Kategorie
Kultura i sztuka Serwis Wydarzenia

Summer Of Love w Brighton

Jeśli zdarzy się Wam przebywać w sierpniu na Wyspach Brytyjskich, zachęcamy do udziału w Festiwalu Summer Of Love organizowanym 20 sierpnia w Brighton przez zaprzyjaźnione wydawnictwo Scarlet Imprint. Wystąpią na nim jedni z najciekawszych przedstawicieli europejskiego okultyzmu, w tym między innymi:

– Nicholaj de Mattos Frisvold, autor Palo Mayombe: The Garden of Blood and Bones, wyśmienity znawca tradycyjnego czarostwa, gnostycyzmu i kultów opętania.

– Jake Stratton-Kent, w chwili obecnej bodaj najwybitniejszy historyk, teoretyk i praktyk magii grimuarycznej.

– Peter Grey, autor przygotowywanej przez nas do druku książki Czerwona Bogini oraz szef wydawnictwa Scarlet Imprint.

Festiwal będzie miał charakter multimedialny. Nie zabraknie więc rytualiów, tańca i muzyki. Przede wszystkim zaś głosu doświadczenia adeptów współczesnego okultyzmu, którzy pomni przeszłości wolą iść z duchem czasów, zamiast drzemać w dziewiętnastowiecznych pieleszach magii ceremonialnej.

Więcej informacji o tej imprezie znajdziecie tutaj.

Kategorie
Serwis Uncategorized

Kwartalnik Nowe Horyzonty o transhumanizmie

Kwartalnik „Nowe Horyzonty” to inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz Poszerzania Horyzontów. Pierwszy numer, który można ściągnąć pod następującym linkiem, w całości poświęcony jest przekraczaniu; przekraczaniu ludzkich ograniczeń w pogoni za ideałem nadczłowieka. Stąd też podtytuł: trans-humanizm.

Z ciekawością przyglądamy się tej inicjatywie, oczekując jej kolejnych odsłon.

Kategorie
Muzyka Okultura Patronat medialny Serwis

Płyta „From Earth to Sirius”

Wydana przez Zoharum Records kompilacja „From Earth to Sirius”, dedykowana R. A. Wilsonowi – jednemu z największych naukowych filozofów przełomu wieku – mądremu, przenikliwemu, pełnemu poczucia humoru i optymizmu człowiekowi, to próba reinterpretacji mitu znanego człowiekowi od tysiącleci.
Każdy z występujących na kompilacji projektów prezentuje nieco inny charakter i styl muzyczny, a jednocześnie przedstawia inny aspekt kosmicznej tematyki, jej silnego związku z cyklem ziemskim i życiem człowieka.
Muzyka zawarta na albumie oscyluje od psychotycznego drone, dark ambientu, po tribal i downtempo. Niektóre z projektów podchodzą do tematu w sposób właściwy muzyce rytualnej, inne realizują się poprzez kosmiczne dźwięki i brzmienie głębokiej mrocznej przestrzeni. Nie brakuje również elementów humorystycznych, znamiennych dla R.A. Wilona. Szeroki wachlarz stylistyczno-tematyczny ukazuje jedynie słuchaczowi, jak szerokim i wielowarstwowym pojęciem jest kosmos, jego znaczenie i jaki wpływ ma on na ludzkie życie.

Na płycie znajdują się utwory: Ah Cama-Sotz, Apocalyptic Visions, Atomine Elektrine, Christblood, Different State, Electric Uranus, Emme Ya, Expo ’70, Hybryds, Kallee, Kia Karma, Nordvargr, Ouroboros, Rapoon, S.E.T.I, TherionTrismegistos, Unknown Caller, X-naVI:et, Zenial.
A całość opatrzył tekstem Dariusz Misiuna.

Kategorie
Kultura i sztuka Serwis Uncategorized

ELECTRIC URANUS / X-NAVI:ET – ‚VOICES OF THE COSMOS’

Gorąco polecamy tą jedną z najciekawszych tegorocznych płyt, która lewituje zmysły!

ELECTRIC URANUS / X-NAVI:ET – ‚VOICES OF THE COSMOS’

Sygnały z przestrzeni kosmicznej pochodzenia naturalnego, zarejestrowane przez radioteleskopy, a także nagrania z wypraw pozaziemskich stały się podstawą utworów, które znalazły się na płycie ‚VOICES OF THE COSMOS’. Twórcami kompozycji są: znany z formacji HATI Rafał Iwański, który występuje solowo od kilku lat jako X-NAVI:ET i Wojciech Zięba czyli ELECTRIC URANUS, szef wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey. Obaj panowie nie od dzisiaj tworzą muzykę elektroakustyczną. Każdy z autorów skomponował po trzy utwory, które składają się na 40-minutową podróż. Gwiezdne odgłosy – fale elektromagnetyczne z pulsarów po pokonaniu kosmicznej pustki przekonwertowane na sygnały akustyczne, dialogi astronautów czy start rakiety, połączone zostały z brzmieniami instrumentów elektronicznych. Nie brakuje tu też instumentów akustycznych, w tym zbudowanych przez samych autorów. Muzycy wykorzystali między innymi takie materiały jak blachy, stalowe pręty czy sprężyny. Na krążku znajdują się również dwa obrazy video-art autorstwa Chrisa Konky’ego stworzone do wybranych utworów.

Projekt ma też swoje oblicze koncertowe i prezentowany był z dużym sukcesem chociażby w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod największym w Polsce radioteleskopem w Piwnicach pod Toruniem oraz w nowoczesnym Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kolejne koncerty odbędą się późnym latem i jesienią – w planetariach i instytucjach naukowych w Polsce. Płyta została wydana nakładem wydawnictw Beast of Prey i Eter Records w pięknym trzypanelowym digipacku.
Album ‚VOICES OF THE COSMOS’ oraz fragmenty utworów i więcej informacji o projekcie, w tym garść recenzji można znaleźć m.in. tutaj

Kategorie
Serwis

Psychodeliczny Newsweek

Z uwaga obserwujemy przenikanie tresci psychodelicznych do mainstreamu. Dowodem na to jest ostatni numer magazynu Newsweek, w ktorym mozemy przeczytac ciekawy artykul Tomasza Stawiszynskiego „Inne swiaty”, poswiecony badaniom Stanislava Grofa. Znajduje sie w nim takze nastepujaca recenzja ELIKSIRU HOFMANNA:

„Albert Hofmann to czlowiek legenda i czlowiek symbol, ktory odegral ogromna rolezarowno w historii XX-wiecznej nauki, jak i w historii XX-wiecznej kultury (czy raczej kontrkultury). Zmarly w 2008 roku Hofmann (przezyl 102 lata) szwajcarski chemik byl tworca LSD. Nie mial pojecia, co zsyntetyzowal, ale gdy am przyjal niewielka ilosc LSD, jego swiat wywrocil sie do gory nogami. Ksiazka to arcyciekawy tom zawierajacy rozmowy z Hofmannem, jego esej oraz teksty o nim. To fascynujaca opowiesc o czlowieku, ktory przypadkiem stal sie niekwestionowanym ojcem chrzestnym epoki dzieci kwiatow. Ksiazka w zadnym razie nie zacheca do eksperymentowania z niebezpiecznymi substancjami. Wrecz przeciwnie, ostrzega przed ich destrukcyjnym wplywem. I pokazuje, ze ludzki mozg i ludzka swiadomosc wciaz kryja przed nami niezmierzone tajemnice.”