Kategorie
Uncategorized

Śmierc Susan Atkins

W kontekście aresztowania Romana Polańskiego rzadko wspomina się o tym, że na kilka dni przed tym faktem, 24 września 2009 roku, zmarła w więzieniu Susan Atkins. Ta jedna z najokrutniejszych i najbardziej zdeterminowanych morderczyń z tzw. rodziny Mansona, „wsławiła się” zaszlachtowaniem Sharon Tate, ciężarnej żony Polańskiego 8 sierpnia 1969 roku. Jako nastolatka sprzedawała swe ciało na hollywoodzkich bulwarach. Brała też udział w ‚wampirycznym show’ organizowanym przez twórcę Kościoła Szatana, Antona Szandora LaVeya. Nie przeszkodziło jej to w nagłym nawróceniu się na chrześcijaństwo, gdy trafiła do celi i konsekwentnym ubieganiu się o przedterminowe wyjście z więzienia, podpieranym argumentacją o rzekomym hipnotycznym, demonicznym wpływie Mansona na jej życie. 2 września 2009 roku Komisja badająca jej prośbę o przedterminowe zwolnienie, postanowiła ją odrzucic. Atkins zmarła na raka mózgu.

Kategorie
Uncategorized

Festiwal ‚Warszawska Jesień’

18 września rozpoczęło się największe święto muzyki współczesnej, festiwal Warszawska Jesień, prezentujący to, co najciekawsze w muzyce eksperymentalnej w Polsce i na świecie. W ramach festiwalu można już bbyło uslyszec kapitalny koncert Pierre’a Henry’ego (ur. 1927!), współtwórcy muzyki konkretnej, nazywanego ojcem muzyki elektronicznej. 82-letni kompozytor porwał publicznośc swymi najnowszymi kompozycjami, dowodząc, że w muzyce nie trzeba wybierac między nudnym akademizmem a banałem popkultury.

Festiwal potrwa do 26 września. Z jego programem można się zapoznac na następującej stronie. Szczególnie zachęcamy do wysłuchania SOMNIVM Mieczysława Litwińskiego, premiery ezoterycznej kompozycji inspirowanej światem snu. Scenografię do tego muzycznego przedstawienia przygotowali Jerzy Kosałka i znany z naszego albumu Chaosmos.pl, Henryk Waniek, a całośc będzie można wysłuchac i zobaczyc  21 września o godzinie 22.30 w Centralnym Basenie Artystycznym przy ul.Konopnickiej 6.

Kategorie
Uncategorized

Furor Divinus 1

Wydawnictwo Lashtal Press, które w ostatnim okresie wzmożyło swoją działalnośc, opublikowało materiały ze swej ubiegłorocznej konferencji. Furor Divinus 1 – tak brzmi tytuł antologii, w której można znaleźc następujące teksty:

K. Azarewicza: Lashtal Press i tradycja grimuaryczna oraz Hermeneutyka Liber 231,
A. Barcikowskiej: Thelema z perspektywy psychologicznej,
A. Chojnackiego: Wykład A. Crowleya na temat filozofii magiji,
Z. Łagosza: Polska myśl magiczna XX wieku na przykładzie Cz. Czyńskiego,
R. Prinke: Sukcesja apostolska w organizacjach magicznych,
R. Wieczorek: Magia thelemy a filozofia.

Dodatkiem do antologii są Hymn do Lucyfera oraz Wykład na temat filozofii magiji Aleistera Crowleya.

Kategorie
Uncategorized

Dyskusja o Liber Porta Lucis

Wydawnictwo Lashtal Press zaprasza na pierwsze spotkanie dyskusyjne z cyklu „U źródła zarazy”, poświęconego Świętym księgom thelemy Aleistera Crowleya.
Jego tematem będzie Liber Porta Lucis, czyli Księga Bramy Światła.

Data: 20 września, niedziela, 19:30

Miejsce: Gdańsk, Klub Pisarza Riwiera Literacka, ulica Mariacka 50/52

Kategorie
Uncategorized

Wokół Bellmera

Towarzystwo Bellmer zaprasza na spotkanie

WOKÓŁ BELLMERA

17 września 2009 o godz.17.00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach, ul.Warszawska

Udział wezmą:

Tomasz Mann,reżyser spektaklu „Świat jest Skandalem”,

Andrzej Urbanowicz, malarz,

Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis,

Łukasz Kałębasiak, Gazeta Wyborcza,

Jan Przyłuski, Instytut Sztuki PAN.

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz reprodukcji i plakatów związanych z Hansem Bellmerem, jednym z najoryginalniejszych artystów XX wieku.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc wszystkich zainteresowanych prosimy o mailowe potwierdzenie chęci przybycia
towarzystwobellmer@gmail.com

Kategorie
Uncategorized

Wirtualna wystawa o Williamie Butlerze Yeatsie

Niezwykle ciekawą wystawe wirtualną, poświęconą życiu, zamiłowaniom i tworczości Williama Butlera Yeatsa, wybitnego poety i okultysty, przygotowała Irlandzka Biblioteka Narodowa. Wystawe można obejrzeć tutaj, a wśrod zgromadzonych eksponatów ciekawe insygnia i utensylia Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku.