Kategorie
Serwis Uncategorized

O Golemie w warszawskim Muzeum Etnograficznym

31 maja o godz. 18:30 w warszawskim 
Ethno Cafe Bílý Koníček przy ul. Kredytowej 1 odbędzie się wykład Mikołaja Krawczyka

Golem, Frankenstein, Gollum Tolkiena

Golem – wspólne badanie korzeni legendy i odniesień do współczesnej kultury.
Motyw Frankensteina, Gollum Tolkiena, teorie robotyki i relacji człowiek – maszyna.
Stwarzanie golema jako imitacja dzieła Boga?
Kabalistyczne & biblijne wątki opisujące kwestię stwarzania sztucznej pseudointeligencji.
Analiza hebrajskiego rdzenia „galam” czyli jak golem ma się do wielbłąda (gamal), fali (gal) i reinkarnacji (gilgul)?
W ramach wolnego przepływu myśli, w oparciu o zebrane twarde fakty i źródła.

Mikołaj Krawczyk – rocznik 1981, absolwent religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes wykonawczy Klubu Gnosis, stypendysta Paideia – The European Institute for Jewish Studies in Sweden, Research Fellow, tłumacz literatury religioznawczej, badacz mistyki żydowskiej, muzyk, malarz oraz księgowy.

Zapraszamy gorąco!

Kategorie
Kultura i sztuka Serwis

Leonora Carrington (1917-2011)

25 maja w wieku 94 lat zmarła Leonora Carrington – brytyjska malarka, pisarka, surrealistka słynąca z barwnego życia, nietypowych skandali (smarowanie stóp musztardą w eleganckiej restauracji) i niezwykłych przepisów kulinarnych (jajecznica przygotowana z domieszką włosów swoich gości). Kobieta będąca meksykańskim symbolem feminizmu, partnerka Maxa Ernsta, koleżanka i nieokiełznana muza Picassa, Andre Bretona, Man Raya i Miro, żona meksykańskiego pisarza Renato Leduca i węgierskiego fotografa Emerica Weisza.

Jej życiowe losy splotły się również z Alejandro Jodorowskim, którego książkę „Mistrz i Czarownice” ostatnio przygotowujemy. Oto jej fragment:

Moja pobieżna wiedza na temat Leonory Carrington pochodziła z Antologie de l’humour noir André Bretona, gdzie znajdował się poniższy fragment: „Ci przyzwoici ludzie, którzy od dziesiątków lat zapraszali ją na obiad do wykwintnych restauracji, nadal nie mogli opanować zażenowania, kiedy odkrywali, że podczas rozmowy z nimi Leonora wdzięcznie zdejmowała buty i skrupulatnie pokrywała swoje stopy musztardą”.
Wiedziałem też, że była kochanką Maxa Ernsta. Kiedy za czasów reżimu Franco malarza uwięziono w Hiszpanii, przeżywała poważne załamanie i popadła w obłęd. Gdy wyzdrowiała, opisała swe przeżycia w Mémoires d’en bas. Od tego czasu zburzyła mur dzielący rozum od królestwa snu.  Wśród malarzy meksykańskich była postacią mityczną, wcieleniem najbardziej radykalnego surrealizmu. Podczas jednej z imprez Luis Buňuel, uwiedziony pięknem Carrington i zachęcony powszechną opinią, że ma ona za nic moralność mieszczańską, zaproponował jej (we właściwym sobie bezceremonialnym stylu) pójście do łóżka. Nie czekając na odpowiedź, dał jej klucze do garsoniery, w której umościł sobie miłosne gniazdko. Powiedział, żeby przyszła tam nazajutrz o trzeciej po południu. Ale Leonora wpadła tam już o poranku. Zobaczyła rozgardiasz. Mieszkanie przypominało pokój w motelu. A ponieważ miała wtedy okres, skorzystała z tej sytuacji, umazała ręce krwią miesięczną i odcisnęła je na całej ścianie, tworząc oryginalną dekorację dla tej bezosobowej przestrzeni. Buňuel nigdy więcej nie odezwał się do niej.
Gdy przyjechałem do niej, do domu na ulicy Chihuahua, który miast fasady posiadał jedynie kamienną ścianę, wysokie okno i wąskie drzwi, ze zdziwieniem spostrzegłem, że cały się trzęsę. Byłem tak zawstydzony, że brakło mi śmiałości, by użyć dzwonka. Stałem jak zamurowany przez co najmniej pół godziny. Wiedziałem, że czeka na mnie, ale nie byłem w stanie podjąć jakiegokolwiek działania przed tym mieszkaniem przypominającym więzienie. Wreszcie przed domem zjawiła się drobna kobieta o silnym, pięknym ciele, ciągnąca wózek pełen warzyw, owoców i paczek papierosów.
„Czy to ty jesteś tym mimem, którego miał przysłać do nas Japończyk? Nazywam się Kati Horna. Jestem fotografką z Węgier, najstarszą przyjaciółką Leonory.”
(…)
Drzwi zazgrzytały i powoli się otwarły. Wszedłem do zimnego, mrocznego, nieprzyjemnego pokoju. Na piętrze ktoś pociągał za sznur, który podnosił zasuwę. Z suchością w ustach, zacząłem wchodzić po schodach. Skończyłem właśnie trzydzieści lat. A z tego, co wyczytałem u Bretona, Leonora urodziła się w 1907 roku, czyli musiała mieć pięćdziesiąt dwa lata. Obawiałem się, że spotkam staruchę, której cień przyjmuje kształt tarantuli. W tym okresie życia starość kojarzyła mi się z brzydotą.
Niezgorzej się zdziwiłem. Zobaczyłem jakąś istotę stojącą u szczytu schodów. Nie było to ciało, tylko raczej jakiś zarys sylwetki, zwiewny cień z dwoma krystalicznie lśniącymi oczami. Jej wzrok miał w sobie namacalność duszy. Mając do czynienia z tak intensywną obecnością, zrzuciłem z siebie wszelkie pozory i maski, niczym suche liście z drzewa. Zetknięcie się z takim umysłem było dla mnie czymś na kształt chrztu lub zanurzenia się w oceanie światła. Mój głos uległ zmianie, moim gestom została przywrócona dawno utracona delikatność, moja świadomość rozbłysła niczym ogień.
(…)
Leonora uśmiechnęła się i powiedziała szeptem: „Cicho. Nie zniszcz tajemnicy”. Po czym, na paluszkach wyszła z pokoju, a za chwilę wróciła z dwiema filiżankami herbaty i ciasteczkami. Przez chwilę sączyła napój słodzony miodem. Następnie podniosła tunikę, która okrywała ją aż po kostki i pokazała mi drobną rankę na łydce. Z dziecięcym wyrazem twarzy czarownicy zeskrobała strupa łyżeczką i napełniła ją kropelkami krwi. Następnie, nie uroniwszy ani kropli, nalała czerwoną ciecz do mojej filiżanki i kazała mi wypić. Sączyłem powoli i uważnie, tak jak uczono mnie podczas japońskiej ceremonii picia herbaty. Potem zaś, szperając w owalnym pudełeczku, wyciągnęła z niego nożyczki i obcięła mi paznokcie oraz kosmyk włosów. Włożyła je do woreczka, który nosiła na szyi.
„Teraz na pewno wrócisz” – powiedziała.
(…)
Schodząc tuż za mną po schodach, powiedziała mi jakby na pożegnanie: „Mam dziewięcioro drzwi. Otworzę ci te, do których zapukasz.”
Tej nocy nie mogłem zasnąć. Była trzecia rano, ale nadal miałem otwarte oczy. Leonora opętała mnie. Czułem jak płynie pod prąd w moim krwioobiegu. „Słyszałem jej głos dochodzący jakby z odległej przeszłości: „Przybądź, przybądź”. Ubrałem się, wyszedłem na dwór, zacząłem biec przed siebie do utraty tchu, dopóki nie znalazłem się przed jej domem. Po cichu otworzyłem drzwi przekazanym mi kluczem i bezszelestnie wszedłem po schodach na górę. Zauważyłem migoczący płomień świecy w miejscu, które służyło jej za pracownię. Usłyszałem jej głos recytujący litanię. Edra, jej pies stróżujący, zamachał ogonem i pozwolił przejść bez warknięcia. Ujrzałem Leonorę siedzącą na drewnianym tronie z oparciem w kształcie piersi anioła. Była naga. Miała na sobie tylko żydowski szal modlitewny. Jej niezmącony wzrok, zdawał się patrzeć prosto przed siebie w nieskończoność. Wyglądała jak galion na dziobie statku pochodzącego ze starożytnej cywilizacji. Opuściła świat rozumu. Dalej recytowała po angielsku, niewzruszona moją obecnością. Usiadłem na podłodze i nie odrywałem od niej wzroku. Wyzbyła się jakichkolwiek cech osobistych. Sprawiała wrażenie, jakby opętały ją równocześnie wszystkie kobiety, jakie kiedykolwiek istniały. Słowa wylewały się z jej ust niczym nieskończony strumień niewidzialnych insektów(…).

Książka ukaże się w Okulturze już niebawem a Leonorze życzymy wysokich lotów.

Kategorie
Serwis Uncategorized

Konferencja czerwcowa Międzynarodowej Federacji Pogańskiej

Konferencja Czerwcowa Międzynarodowej Federacji Pogańskiej odbędzie się w dniach 3-5 czerwca br. w miejscowości Jabłonowiec. Jej tematem przewodnim będzie „Koń w religiach i kulturach pogańskich”.

Poza wykładami o znaczeniu konia w dawnych i współczesnych systemach duchowych świata oraz końskich bóstwach, przygotowano wybór warsztatów, które w ten czy inny sposób nawiązują do tematyki hippicznej.
Dodatkowo konferencja wspierać będzie śląską fundację Przystań Ocalenie, zajmującą się wykupywaniem i zapewnianiem spokojnego życia koniom w niebezpieczeństwie.

Wstępny program obejmuje wykłady z zakresu:

1. Podstawy magicznego BHP

2. Warsztaty praktyczne z magii świec

3. Duchy domowe i duchy miejsc w Asatru

4. Warsztaty z przygotowywania kadzideł

5. Kult domowy i rola ołtarza domowego w hellenizmie

6. Wybrany wykład o Wicca

7. Kult konia w kulturze celtyckiej i helleńskiej

8. Szamański kult konia na Syberii

9. Dlaczego pomagamy magicznie Przystani Ocalenie?

10. Warsztaty psychologiczne z komunikacji Ujawnić swoją odmienność religijną

11. Rytuał ku czci Koni z ofiarą dla Przystani Ocalenie

12. Licytacja pogańskich drobiazgów dla wsparcia Przystani Ocalenie – własne prace z przeznaczeniem do licytacji zgłaszać można  osobiście w dnach konferencji.

Ponadto w programie:

– wspólny rytuał otwierający i zamykający, w tym roku prowadzony przez druidów;

– minieisteddfod z harfiarką i druidką z Austrii, Siggy;

– akcja edukacyjna o możliwościach pomocy koniom w Polsce;

– wieczory z muzyką i opowieściami pogańskimi przy ognisku;

– pogański body-painting;

– warsztaty z lepienia figurek i drobiazgów rytualnych (dzieła wykorzystamy podczas rytuału ku czci koni);

– integracja z poganami przybyłymi z Austrii, Czech i Holandii;

– przedstawienie wyników badań statystycznych PFI dotyczących środowiska pogańskiego w Polsce.

Konferencja odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym „Tęcza” w Jabłonowcu (między Warszawą, a Garwolinem) – więcej informacji na stronie organizatora Międzynarodowa Federacja Pogańska.

Kategorie
Serwis Uncategorized

Dzień Jungowski

Carl Gustav Jung –
myśliciel i wizjoner

6 czerwca 2011 (poniedziałek), g. 17.00

Laboratorium Dramatu, ul. Olesińska 21, Warszawa

wstęp wolny

Redakcja ALBO albo, Wydawnictwo ENETEIA oraz Laboratorium Dramatu
zapraszają na Dzień Jungowski z okazji 50-lecia śmierci C.G. Junga (1875–1961)

Program:

17.00 Otwarcie – Zenon Waldemar Dudek

17.10 Pedagogika i indywiduacja – dr Tomasz Olchanowski (wykład)

18.15 Fenomen Junga i inspiracje jungowskie – aktorska prezentacja
wypowiedzi o ideach Junga

Wybór tekstów – prof. dr hab. Czesław Dziekanowski, Zenon Waldemar Dudek

19.30 Doświadczenie kryzysu okiem filozofa kultury – prof. dr Zofia Rosińska
(wykład w ramach dorocznego cyklu „Psychologia fatum”)

Więcej informacji:
www.eneteia.pl
www.labodram.pl

Kategorie
Koncerty Serwis

Koncerty INIRE oraz mnichów tybetańskich podczas warszawskiej Nocy Muzeów

Gorąco zachęcamy do udziału w warszawskiej Nocy Muzeów, podczas której 14 maja około godz. 23 w Muzeum Chopina na ul. Okólnik 1 wystąpi grupa INIRE z naszym redaktorem artystycznym Wojtkiem Benicewiczem.

Na rozgrzewkę proponujemy pójście do Muzeum Azji i Pacyfiku na ul. Freta 5, gdzie odbędzie się:
o godz. 18 – wykonywanie rytualnej buddyjskiej rzeźby z masła przez mnichów tybetańskich z klasztoru Drepung;
o godz. 19 – koncert muzyki i śpiewu tybetańskiego w wykonaniu mnichów z klasztoru Drepung.

Kategorie
Okultura Serwis Wystawy

14 Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 – Alternative Now

W dniach od 10 do 15 maja gorąco zachęcamy do udziału we wrocławskim biennale sztuki mediów WRO 2011, należącym do największych i najważniejszych festiwali sztuk audiowizualnych w Europie. W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć performanse tak wybitnych artystów jak Stellarc i Istvan Kantor, zapoznać się z hiszpańskim i japońskim kinem eksperymentalnym oraz posłuchać wykładów najwybitniejszych przedstawicieli sztuk mediów.

Jest nam niezmiernie miło, że spośród 2500 dzieł zgłoszonych do prezentacji na WRO 2011, w wybranej przez jury setce znalazł się film UL, w reżyserii Joanny John, z muzyką i montażem Wojtka Benicewicza. Naszych redaktorów wspierał w tym akcie twórczym przyjaciel redakcji, Jan Przyłuski (zdjęcia). Film będzie pokazywany w dniach od 10 do 15 maja we wrocławskiej Galerii EMDES przy ul. Bolesława Chrobrego 24.

Całość programu znajdziecie na stronie festiwalu.

Kategorie
Serwis Uncategorized

Nadchodzą zewy!

W ramach X-lecia Okultury będziemy Was zapraszać na szereg imprez. Niektóre z nich sami dla Was przygotujemy. Nad innymi będziemy sprawować patronat medialny. Tak jest w przypadku trasy geniuszy muzyki rytualnej, amerykańskiego perkusjonisty i prekursora etno-industrialu Z’EVa oraz polskiego projektu HATI doskonalącego się we wprowadzaniu w odmienne stany świadomości przy pomocy dźwięków. Zachęcamy do wzięcia udziału w ich warszawskim koncercie, w „Powiększeniu”, 9 maja o godz. 20, jednocześnie przypominając o tym, że Z’EV i HATI wystąpią jeszcze: 7 maja w gdańskiej Łaźni, 8 maja w toruńskim Lizard King oraz 10 maja na XIII Międzynarodowym Festiwalu „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim. Tego nie można przegapić!

Kategorie
Książki Okultury Okultura Serwis Uncategorized

Nasza nowa książka! „Eliksir Hofmanna: LSD i Nowe Eleuzis”

Z dziką rozkoszą informujemy Was o ukazaniu się naszej kolejnej książki, ELIKSIRU HOFMANNA, czyli zbioru tekstów autorstwa Alberta Hofmanna, „ojca” LSD, wybitnego badacza substancji psychodelicznych, który jeszcze przed swoją śmiercią w wieku 102 lat błyszczał intelektem i był uznawany za jednego z geniuszy XX wieku. Zgromadzone w niniejszym tomie teksty przedstawiają dorobek filozoficzny tego myśliciela oraz smakowite opowieści na temat odkrycia LSD. Towarzyszy im szereg esejów luminarzy nauki psychodelicznej (m.in. Hustona Smitha, Jonathana Otta, Stanislava Grofa i Ralpha Metznera) poświęconych Hofmannowi.

UWAGA! Pierwszych 100 czytelników, którzy zamówią tę książkę, otrzyma ją w cenie promocyjnej.
Więcej informacji o samej książce i możliwości jej zakupu znajdziecie tutaj.

Życzymy inspirującej lektury!
Zgodnie z obietnicą, wraz z tą nową, wyśmienitą książką rusza nasz nowy sklep, umożliwiający znacznie lepszy sposób obsługi klienta. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam tam zmiana, dzięki której będziemy mogli premiować większe zamówienia, a w przyszłości udzielać dodatkowych rabatów naszym stalły czytelnikom.

pozdrawiamy i czekamy na opinie

Wojtek Benicewicz, Joanna John, Dariusz Misiuna