Kategorie
Uncategorized

TESTAMENT Rushkoffa w Polsce

Wydawnictwo Manzoku opublikowało polską edycję pierwszego tomu komiksu Douglasa Rushkoffa Testament pt. Akedah. Komiks można kupic tutaj, a poniżej przeczytac notę wydawcy. Przy okazji przypominamy, że Rushkoff jest autorem wydanej przez nas Cyberii – dzieła opisującego rewolucyjny, futurystyczny potencjał internetu i związanej z nim cyberkultury.

„Bliżej….

Historia lubi się powtarzać – wszystko do nas powraca, prędzej czy później. Najczęściej błędy, ale i tak nie potrafimy ich w żaden sposób uniknąć – bo tylko nieliczni uczą się z doświadczeń przeszłości. Bardzo szybko zapominamy o tym, co złe, podczas gdy powinniśmy walczyć, by to, co przeminęło, nigdy nie powróciło.
Bóg wezwał Abrahama, by ten złożył ofiarę ze swego syna. Czy była to próba, czy akt okrucieństwa? Czy Bóg Abrahama był kapryśny i przewrotny, czy tez stały i nieugięty? Gdy padła Sodoma i Gomora, czy akt zniszczenia miał na celu oczyszczenie świata i wyplenienie Zła, czy też był kaprysem szalonego bóstwa i aktem niekontrolowanej wściekłości?

…a teraz dzieje się to samo, raz jeszcze. W nowej rzeczywistości politycznej, gdzie rząd chce mieć całkowitą kontrolę nad społeczeństwem, decydujący o przyszłości naukowiec musi poświęcić swego syna, zaś ci, którzy nie pasują do wizji dzierżących władzę padną, rzuceni na kolana przez nową technologię. Ale przecież to już było, po raz kolejny wskazówki zegara wybiły tę samą godzinę…
Czy grupka buntowników walczących z systemem ma szansę odnieść zwycięstwo? W tę rozgrywkę zaangażowanych jest więcej stron, niż ktokolwiek podejrzewa, a starożytni, zapomniani przez świat bogowie ponownie stają do gry, której stawką jest przetrwanie i władza.

Douglas Rushkoff (scenariusz) i Liam Sharp (rysunki) zapraszają na niezwykłą podróż, w trakcie której odwiedzisz odległą przeszłość i niedaleką przyszłość, by zmierzyć się z prawdą i kłamstwem, historią i mitem. Odważna konfrontacja z rzeczywistością Starego Testamentu zaowocowała pasjonującym komiksem stawiającym wiele odważnych pytań na temat wiary, religii i wolności jednostki.”

Kategorie
Uncategorized

Jodorowski o swym nowym filmie

Alejandro Jodorowsky, którego box filmowy od kilku tygodni można kupić w polskich sklepach, pracuje nad nowym filmem, King Shot, w koprodukcji z Davidem Lynchem. W filmie, który zdaniem tego wielkiego twórcy ma być „metafizycznym spaghetti westernem” zagrają m.in. Nick Nolte, Mickey Rourke, Asia Argento i Maryling Manson. W niżej zamieszczonym wywiadzie chilijski reżyser opowiada, dlaczego współpracuje głównie z szaleńcami, poetami i bandytami, a także ujawnia kilka tajemnic na temat swego filmu.

Kategorie
Uncategorized

Foto-relacja z promocji KOSMICZNEJ MEDYTACJI

Dziękujemy wszystkim przybyłym w środowy wieczór 17 grudnia do warszawskiego klubu Plan B, gdzie zorganizowaliśmy nasz pierwszy, swawolny i swobodny, wieczór promocyjny. Mimo bardzo skromnej reklamy wydarzenia i zaledwie kilku dni na jego organizację, udało się nam stworzyć atmosferę sprzyjającą wymianie uczuć, myśli i wizji. Publiczność, wypełniająca szczelnie czterdziestoparoosobową salę, mogła usłyszeć o kursach Monastyru Siedmiu Promieni, relacjach między gnostyckim wudu, thelemą a chrześcijaństwem, barwnym życiu Bertiaux oraz symbolice jego, puszczanych ze slajdów, obrazów. Po krótkiej przerwie, wypełnionej konwersacjami przy sączonym rumie i podziwianiem obrazów Moniki Cichockiej, rozwieszonych na ścianach, częśc oficjalną imprezy zwieńczyła „praktyka tworzenia Golema”. Harce, hulanki i swawole trwały do późna w nocy, ku zdziwieniu gospodarzy klubu, nie przywykłych do równie ekstatycznych „wieczorów autorskich”.

Kto przybył, temu dziękujemy, a resztę zapraszamy na nasze przyszłe imprezy, podczas których będziemy starali się rozwijac ideę „okultyzmu bez patosu i dogmatów”. Tymczasem prezentujemy krótką fotorelację z promocji Kosmicznej medytacji Michaela Bertiaux.

Kategorie
Uncategorized

Okultura zaprasza: Wieczór z gnostyckim wudu

Zapraszamy do udziału w naszym pierwszym, nie do końca formalnym wieczorze promocyjnym, który będzie dotyczył wydanej przez nas ostatnio książki Michaela Bertiaux Kosmiczna medytacja. Dla uczczenia tej publikacji uraczymy gości (jakże by inaczej!) rumem i slajdami z mało znanymi obrazami Michaela Bertiaux. Uczestnicy spotkania będą mogli podziwiać prace Moniki Cichockiej, ilustrujące tę publikację, a także wysłuchać opowieści tłumacza tej książki na temat gnostyckiego wudu, życia i twórczości Michaela Bertiaux, metod tworzenia Golema i innych, równie intrygujących spraw.

Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godzinie 19.30 w warszawskim klubie Plan B przy Alei Wyzwolenia 18 [wejście od Placu Zbawiciela].

Wstęp wolny!

Kategorie
Uncategorized

Koniec promocji ‚Kosmicznej medytacji’ Michaela Bertiaux

Z radością informujemy, że 100 promocyjnych egzemplarzy naszej najnowszej pozycji, Kosmicznej medytacji Michaela Bertiaux, sprzedało się w błyskawicznym tempie. Serdecznie dziękujemy wszystkim nabywcom tej niezwykłej książki i zachęcamy innych do zapoznania się z tą lekturą. Przypominamy, że kupując nasze książki tuż po ich wydaniu, nie tylko ma się gwarancję ich dostępności, ale dodatkowo w pokaźnym stopniu pomaga się nam w szybszym wydawaniu kolejnych pozycji.

Kategorie
Uncategorized

Nasza nowa książka! ‚Kosmiczna medytacja’ Michaela Bertiaux

Z dziką rozkoszą informujemy o wydaniu naszej nowej książki, Kosmicznej medytacji Michaela Bertiaux, jednego z najbardziej oryginalnych i wpływowych żyjących okultystów. Pracami Bertiaux inspirują się współcześni gnostycy, nieortodoksyjni thelemici pokroju Kennetha Granta, magowie chaosu oraz wybitni artyści, jak Grant Morrison, który poświęcił im sporo miejsca w swym fenomenalnym komiksie The Invisibles. Jego wizje magiczne są niezwykle intrygujące i nie podobne do pozostałych popularnych nurtów magicznych.

Kosmiczna medytacja to grimuar gnostyckiego wudu, opisujący niezwykle oryginalną metodę poszerzania świadomości poprzez kontakt z duchami. Bertiaux kreśli spójną teorię wszechświata magicznego, dostarczając też narzędzi niezbędnych do bycia skutecznym magiem.

Ksiązkę poprzedziliśmy wstępem Bartosza Samitowskiego, zapoznającym czytelnika z życiem i twórczością Michaela Bertiaux. Dodatkową atrakcję stanowią inspirowane wizjami ilustracje autorstwa Moniki Cichockiej.

Zainteresowanych zapraszamy tutaj.

UWAGA! Książkę wydaliśmy w limitowanym nakladzie 800 egz. Pierwszych 100 sprzedajemy w cenie promocyjnej.

Kategorie
Uncategorized

Emiter z Requiem Records

W katalogu jednej z najważniejszych dla polskiej sceny niezależnej, firm płytowych REQUIEM RECORDS, pojawił się dzisiaj nowy tytuł: EMITER „From black mountain to the sea”.

EMITER

Emiter, projekt Marcina Dymitera, oparty został na elektroakustycznych / elektronicznych improwizacjach.
Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących
naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary
elektrycznej. Tworzy instalacje
dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i
przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z
artystami wizualnymi i tancerzami.

Płyta „From black mountain to the sea” inspirowana jest ideami Erika Satiego Musique d’ameublement z początku XX wieku. Satie, współtwórca francuskiego odrodzenia magicznego, wyobraził sobie muzykę, która nie zwracałaby uwagi na samą siebie, lecz jedynie poprzez swoją obecność czyniłaby otoczenie przyjemniejszym. To koncepcja muzyki otaczającej.

Kategorie
Uncategorized

Mroczna strona wyobraźni – Sztuka Alfreda Kubina

Od miesiąca w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 trwa wystawa twórczości Alfreda Kubina. Ten genialny grafik, mistrz rysunku, pisarz i ilustrator książek, nazywany austriackim Goyą, poprzez sztukę próbował wyzwolic się z dręczących go lęków, fobii, nieszczęśc osobistych i kryzysów duchowych. Stworzył język plastyczny o niebywałej sile sugestii, pełen upiorów, demonów i widziadeł. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z największej na świecie kolekcji dzieł Kubina w Landesmuseum w Linzu.

Wystawa potrwa do 27 stycznia.

Kategorie
Uncategorized

Festiwal Sztuki Niezależnej Re:wizje

10 grudnia rusza w Warszawie Festiwal Re:wizje, największa w Polsce akcja miejska podsumowująca działania artystów sztuki niezależnej w 2008 roku. W Re:wizjach bierze udział 77 projektów z różnych dziedzin sztuki (projekty multimedialne, teatr, taniec, muzyka, literatura, film, sztuki wizualne). Od 10 do 13 grudnia warszawską przestrzeń, a więc galerie, teatry, kluby, podwórka, garaże, perony PKP, wypełnią rozmaite pomysły na sztukę.
13 grudnia o godzinie 20.00 zapraszamy na Noc Sztuki do Pałacu Kultury i Nauki. Będzie tam można obejrzeć między innymi koncert Bauaganu Mistrzów, interaktywną rzeźbę Joanny John, czy rozrastającą się ścianę z mydlin Grzegorza Rogali.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Niektóre wejścia objęte są rezerwacją.
Informacje dotyczące rezerwacji miejsc oraz re:busowego transportu szukajcie na oficjalnej stronie festiwalu.
Zapraszamy!

Kategorie
Uncategorized

Nam June Paik we Wrocławiu

W niedawno otwartej nowej siedzibie fundacji Wrocenter, organizatora WRO MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE SZTUKI MEDIÓW, można oglądać retrospektywną wystawę prac Nam June Paika, jednego z klasyków sztuki wideo, uczestnika działań legendarnej grupy artystycznej Fluxus.

Na wystawie znalazły się prace powstałe na przestrzeni ponad 40 lat twórczości artysty – nie tylko instalacje wideo, z których artysta jest najbardziej znany, ale również prace wykonane techniką sitodruku i heliograwiury oraz mniej znane grafiki, rysunki i szkice na papierze.

Wystawa potrwa do 25 stycznia 2009 r.
Wrocenter, ul. Widok 7