„Gnostyckie voodoo (voudon, wudu) to system, który nawet wśród innych prądów okultystycznych jawi się jako unikalny i niezwykły. Charakterystyczną jego cechą jest osadzenie w zachodniej tradycji magicznej (gnostycyzm i hermetyzm) i połączenie jej z rdzennie haitańską metafizyką.” – pisze Patryk Balawender w umieszczonej na portalu GILDIA TAJEMNIC recenzji Kosmicznej medytacji Michaela Bertiauxa. Calosc recenzji znajdziecie tutaj.
Miesiąc: luty 2011
Andrew Lagowski w Łaźni
Jeden ze pierwszoligowych muzyków sceny elektonicznej i ambientowej, Andrew Lagowski zagra w najbliższą sobotę w CSW Łaźnia w Gdańsku. Lagowski zajmuje się tworzeniem i wydawaniem muzyki
elektronicznej od 1982 roku.
Brał udział w takich projektach, jak: Nagamatzu,
Lustmord, Terror Against Terror, Isolrubin B.K. oraz Legion, S.E.T.I. i
Lagowski. Występował na jednej scenie z takimi artystami jak: Fennesz,
Bruce Gilbert, Richard H. Kirk (Cabaret Voltaire), Disinformation,
Scanner, Zbigniew Karkowski, Yoji Biomehanika, Dive and Clock DVA. Jest
wykładowcą na Kingston University w Londynie.
godz. 19, wstęp wolny

15 stycznia 2011 roku zmarl Kenneth Grant, jeden z najwybitniejszych wspolczesnych okultystow i autorow ksiazek o magii, uczen i przyjaciel Austina Osmana Spare’a i Aleistera Crowleya. Grant bez watpienia nalezal do najciekawszych kontynuatorow mysli Wielkiej Bestii, tworzac unikalny mariaz thelemy, kultu Zos Kia, filozofii indyjskiej, magii Necronomiconu oraz rozmaitych kultow chtonicznych. Byl takze zalozycielem Tyfonicznego Ordo Templi Orientis oraz autorem intrygujacych powiesci w stylu dawnej, angielskiej literatury grozy.
Ten chyba najwybitniejszy, a z pewnoscia najbardziej oryginalny wspolczesny europejski okultysta za zycia musial wielokrotnie toczyc boje o prawa autorskie po spusciznie Crowleya z kalifornijskim Ordo Templi Orientis, popularnie zwanym „kalifatem”. Ostatecznie, przegral ta batalie, w nastepstwie czego jego organizacja magiczna zmienila nazwe na Zakon Tyfoniczny. Niezaleznie od tego, to wlasnie Grant pozostanie jednym z nielicznych bezposrednich uczniow Crowleya, ktoremu udalo sie wybic na niezaleznosc i prowadzic udane, tworcze zycie.
Wiadomosc ta dotarla do nas podczas naszego pobytu w nepalskim miescie Pokhara. Spogladamy wiec w wody tutejszego jeziora okolone gorami, poswiecajac swe mysli temu wybitnemu eks-centrykowi, ktory wiedzial, ze droga do centrum Siebie prowadzi poprzez wyjscie poza siebie (czyli ex-stasis).
W najnowszym numerze miesięcznika „Nowa Fantastyka” ukazała się recenzja książki Stanislava Grofa „Kiedy niemożliwe staje się możliwe”. Zachęcamy do lektury.