

14 października zmarł Benoit Mandelbrot, jeden z niewielu geniuszów tworzących w XX wieku, francuski matematyk pochodzenia żydowskiego, który urodził się 20 listopada 1924 roku w Warszawie i dał ludzkości fraktale. Za jego wizje, plastycznośc iteracji, umiejętnośc wydobycia z mroków niewiedzy niektórych mechanizmów świata pięknie dziękujemy. Bo nawet jeśli większości z nas dzieło Mandelbrota kojarzy się głównie z programów komputerowych do generowania fraktali oraz plakatów z lat dziewięcdziesiątych reklamujących imprezy techno i wizuale psychodeliczne, to właśnie tacy ludzie jak Mandelbrot zostaną w historii po ubiegłym stuleciu.
Zapraszamy do zapoznania się z filmem zrealizowanym przez Jana Przyłuskiego, podczas katowickiego wernisażu wystawy Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii. Wystawę można oglądać do 31 października w CSW Kronika w Bytomiu oraz Muzeum Śląskim w Katowicach.
BELLMER IN JAPAN from Jan Jan* *Przyluski on Vimeo.
Koło Naukowe Myśli Nieliniowej oraz Związek Polskich Artystów Fotografików
zapraszają na spotkanie pt.
Spotkanie poprowadzi Andrzej Koniakowski-Fotografik związany ze śląskim przemysłem i pejzażem.
Laureat Nagrody im. Karola Miarki za rok 2005. Zasłużony dla Kultury Polskiej w roku 2007.
14.10 (czwartek) godz. 17.00
Wydział Nauk Społecznych UŚ
ul. Bankowa 11, Katowice,
Sala sympozjalna III
Zaprzyjaźnione z nami wydawnictwo płytowe Monotype Records, specjalizujące się w muzyce elektronicznej, postrockowej, ambientowej, eksperymentalnej, psychodelicznej i noise’owej, ostatnio wydało kilka bardzo ciekawych płyt, które warto polecic uwadze miłośników nietuzinkowych dźwięków. Najciekawsze są, naszym zdaniem, następujące CD’s:
BRASIL AND THE GALLOWBROTHERS BAND – IN THE RAIN, IN THE NOISE
Liryczna, niezwykle nastrojowa muzyka psychodeliczna, utrzymana trochę w duchu dawnych produkcji Obuhowych (kto wspomina z łezką w oku Księżyc i dawne Za Siódmą Górą, ten zanurzy się w te dźwięki z błogą rozkoszą). Między snem, melancholią a błogim spokojem. Obrazy malowane dźwiękiem.
NEUROBOT – PĘTLA BOHUMINA
Kto wie, czy nie najciekawsza płyta z kręgu muzyki noise, fields recordingu i szeroko rozumianego eksperymentu, spośród wydanych w Polsce w XXI wieku! Owoc improwizacji zarejestrowanej pewnej styczniowej nocy 2001 roku. Szumy, zlepy, trzaski, kołysanie sfer technicznych, soniczna wiwisekcja miejskiej przestrzeni. Zdecydowanie nie tylko dla miłośników noise’u. Płyta, która już teraz stała się klasyką, a po sprzedaniu małego nakładu okaże się białym krukiem.
JASON KAHN / Z’EV – INTERVALS
Kolaboracja dwóch znakomitych instrumentalistów. Kolejna świetna płyta Z’EVa, całkiem słusznie określanego mianem jednego z prekursorów ruchu industrialnego.
Zachęcamy też do zapoznania się z innymi płytami z katalogu wytwórni Monotype Records, a także z niezwykle atrakcyjnymi promocjami. Tych płyt wstyd nie słyszec!