Kategorie
Uncategorized

Cotton Ferox – nowe otwarcie

Cotton Ferox, eksperymentalno-ambientalny projekt autorstwa Carla Abrahamssona i Thomasa Tiberta, dwóch znakomitych muzyków mających słabośc do ezoteryki codzienności (współpracyjących wcześniej pod szyldem White Stains z zespołem Psychic TV), opublikował dwie nowe płyty w ramach swej nowej oficyny internetowej Edda.se.

Dzialania Carla i Thomasa mają charakter unikalny, jednorazowy. Stąd limitowany nakład płyt oraz ich kameralny, niezwykle wysmakowany charakter. W sam raz dla miłośników dobrej muzyki, nie dostarczającej taniej rozrywki.
Polecamy stronę i płyty!

Cotton Ferox & Sylvie Walder: „Elementen”

           

Cotton Ferox & Bardoseneticcube & Kryptogen Rundfunk & 1g0g: „Mother Russia”

Kategorie
Uncategorized

ARTeNATIVE 6

Zapraszamy  do warszawskiego klubu CDQ na bardzo ciekawie zapowiadającą się imprezę:

ARTeNATIVE przyświeca idea łączenia i pokazywania różnych aspektów sztuki podczas jednego spotkania. Tego wieczora organizatorzy zaprosili do uczestnictwa zespoły BISCLAVERET oraz AB INTRA. Koncerty tego pierwszego to połączenie dźwięku obrazu oraz sztuki performance. Występ drugiego projektu istniejącego już od kilku lat, będzie pierwszym występem na żywo. Koncerty poprzedzi wernisaż autorstwa Praetoriana – artysty od kilku lat związanego z kolektywem Zoharum.

BISCLAVERET

Bisclaveret – rodzimy reprezentant sceny dark independent powstał 2000 roku w Gdańsku. Od początku duet Radosław Murawski (Thorn) i Maciej Mehring (Dragos) podąża własną drogą muzyczną. Bazując na stylistyce dark wave/ambient, czerpiąc inspiracje z muzyki ilustracyjnej tworzy dźwięki, dzięki którym uwydatnia atmosferę grozy i psychodramy.

AB INTRA

To jednoosobowy projekt wyrażający się w około ambientowych/dark ambientowych formach. Ideą projektu jest próba odnajdywania wewnętrznej jaźni poprzez dźwiękową
eksplorację. AB INTRA jest ilustracją obrazów manifestujących się w umyśle autora, jednak wykorzystanie formy zbliżonej do ambientu otwiera przed odbiorcami możliwość dokonywania własnych interpretacji i wglądów w wewnętrzną sferę własnych umysłów.

PRAETORIAN

Praetorian to artysta, który obserwuje emocje, jego obsesją jest rejestrowanie personifikacji smutku. Przywołuje obrazy, które niegdyś Kantor określił, jako klisze pamięci – ulotne chwile, rejestrowane okiem twórcy. W otaczającej go rzeczywistości postrzega Inferno; koncentruje się na ukazywaniu aury przygnębienia; przekłada na swoje prace fascynację gnozą, muzyką, filmem i literaturą, które kierunkują jego podejście do tematyki zdjęć.

Kategorie
Uncategorized

Suka OFF – 24h w Warszawie!

Z materiałów organizatorów:

UWAGA!!!
AKCJA 24H JEST AKCJĄ CAŁODOBOWĄ. PERFORMERZY ZNAJDUJĄ SIĘ W KONKRETNYM CZASIE I PRZESTRZENI, KTÓRE POZOSTAJĄ W SILNYM ZWIĄZKU Z ICH DZIAŁANIAMI. STRUKTURA AKCJI, JEJ DRAMATURGIA ZAPLANOWANA JEST NA 24 GODZINY, A WARTOŚCIĄ, KTÓRĄ CHCEMY WYGENEROWAĆ W TRAKCIE TEGO WYDARZENIA JEST NIE MOŻLIWOŚĆ OBSERWACJI, ALE WSPÓŁBYCIA W NIM.

LICZYMY NA TO, ŻE WRAZ Z UPŁYWEM CZASU, KOLEJNYMI METAMORFOZAMI PRZESTRZENI 1500m2, MOŻLIWOŚCIĄ WSPÓŁUCZESTNICTWA W PROCESIE CIĄGŁEGO STAWANIA SIĘ, UDA STWORZYĆ SIĘ PRZESTRZEŃ TEATRALNEJ WSPÓLNOTY, W KTÓREJ BEZKOMPROMISOWA OBECNOŚĆ POZWOLI ZBUDOWAĆ NA NOWO RELACJĘ PATRZĄCY – PATRZONY.

CENY BILETÓW BĘDĄ ZMIENIAĆ SIĘ Z GODZINY NA GODZINĘ; STARTUJEMY O 12TEJ KWOTĄ 20 ZŁ; CENY OSCYLOWAĆ BĘDĄ W GRANICACH 20 – 120 ZŁ; CENA SZCZYTOWA SZACOWANA JEST NA GODZ. 24, CZYLI PO UPŁYWIE 12H AKCJI. ZMIANY CEN BILETÓW BĘDĄ NA BIEŻĄCO OGŁASZANE NA FB. PŁACISZ ZA TO, Z CZEGO REZYGNUJESZ, ZA KOMFORT BYCIA POZA. WSZYSTKIE BILETY SĄ JEDNORAZOWE, PO WYJŚCIU Z OBIEKTU NALEŻY ZAKUPIĆ KOLEJNY BILET (W AKTUALNEJ CENIE).

Właśnie mija 15 lat od powstania grupy SUKA OFF, jednak działania grupy wciąż pozostają słabo znane polskiej publiczności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przez ostatnie pięć lat grupa występowała głównie poza granicami Polski. Problematycznym aspektem twórczości grupy jest zarówno różnorodność form wyrazu, jakimi się posługuje, jak i brak odpowiedniej platformy do prezentacji jej działań. Przestrzeni pozbawionej stereotypowego pojmowania sztuki opierającej się na tworzywie, jakim jest ciało, w kontekście skandalu i kontrowersji. Zaległości te nadrobić będzie można podczas retrospektywy działań grupy SUKA OFF w Centrum Działań Twórczych „1500m2 do wynajęcia”. Będzie to pierwsza (i być może jedyna) okazja, aby w ciągu jednej doby zapoznać się z twórczością grupy w pełnym zakresie: od fotografii i prac video, przez instalacje po działania performatywne.

SUKA OFF to formacja artystyczna istniejąca od 1995 roku, założona i koordynowana przez Piotra Węgrzyńskiego. Jej działania oscylują miedzy sztukami wizualnymi (z dużym naciskiem na nowe media) a szeroko pojętym live art – od spektakli i instalacji galeryjnych po akcje w klubach i podczas koncertów.

W centrum zainteresowań twórców niezmiennie pozostaje ludzka cielesność we wszystkich jej biologicznych i fizjologicznych aspektach – stąd silne koneksje grupy z nurtem body art. Ciało w pracach grupy SUKA OFF pozbawione jest jednak politycznego, religijnego, czy autobiograficznego ciężaru – to kolejne medium, tworzywo, które można dowolnie przekształcać, formować oraz interpretować. Stąd często zestawiane jest z innymi plastycznymi substancjami (płynny lateks, silikon, akryl), lub z mediami (jako przewodnik impulsów elektrycznych – sygnału audio lub video)

SUKA OFF z równym powodzeniem prezentuje swoje prace na scenach teatrów, w galeriach, klubach, czy festiwalach sztuki video. W ciągu ostatnich dwóch lat grupa wystąpiła na kilku największych przeglądach body art na świecie: „Body Probe” w Londynie (UK/2007), „Souterrain Porte IV” w Nancy (FR/2007) oraz „Visions of Excess” podczas SPILL Festival w Londynie (UK/2009), obok takich artystów jak Franko B, Ron Athey, Stelarc czy Marcel.lí Antúnez. W 2008 roku odbyła się pierwsza duża retrospektywa działań grupy w galerii „The Others” w Londynie.

Podczas „SUKA OFF 24H” obejrzeć można na żywo trzy akcje performatywne: „tranSfera 4.5” oraz nie prezentowane dotychczas w Polsce akcje „Red Dragon” i „Black Box”, a także dwie nowe instalacje i kolejną odsłonę projektu multimedialnego V-H-S współtworzonego przez Piotra Węgrzyńskiego i muzyka Tomasza Wirackiego. Oprócz tego zaprezentowane zostanie ponad 10 godzin materiałów video: od archiwalnych nagrań występów grupy, poprzez video art, aż po teledyski i wizualizacje. Również tutaj nie zabraknie nowości – swoją premierę będą miały dwie części cyklu „Silesia Underground” poświęconego architekturze Śląska – skąd pochodzą twórcy, a także filmy zrealizowane w ramach projektu Inside Flesh. Wszystko to uzupełnione będzie o pokazy zdjęć i dj oraz vj sety przygotowane specjalnie na tę okazję.

Wszystkie działanie prezentowane podczas „SUKA OFF 24H” przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Artefakty powstałe podczas prezentowanych akcji, jak również fotografie grupy SUKA OFF, będzie można oglądać w Centrum Działań Twórczych „1500m2 do wynajęcia” jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.

WARSZAWA, SOLEC 18

BILETY OD 20 zł

Kategorie
Uncategorized

Rozmowa z Okulturą w Tyglu

Redakcja bardzo ciekawego magazynu internetowego Tygiel przeprowadziła wywiad z Dariuszem Misiuną z Wydawnictwa Okultura, w którym opowiada on m.in. o pracach związanych z albumem Chaosmos.pl:

„CHAOSMOS.PL stanowi zwieńczenie pewnego okresu w naszym życiu, kiedy to nawiązaliśmy przyjaźń z Andrzejem Urbanowiczem – pionierem polskiej sztuki ezoterycznej i psychodelicznej. Podczas licznych spotkań i performansów wpadliśmy na pomysł prezentacji polskiej twórczości plastycznej inspirowanej ezoteryką. Zależało nam na jak największym polu rażenia, stąd do współpracy zaprosiliśmy czołowych polskich twórców ezoterycznych: Urbanowicza, Wańka, Sówkę, Bauer i Szczerbowskiego jak również młodych twórców parających się tworzeniem obrazów, rysunków, grafik, rzeźb czy fotografii. Całość powstała w 23 dni. Chcieliśmy tym samym udowodnić, że prowadząc dynamicznie rozwijające się wydawnictwo nie trzeba spoczywać na laurach, że warto podejmować ryzyko i poszerzać horyzonty poznawcze czytelników.”

Cały wywiad można przeczytac tutaj.

Kategorie
Uncategorized

Roma Amor w Poznaniu

ROMA AMOR (it)

www.myspace.com/romamorensemble

6. grudnia 2009 r. (niedziela)

start: 19:30

Poznań, Klubokawiarnia MESKAL

ul. Nowowiejskiego 17 

Bilety: 20 PLN, ilość biletów limitowana do 60 sztuk!

Jak piszą organizatorzy z Wrotycz Records:
„Roma Amor (Włochy) to suma najpiękniejszych tradycji muzycznych Europy początku XX wieku: mroczny kabaret, tradycyjne piosenki francuskie, folkowe kawałki śpiewane w tawernie, walczyki i tango przywołane przez gitarę, akordeon, bas, pianolę i perkusję. To przejmujące teksty w języku angielskim, francuskim i włoskim wyśpiewane mocnym, charyzmatycznym głosem Euski. To muzyka energetyczna, jednak mroczna; romantyczna, jednak „wściekła”; poukładana, jednak zaskakująca. To klimatyczne koncerty będące prawdziwą ucztą dla duszy!
Pierwszy album Roma Amor zebrał entuzjastyczne recenzje czołowych magazynów muzyki niezależnej w Europie. W najbliższych dniach, również nakładem wytwórni Old Europa Cafe (Włochy), ukaże się drugi studyjny album zespołu zatytułowany „Femmina”, zapowiadany jako spotkanie z mroczną stroną kobiecości.”

Polskie recenzje pierwszego albumu Roma Amor:

http://www.apostazja.serpent.com.pl/roma.html

Wywiad z Roma Amor (2008)

http://www.apostazja.serpent.com.pl/roma_amor.html

Rezerwacja biletów:
wrotyczrecords@op.pl

Kategorie
Uncategorized

David Lynch w Katowicach!

W Katowicach trwa Festiwal Art Cameralis, podczas którego będzie można zobaczyc m.in. wystawę malarstwa i fotografii Davida Lyncha. 25 listopada amerykański reżyser weźmie udział w wernisażu wystawy, która potrwa do 5 stycznia 2010 r.) Organizatorzy reklamują ją następującymi słowami:

 
„Wystawa w Rondzie Sztuki (ul. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice) będzie okazją do zrozumienia poprzez malarstwo i fotografię niezwykłego języka filmowego, który stał się wyszukanym stylem, określanym poprzez przymiotnik „lynchowski”. W 1997 roku Lynch opisał, co czuje podczas tworzenia grafiki: „To ten sam rodzaj podekscytowania który towarzyszy ci wtedy, gdy odbierasz zdjęcia z wywołania. Pomimo że sam je zrobiłeś, odbitki nigdy nie wyglądają tak jak to, co widziałeś przez aparat. Zawsze rezultat jest jakimś zaskoczeniem – dokładnie tak samo jest z tworzeniem grafiki. Dzięki akcji i reakcji zaczynają się dziać ekscytujące rzeczy”. W malarstwie i rysunkach Lyncha wyraźnie widać inspirację ekspresjonistycznym duchem Oskara Kokoschki (u którego chciał studiować), fascynację sposobem przedstawiania przestrzeni, zwolnienia i przyśpieszenia w obrazach Francisa Bacona oraz światem snów Edwarda Hoppera. Jeden z najbardziej cenionych i popularnych dzisiaj reżyserów amerykańskich zaczynał karierę od malarstwa i animacji. Pierwsze filmy krótkometrażowe („Six Figures Getting Sick” i „The Alphabet”) stanowią przejście od dwuwymiarowej przestrzeni płótna do trzeciego wymiaru kina: – Zaczęło się od jednego z moich obrazów. Nie pamiętam, którego – ale był on prawie całkowicie czarny. Jakaś figura zajmowała centrum płótna. Kiedy obserwowałem obraz, poczułem powiew powietrza i spostrzegłem minimalny ruch. Zapragnąłem wtedy, aby moje obrazy zaczęły się poruszać… (Lynch on Lynch). Fotografie Lyncha podzielić można na kilka kategorii. Jedna z nich to akty, w dużej mierze przetworzone komputerowo, monochromatyczne, surrealistyczne sylwetki kobiet, przypominające postacie z obrazów Francisa Bacona. Reżyser jako bazy używa starych dziewiętnastowiecznych fotogramów, które następnie modyfikuje w Photoshopie. Inną kategorią są fabryki. W zasadzie każdy, kto słyszał coś więcej o Davidzie Lynchu, powinien znać jego zamiłowanie do kultury industrialnej. To przecież ta fascynacja właśnie ściągnęła go do naszego kraju. Lynch z wielką pasją fotografuje w czerni i bieli opuszczone fabryki, próbując dotrzeć do ich najmroczniejszych zakamarków i tajemnic.”

Kategorie
Uncategorized

Spotkanie poświęcone Castanedzie

Kategorie
Uncategorized

Grafiki Andrzeja Urbanowicza

Dla wszystkich miłośników wyśmienitej sztuki magicznej i erotycznej mamy nielada atrakcję – możliwośc zakupu grafik Andrzeja Urbanowicza, prekursora polskiej psychodelii i powojennej ezoteryki, przyjaciela i mentora Zdzisława Beksińskiego, współzałożyciela grupy Oneiron, która w latach 60/70 prowadziła innowacyjne eksperymenty magiczne, a także założyciela pierwszej grupy buddyjskiej w Polsce.

Prace Urbanowicza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz innych muzeów i kolekcji prywatnych w Polsce i zagranicą.

Przygotowane do sprzedaży dzieła pochodzą z krótkich, limitowanych serii i posiadają wyjątkowo atrakcyjną cenę, dotyczącą TYLKO pierwszych sprzedanych egzemplarzy. Całośc zysku przeznaczona jest dla tego wybitnego artysty.

Uwaga: Wszystkie prace są sygnowane przez autora. Wykonane techniką własną. Format zawiera passe partout.

Zainteresowanych zakupem prosimy o kontakt z naszym wydawnictwem: okultura at okultura.com

Bez tytułu / 50×40 cm / 200 PLN

Wielki Magiczny Krąg / 50×40 cm / 300 PLN

Bez tytułu / 50×40 cm / 250 PLN

Z cyklu NA HIROSHIGE 21 / 50×40 / 200 PLN

Z cyklu NA HIROSHIGE 12 / 50×40 cm / 200 PLN

Harder / 50×40 cm / 300 PLN

Z cyklu NA HIROSHIGE 22 / 50×40 cm / 200 PLN

Z cyklu NA HIROSHIGE 75 / 50×40 cm / 200 PLN

.

Kategorie
Uncategorized

Warsztaty Mistrza Noise’u

11.11.2009 środa godz. 20** 

CSW Warszawa, Sala Laboratorium, 
KONCERTZbigniew Karkowski, Antoine Chessex, Robert Piotrowicz 
3Xsolo 
3Xduo 
 bilety 20PLN 
 12.11.2009 Czwartek godz. 16
Sala Konferencyjna 
Atelier Kompozytorskie Zbigniewa Karkowskiego  
13.11.2009 Piatek godz. 16 
Sala Konferencyjna 
Warsztat ze Zbigniewem Karkowskim
Koszt 1 dnia 
Bezrobotni — 50PLN 
Studenci — 100PLN 
Pozostali — 150 PLN 
Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja kontaktu z warsztatem pracy,technikami kompozytorskimi i doswiadczeniem jednego z najwybitniejszychzycych kompozytorów.Informacje i zapisy: zale@csw.art.pl, tel. 505 739 906 505 739 906

Zbigniew Karkowski (ur. 17 marca 1958 w Krakowie) – kompozytor i wykonawcamuzyki wspólczesnej, zarówno elektronicznej jak i akustycznej,eksperymentator, improwizator, muzyk elektroniczny.Jako nastolatek wyemigrowal z Polski, mieszkal w Geteborgu, Amsterdamie,Berlinie, Paryzu, Los Angeles, by ostatecznie osiedlic sie w Tokyo w 1994roku. Studiowal kompozycje w Polsce, na State College of Music w Geteborgui Chalmers University of Techology. Po ukonczeniu edukacji w Szwecjipodjal roczne studia sonologiczne w Królewskim Konserwatorium w Hadze wHolandii. Uczestniczyl tez w wielu letnich kursach kompozycjiorganizowanych przez francuskie Centrum Acanthes w Awinionie orazAix-en-Provence, gdzie pobieral nauki u klasyków muzyki XX wieku, takichjak Iannis Xenakis, Olivier Messiaen, Pierre Boulez, oraz GeorgesAperghis. Z dzisiejszej perspektywy ocenia, ze jedynym nauczycielem, któryrzeczywiscie go czegos nauczyl byl Iannis Xenakis.Jest autorem utworów na duza orkiestre – zamówionych i wykonywanych przezOrkiestre Symfoniczna z Geteborga, a takze opery oraz dziel kameralnychwykonywanych przez zespoly z wielu krajów.Byl wspólzalozycielem zespolów Sensorband, Cosmic Trigger, PopSenssurround Orchestra oraz UBSB. W ciagu ostatnich kilkunastu lat dalsetki koncertów na calym swiecie, coraz czesciej podrózuje do Chin orazAmeryki Lacinskiej, gdzie gra z lokalnymi muzykami oraz prowadzi zajeciadla studentów. Jak nikt inny osobiscie zna srodowiska muzyki awangardowejw kazdymzakatku Ziemi. Karkowski uwaza, ze tradycyjnie pojmowana muzyka jestnieadekwatna do dzisiejszego swiata i dlatego dotychczasowe teoriemuzyczne oraz kulturowe powinny zostac zniszczone. Muzyka klasyczna”stracila kontakt z rzeczywistoscia” i „zapis graficzny stal siewazniejszy niz samo brzmienie muzyki”.Wspólpracowal z takimi artystami jak Aube, Merzbow, Kasper T.Toeplitz,Helmut Schaefer, Edwin Van Der Heide, Tetsuo Furudate