Kategorie
Serwis Uncategorized

Startuje poznańska Abnormals Gallery

4 września odbędzie się otwarcie poznańskiej Abnormals Gallery, filii berlińskiej galerii zajmującej się promocją sztuki odmiennej od dominujących trendów estetycznych i mającej na celu przezwyciężanie stereotypów dotyczących ludzkiej cielesności i psychiki.

Twórcy galerii piszą o sobie: „Nie wiemy jeszcze kim jesteśmy,
Wiemy jedynie, że jesteśmy nienormalni”. I zaraz dodają: „Abnormals Gallery zrodziła się z chęci stworzenia dla artystów skupionych wokół portalu abnormals.org przestrzeni wystawienniczej, która była by zarówno platformą twórczego dialogu jak i miejscem zetknięcia się świata wirtualnego ze światem realnym, gdzie pomysły zrodzone na abnormals.org mogą się urzeczywistnić. Regularnie prezentujemy wystawy, projekty artystyczne, pokazy video i odczyty. Tym, co te wydarzenia łączy, jest chęć zabrania głosu na tematy trudne i ważkie społecznie. Pokazujemy sztukę odważną, niekiedy kontrowersyjną, ale zawsze obrazującą ogromne pokłady wrażliwości i niezgody na zastaną rzeczywistość. Interesuje nas promocja twórców niezależnych działających poza mainstreamem (zarówno z Polski jak i ze świata). Naszym celem nie jest wyłącznie działalność wystawiennicza, lecz, przede wszystkim otwarcie miejsca, które prowokuje, by zboczyć z utartych szlaków myślenia i które uświadamia, że kultura współczesna przy pomocy różnych mediów w niebanalny sposób kształtuje oraz komentuje obraz otaczającego świata”.

Otwarciu galerii będzie towarzyszyć wystawa Abnormal Nudes, prezentująca prace kilkudziesięciu artystów z całego swiata. Wystawa już zdążyła zrodzic ferment w Poznaniu z racji promujących ją plakatów (na billboardzie informującym o Abnormal Nudes widnieje naga Myszka Miki na tle swastyki, praca jednego z artystów związanych z galerią – Maxa Papeschiego). Twórcy galerii nie ukrywają, że chcą wyprowadzić sztukę z bezpiecznych czterech ścian budynku. Czy im się to uda, pokaże przyszłość. Jedno jest pewne, warto się im przyglądac, ponieważ jak dotąd w Polsce nie było podobnej inicjatywy artystycznej.

Wydarzenie to połączone jest z wernisażem Abnormal Nudes, w czasie którego poza prezentowanymi obiektami niektórzy goście (m.in. Lukas Zpira – Francja, Andrea Penzo i Christina Fiorae – Włochy oraz Jovana Dimitrijevic – Serbia) wykonają przygotowane na tę okazję performanse. Choć sam wernisaż jest imprezą zamkniętą* i nie każdy będzie mógł wziąźć w nim udział, to ekspozycja pozostanie otwarta dla zwiedzających do 4 października. Motyw wokół którego jest ona zorganizowana stanowi pretekst do poruszenia tematów tabu obejmujących zarówno treści związane z seksualnością jak i szeroko rozumianą kulturą. Ponad 30 twórców z całego świata odważnie zabierze głos w tej wielowątkowej dyskusji, a efekt ich pracy (często wpędzający w zakłopotanie, niewygodny i „nieładny”) skłania do zawieszenia na chwilę utartych schematów myślowych oraz kryteriów powszechnie akceptowanej, ale ugrzecznionej i „zretuszowanej” estetyki.

Tutaj – Lista artystów biorących udział w wystawie

Tutaj – Więcej informacji o Abnormals Gallery

*Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wernisażu mogą starać się o zaproszenie wysyłając zgłoszenia z krótkim opisem na adres poznan@abnormalsgallery.com i muszą mieć ukończone 18 lat.

Wystawa Abnormal Nudes:

data: 4 września 2010 – 4 października

miejsce: Abnormals Gallery w Poznaniu
(Wroniecka 18, wejście od ulicy Mokrej )

czas: 20:00-22:00

PO WERNISAZU AFTER PARTY W KLUBIE CAFE MIĘSNA!

after w klimatach – dubstep, industrial,ambient, dnb, experimental, IDM
DJ’s: Numicc, TopCut, l23l, Burza

Kategorie
Serwis Uncategorized

Londyńska wystawa obrazów Austina Osmana Spare’a

Austin Osman Spare, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli dwudziestowiecznej sztuki magicznej, rzadko kiedy wystawiał swoje dzieła na widok publiczny. Jego pulsujące niezwykłością malarstwo jeszcze rzadziej pokazywano po jego śmierci w 1956 roku. Już chocby z tej przyczyny warto skorzystac z niebywalej okazji nadarzającej się we wrześniu w Londynie. Oto bowiem 14 września w Cuming Museum (Old Walworth Town Hall, 151 Walworth Road, Londyn) zostanie otwarta wystawa przedstawiająca mniej znaną stronę jego twórczości wizualnej – portrety jego współpracowników i sąsiadów z Southwark (południowo-wschodniego Londynu).

Kto obcował z obrazami Spare’a w rzeczywistości, ten wie, że ich uroku i pulsacyjności nie odzwierciedlają nawet najlepsze reprodukcje. Wystawa prac Spare’a potrwa do 13 listopada, a jej kuratorzy, Stephen Pochin i Chris Jordan, zapowiadają w trakcie jej trwania liczne atrakcje – między innymi szereg wykładów.

Więcej informacji na ten temat można uzyskac pod następującym mailem: cuming.museum@southwark.gov.uk

Kategorie
Serwis Uncategorized

„Fujarki” Benicewicza

Miłosników dobrej muzyki zachęcamy do wysłuchania w pełni „uwolnionego” albumu naszego dyrektora artystycznego, Wojtka Benicewicza pt. Fujarki. Jeśli dźwięki te przypadną wam do gustu, w przyszłości będziecie mogli wysłuchac je na trwałym nośniku.


Free music for professional licensing
Kategorie
Serwis Uncategorized

Zmarł Isaac Bonewits

Jak podaje Forum Federacji Pogańskiej:

12 sierpnia 2010 roku zmarł Isaac Bonewits, pionier współczesnego odrodzenia pogaństwa, ceniony okultysta, założyciel amerykańskiego Ár nDraíocht Féin (A Druid Fellowship) – jednej z najbardziej wpływowych organizacji druidzkich.
Isaac Bonewits był świadkiem trudnych czasów, jednym z pierwszych, którzy otwarcie przyznawali się do pogaństwa i poważnego traktowania alternatywnych kultur, magii, nauk ezoterycznych. W 1970 roku uzyskał pierwszy (i jak dotąd jedyny) stopień naukowy BA (odpowiednik polskiego licencjatu) z magii przyznany przez państwową uczelnię wyższą (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley). W 1971 opublikował swoją przełomową książkę „Real Magic”, będącą dla wielu czarownic, wiccan, druidów i innych pogańskich okultystów istotnym wkładem w teorię i praktykę magiczną tamtych czasów.
W przeciągu swojego długiego i kolorowego życia był członkiem m.in. Reformed Druids of North America, Kościoła Szatana (z którego odszedł z powodu konfliktu filozoficznego z Anthonem LaVeyem), Ordo Templi Orientis, gardneriańskiej Wicca, New Reformed Orthodox Order of the Golden Dawn (organizacji wiccańskiej), czy Covenant of Unitarian Universalist Pagans. Jako jeden z pierwszych zaangażował się również w obronę praw obywatelskich pogan, tworząc w Aquarian Anti-Defamation League (AADL). Opracował system oceniania zagrożenia sekciarskiego znany jako ABCDEF. Aktywnie wspierał PFI i był częstym gościem na jej międzynarodowych konferencjach i warsztatach.

Isaac, po honorowej walce z rzadkim nowotworem, odszedł do Krainy Lata pogrążony w spokojnym śnie, w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół. Niech pamięć o nim przetrwa i inspiruje kolejne pokolenia pogan.
Kondolencje, wspomnienia oraz informacje o planowanych pośmiertnych publikacjach można znaleźć m.in. na WitchVoxie oraz na Międzynarodowym Forum PFI.

Kategorie
Serwis Uncategorized

Nowe filmy Kennetha Angera

Miłośników talentu filmowego Kennetha Angera, reżysera zasłużonego dla sztuki filmowego montażu, nie bez przyczyny nazywanego „magiem kina” i wielokrotnie odwołującego się do crowleyowskiego światopoglądu magicznego, z pewnością zainteresuje jego najnowsza „produkcja”. Jest to reklamówka nakręcona dla potrzeb jesienno-zimowej kolekcji domu mody Missoni i wyprodukowana przez Briana Butlera.

Butler nakręcił także krótki film „Night of Pan” z Kennethem Angerem i Vincentem Gallo.