Kategorie
Serwis Uncategorized

Peter „Sleazy” Christopherson (1955-2010)

Dziś w nocy zmarł w Tajlandii Peter Christopherson, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej muzyki, nieustannie eksperymentujący z jej potencjałem wywoływania stanów transowych i poszerzania przestrzeni zmysłów.

Christopherson pierwsze kroki stawiał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w legendarnej już grupie designerskiej Hipgnosis, wykonującej psychodeliczne okładki do płyt twórców pokroju Pink Floyd, Led Zeppelin i Petera Gabriela. Następnie przyłączył się do grupy performerskiej COUM Transmissions, by razem z Genesisem P.-Orridgem i Cosey Fanni Tutti przekraczac granice radykalnej sztuki performance, nawiązującej do najbardziej transgresyjnych działań akcjonizmu wiedeńskiego. Grupa COUM Transmissions zakończyła swoją działalnośc w 1976 roku wystawą „Prostitution” w londyńskim ICA, na której widniały między innymi zdjęcia pornograficzne i zużyte tampony Cosey Fanni Tutti. Kres grupy wiązal się z jej przekształceniem w zespół Throbbing Gristle – przypuszczalnie pierwszą, a z pewnością najważniejszą formację związaną z tzw. muzyką industrialną. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku twórcy Throbbing Gristle wyznaczali nowe kierunki w pojmowaniu muzyki jako narzędzia przemiany świadomości. Ich zainteresowania pozamuzyczne psychologią i psychopatologią głębi, psychotechnikami i socjotechnikami wolności i zniewolenia, magią i mistyką Zachodu przyczyniły się do powstania tzw. kultury industrialnej, kierunku, który w latach osiemdziesiątych na trwałe ukształtował oblicze magicznego skrzydła kontrkultury.

Po rozpadzie Throbbing Gristle w 1981 roku Christopherson założył z P.-Orridgem Thee Temple of Psychick Youth (T.O.P.Y.), Świątynię Młodzieży Psychicznej – organizację magiczną mającą na celu wyzwolenie jednostek z wpływów odruchów społecznych. Ruch ten, czasami chyba niezbyt słusznie kojarzony, z magią chaosu, liczył w szczytowym okresie popularności kilkanaście tysięcy uczestników. Świątynia Młodzieży Psychicznej stanowiła prototyp internetu, anarcho-magiczną siec wymiany idei i doświadczeń . Jej „ministerstwem informacji” był zespół Psychic TV, początkowo pomyślany jako inicjatywa, której celem jest stworzenie ezoterrorystycznej telewizji. Christopherson był współautorem licznych manifestów Świątyni, między innymi tzw. Thee Grey Book, Szarej książeczki.

W 1982 roku Christopherson założył Coil, swój najsłynniejszy i najpiękniejszy projekt muzyczny, tworzony razem z Johnem Balancem i różnymi, zaprzyjaźnionymi muzykami. Coil nagrał piękną ścieżkę dźwiękową do filmu Dereka Jarmana Angelic Conversation, jak również szereg płyt zmieniających oblicze muzyki, m.in. Scatology, Horse Rotorvator, Love’s Secret Domain, Time Machines i Astral Disaster. Po tragicznej śmierci Balance’a w 2004 roku Christopherson przeprowadził się do Tajlandii, gdzie nadal kręcił filmy eksperymentalne i kontynuował swoje poszukiwania muzyczne w takich projektach jak SoiSong i Threshold HouseBoys Choir. Nieustannie tworzył niebanalne, wyzywające piękno. Takim zostanie zapamiętany.

Kategorie
Serwis Uncategorized

KIEDY NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE – koniec promocji

Dziękujemy za nie słabnące zainteresowanie książkami Stanislava Grofa. Nasza nowa pozycja, KIEDY NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE, cieszy się Waszym dużym zainteresowaniem. 111 egzemplarzy promocyjnych sprzedaliśmy w około 30 godzin! Świadczy to nie tylko o Waszym zaufaniu co do trafności naszych wyborów wydawniczych, ale także o przezorności myślenia, dzięki któremu będziemy mogli szybciej i częściej wydawac nowe tytuły. W ten sposób pomagacie nam bardzo w naszej pracy i w dużej mierze stajecie się współtwórcami naszego wydawnictwa.

Obecnie, zostało nam w magazynie ok. 200 egzemplarzy poprzedniej książki Grofa, NAJDALSZEJ PODRÓŻY. Sporym zainteresowaniem cieszą się także warsztaty oddychania holotropowego, prowadzone według jego metody. Bardzo cieszymy się z tego powodu, ponieważ jesteśmy przekonani, że to jeden z najważniejszych wizjonerów naszych czasów.

W najbliższych planach mamy kolejne książki autorstwa najwybitniejszych badaczy odmiennych stanów świadomości, jak również kilka bardzo ciekawych tytułów z klasyki i współczesności okultyzmu.

Polecamy się Waszej uwadze i pamięci!

Kategorie
Serwis

Nasza nowa książka! „Kiedy niemożliwe staje się możliwe” Stanislava Grofa

Z wielką radością informujemy o ukazaniu się naszej najnowszej książki, KIEDY NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE Stanislava Grofa. Pierwsza wydana przez nas pozycja tego wybitnego psychologa i badacza odmiennych stanów świadomości, NAJDALSZA PODRÓŻ, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i zebrała bardzo pozytywne recenzje. Niewiele jej egzemplarzy pozostało w naszym magazynie. Postanowiliśmy więc zaprezentowac całkiem odmienne dzieło tego znakomitego naukowca.

KIEDY NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE to najbardziej osobista książka Stanislava Grofa, przedstawiająca dziesiątki opowieści o nieskończonym potencjale ludzkich mozliwości. Grof zastanawia się w niej nad fenomenem synchroniczności oraz niezwykłych zbiegów okoliczności. Ukazuje ich rangę w rozwoju duchowym, procesach samouzdrawiania i wyborach życiowych służących bardziej radosnemu, twórczemu życiu. Obrazuje je na konkretnych, fascynujących przykładach zaczerpniętych z życia.

UWAGA! Książkę wydaliśmy w nakładzie limitowanym do 1000 egz. w twardej oprawie. Bardzo atrakcyjna cena promocyjna obowiązuje dla pierwszych 111 czytelników, którzy ją zamówią.
Więcej informacji o samej książce i możliwości jej zakupu znajdziecie tutaj.

Życzymy inspirującej lektury!

Kategorie
Serwis Uncategorized

Spotkanie o Fernando Pessoi – portugalskim poecie, mistyku i tricksterze, przyjacielu Crowleya

Kategorie
Serwis Uncategorized

A.O. Spare w krótkim filmie BBC

Przy okazji londyńskich wystaw dzieł Austina Osmana Spare’a, BBC wyemitowała krótki materiał filmowy poświęcony temu twórcy. Występują w nim m.in. znawcy sztuki tego wybitnego artysty – Robert Ansell, Phil Barker, Geraldine Beskin i Stephen Pochin oraz jeden z najwybitniejszych autorów komiksów, Alan Moore.

Kategorie
Serwis Uncategorized

IX Wrocław Industrial Festiwal

Zapraszamy na dziewiątą już edycję największego w tej części świata festiwalu poświęconego muzyce industrialnej, noise’owej, darkambientowej i eksperymentalnej. W tym roku jedną z gwiazd festiwalu będzie Wojtek Benicewicz, dyrektor artystyczny Okultury, który zaprezentuje utwory mające ukazac się już wkrótce na płycie. Szczególnie polecamy!