwal przede wszystkim z myślą o Was, naszych stałych czytelnikach. Dlatego chcielibyśmy, aby te bilety trafiły właśnie do Was. Można to uczynić pisząc maila z prośbą o rezerwację na adres: okultura [at] okultura.com