Kategorie
Uncategorized

Box filmów Jodorowskiego w Polsce!

Fantastyczną wiadomośc otrzymaliśmy od firmy dystrybucyjnej Gutek Film, która 14 listopada planuje wydac box filmów Alejandro Jodorowskiego. Pakiet filmów będzie zawierał 4 tytuły:

Fando i Lis
Kret
Święta Góra
Konstelacja Jodorowsky
oraz 2 CD z muzyką filmową

ALEJANDRO JODOROWSKY

Mim, reżyser teatralny, scenarzysta komiksów, przedstawiciel awangardy, twórca filmowy oraz znawca tarota. Można go lubić bądź nie, ale nie można zaprzeczyć, że jego odważna wizja sztuki umieściła go w panteonie najwybitniejszych twórców, nie tylko kina.
Alejandro Jodorowski jest jednym z najbardziej wpływowych, ale i jednym z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów w historii kina. W 1968 jego szokujący debiut, „Fando i Lis”, spowodował zamieszki w Meksyku. Pełen przemocy undergroundowy „Kret” wprowadził pokolenie dzieci-kwiatów w lata 70-te, rozpoczynając amerykański fenomen Midnight Movies i przekształcając jego twórcę w ikonę kontrkultury. A świętokradczą, zrobioną na wzór alchemicznego eksperymentu, „Świętą Górą” dotarł do samej istoty sztuki filmowej. Człowiek-orkiestra, nie do zdefiniowania. Bogactwo jego zainteresowań i profesji ma głębokie odzwierciedlenie w jego kontrowersyjnej twórczości. Megatwórca współczesnej sztuki, który – jak sam twierdzi – komunikuje się z widzem na poziomie podświadomości.Dla potrzeb swojej praktyki terapeutycznej stworzył psychomagię i psychoszamanizm, za pomocą których leczy urazy psychiczne osób zwracających się do niego o pomoc. Jodorowsky jest także, razem z francuskim rysownikiem Moebiusem, autorem legendarnego cyklu komiksów „L’Incal” 

—————————————-
  

Jako filmowiec, ALEJANDRO JODOROWSKY zadebiutował krótkometrażową etiudą La Cravate, która przez wiele lat uważana była za zaginioną. Jednakże początek jego filmowej kariery datuje się na rok 1968, kiedy to premierę na festiwalu w Acapulco miał Fando i Lis, film, który spowodował w Meksyku zamieszki i zmusił reżysera do ucieczki z kraju. Kultowymi już klasykami stały się jego dwa kolejne dzieła: Kret (1970), „surrealistyczny spaghetti western z elementami przemocy gratis”, którym zachwycili się John Lennon i Yoko Ono, i który zapoczątkował fenomen Midnight Movies; oraz Święta Góra (1973) z jednymi z najbardziej groteskowych i niepokojących obrazów, jakie kiedykolwiek trafiły na taśmę celuloidową, najdroższa meksykańska produkcja filmowa tamtych czasów, sfinansowana przez The Beatles i wyprodukowana przez ich menadżera.

Kategorie
Uncategorized

Klub Gnosis w październiku

Warszawski Klub Gnosis prezentuje swój program na październik:

14 października
Jerzy Prokopiuk
Mickiewicz o Boehmem

21 października
Światosław Nowicki
Filozoficzna ścieżka rozwoju duchowego

28 października
Mariusz Dobkowski
Mit pierwotnego zmieszania w zwierciadle gatunków literatury manichejskiej

Wszystkie spotkania rozpoczynają się punktualnie o 18:00 w filii Domu Kultury Śródmieście przy ul. Marszałkowskiej 19, róg Oleandrów. Wejście od ul. Oleandrów. Wstęp wolny!

Kategorie
Uncategorized

Eksplozja 1968

Nie byłoby odmiennych stanów rzeczywistości, o których pisze Rushkoff w Cyberii, nie byłoby rzeczywistości wirtualnej, sieci, technoszamanizmu, gdyby nie rewolucja kontrkulturowa, do której doszło w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas to miało miejsce „przewartościowanie wszystkich wartości” i „myślenie o tym, co nie możliwe do pomyślenia”. Pojawiły się nowe formy życia w ramach naszego starego gatunku. Wykształciły się nowe formy sztuki. Nastąpił powrót do archaicznych technik ekstazy. Seks, narkotyki i okultyzm stały się narzędziami rewolucji. I choć w dużej mierze była to przegrana rewolucja, wytworzyła wyłom w kosmosie możliwości, udostępniając projektowanie rzeczywistości wedle własnej woli.

Dziś o tym czasie traktują dwie wystawy, które można obejrzeć w Warszawie: Wielobarwna, natłoczona i fatalnie skomponowana wystawa w Zachęcie, na którą wszakże warto się udać choćby po to, by zobaczyć dwa magiczno-seksualne obrazy Andrzeja Urbanowicza, wiszące tuż przy samym wejściu oraz znacznie bardziej akademicka, pełna odniesień do mistyki i ekologii wystawa Yoko Ono w Centrum Sztuki Współczesnej.

Warto też zapoznać się z fantastycznie wydanym dziełem Kamila Sipowicza Hipisi w PRL-u, które obok krótkiego wprowadzenia w rewoltę lat 60-tych prezentuje szereg ciekawych rozmów z ludźmi, którzy odważyli się wtedy żyć inaczej. I nawet jeśli niektóre z tych wyznań trącą myszką lub epatują naiwnością, w zestawieniu z pomysłowym składem i obszernym materiałem zdjęciowym uwodzą wielobarwnością i dobrze oddają klimat tamtej epoki. Dzięki czemu dzieło Sipowicza nie jest efekciarską, pokrytą patosem ramotą, ale zachętą do wprowadzenia koloru w nasze życie.

30 września o godz. 11 warszawska księgarnia Czuły Barbarzyńca (róg ulic Dobrej i Zajęczej) zaprasza na „Śniadanie prasowe z hipisami”, natomiast 1 października w Jadłodajni Filozoficznej (przy tych samych ulicach) o godz. 19 odbędzie się spotkanie z bohaterami książki, koncert posthipisowskiego zespołu Amok Positiv, pokaz dokumentów ze zlotów i komun hipisowskich oraz inne, nie przewidziane żadnym programem, spontaniczne akcje.

Kategorie
Uncategorized

Sztuka i ezoteryka

Z okazji równonocy jesiennej chcemy Wam zaproponować współpracę przy tworzeniu pierwszej z serii planowanych przez nas antologii tematycznych. Poświęcimy ją relacjom pomiędzy sztuką a magią, ze szczególnym uwzględnieniem zachodniej tradycji ezoterycznej. Jeżeli więc czujecie się na siłach, by napisać coś o inspiracjach ezoterycznych w malarstwie, filmie, teatrze, muzyce czy literaturze lub posiadacie własny, oryginalny pogląd na związki sztuki z okultyzmem, zapraszamy do przysyłania nam swoich propozycji. Interesują nas teksty intrygujące i nie oczywiste. Zapraszamy też osoby obdarzone talentem plastycznym do prezentowania próbek swej twórczości. Opublikujemy to, co najlepsze w kraju i na świecie.

Propozycje można słać na adres okultura@okultura.com, opatrując je nagłówkiem „Sztuka i ezoteryka”.

Kategorie
Uncategorized

Przegląd filmów Paradżanowa

Gorąco polecamy przegląd filmów Siergieja Paradżanowa, organizowany przez Magazyn Tygiel. Oto informacja nadesłana przez organizatora:

Zapraszamy serdecznie na zorganizowany przez nas unikalny przegląd filmowy, który odbędzie się w poniedziałek 29 września w Opolu, o godzinie 20. Dzięki współpracy z miejscowym Młodzieżowym Domem Kultury – mieszczącym się przy ul.Strzelców Bytomskich- będziecie mieli okazję zobaczyć skrawek Twórczości niezwykłego reżysera – Siergieja Paradżanowa.

Paradżanow jest jedną z najciekawszych indywidualności w światowej sztuce filmowej. To jedyny bodaj w ZSRR filmowiec, w którego dojrzałych dziełach nie ma śladu mitologii sowieckiej. Wyrafinowany poeta o niezwykłej wyobraźni, wyczuciu i umiejętności kreowania piękna. Tropiąc uniwersalne mity kultury zgłębial legendy, symbole, tradycje bytu codziennego, rytuały zachowań i sztuki (Huculszczyzny oraz narodów Kaukazu Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu). Filmy Maestro Paradżanowa – przepełnione mistycyzmem i symbolami – przypominają często obrazy malowane na taśmie celuloidowej. Do inspiracji Jego tworczością przyznawali się tak słynni i docenieni twórcy jak Fellini, Godard, Bertolucci czy Tarkowski (prywatnie przyjaciel Paradżanowa).
W Opolu przypomnimy dwa Jego filmy: arcydzielo z 1964 roku – „Cienie Zapomnianych Przodków” oraz „Legendę Twierdzy Suramijskiej” – przybliżając przy tym w kilku słowach Jego postać. Ku pamięci!

Zapraszamy! WSTĘP WOLNY!!!

„W świątyni kina królują obrazy, światło i rzeczywistość. Siergiej Paradżanow był tej świątyni Mistrzem…”
Jean Luc Godard

Kategorie
Uncategorized

CYBERIA – koniec promocji

Dziś zakończyliśmy promocję naszej najnowszej książki, Cyberii Douglasa Rushkoffa. Pierwszym stu czytelnikom, którzy nabyli tę pozycję za pośrednictwem naszej strony serdecznie dziękujemy. Dzięki Wam szybciej zwrócą się nakłady, jakie ponieśliśmy przy wydaniu tej książki, co z kolei umożliwi nam szybsze wydawanie kolejnych pozycji. Dlatego też zachęcamy tych, którzy nie kupili Cyberii w cenie promocyjnej, do nie zwlekania z zakupem. Tym bardziej, że jest to pierwsza na rynku polskim pozycja o wizjonerskim potencjale internetu i związanej z nimi cyberkultury. Warto więc po nią sięgnąć jako po źródło inspiracji.

Miłym gestem ze strony autora jest wspomnienie o polskiej edycji Cyberii jako wyjątkowej :) Dziękujemy! Faktycznie, w Polsce publikuje się zdumiewająco mało książek poświęconych cyberkulturze. Nie powiedzieliśmy w tej kwestii ostatniego słowa.

Kategorie
Uncategorized

Legnicki Festiwal Intermediale

W dniach od 18 do 21 września w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewksiej odbędzie się Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE, prezentujący takie gatunki jak live performance, video art, audio art, wideo instalacja, muzyka elektroakustyczna, industrialna i eksperymentalna. Festiwal oferuje przegląd aktualnych tendencji we współczesnej twórcości audiowizualnej. Z jednej strony jest to forum przedstawiające potencjalne zastosowania nowych technologii w sztuce, z drugiej zaś strefa eksperymentu, ukazująca kreatywne rozwiązania w sferze obrazu i dźwięku.

Tegoroczny program oferuje szereg warsztatów i pokazów filmowych oraz koncerty czołowych przedstawicieli muzyki eksperymentalnej.

18 września
warsztaty

19 września g. 19
Jeff Gburek
Sature Navigator
head58m
Vladimir Hirsch
Schloss Tegal

20 września g. 20
Fractional
Embryonal Position
Cotton Ferox

21 września g. 20
performance Marii Peszek „Maria Awaria”

Kategorie
Uncategorized

NASZA NOWA KSIĄŻKA! ‚Cyberia’ Douglasa Rushkoffa

Z dziką rozkoszą informujemy o ukazaniu się naszej najnowszej książki, Cyberii Douglasa Rushkoffa. Rushkoff opisuje w niej magiczne, psychodeliczne i anarchiczne korzenie internetu oraz, szerzej, cyberkultury. Dowiecie się z niej, co łączy ze sobą informatyków z Doliny Krzemowej, magów chaosu, konsumentów psychodelików, pisarzy cyberpunkowych, współczesnych psychologów i fizyków oraz twórców i odbiorców muzyki transowej. Przeczytacie o tym, jak mają się całonocne taneczne imprezy pogańskie do transgresyjnych koncepcji Terence’a McKenny, Timothy’ego Leary’ego i Ruperta Sheldrake’a. Poznacie świat nowych psychodelików, rytuały Świątyni Młodzieży Psychicznej, a także inne elementy, składające się na nową kulturę ludzi, którzy pragną samodzielnie projektować swoje życie.

Dla naszych stałych czytelników oferujemy ceny promocyjne. Pierwsza setka nabywców otrzyma książkę z ok. 10-procentową zniżką.

Kategorie
Uncategorized

Recenzja PSYCHOLOGII KWANTOWEJ

„Ile człowiek ma głów? Jeśli chcecie odpowiedzieć: człowiek ma tylko jedną głowę, to ostrzegam: mylicie się. Głowy mamy dwie, o ile nie więcej. Szczegółową odpowiedź na tę zagadkę/paradoks znajdziecie w Psychologii kwantowej Roberta Antona Wilsona. Ta niespecjalne gruba książka to kolejny krok w nieustającej walce autora, który starał się wyrwać swoich czytelników ze szponów stereotypowego myślenia o otaczającym nas świecie. Co się stanie, kiedy porzucimy przestarzałe, ale nadal obowiązujące prawa logiki i rozumowania, które sięgają jeszcze czasów Arystotelesa? Jak chce ukazać Wilson, otwierają się wówczas przed nami całkiem nowe możliwości, rozwiązujące wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień.”

Więcej – w recenzji Kormaka, która ukazała się w serwisie Gildia Tajemnic.

Kategorie
Uncategorized

Niespodzianka

W związku z trwającą trasą koncertową szwedzkiej grupy rytualno-ambientowej, Cotton Ferox, prezentujemy wywiad przeprowadzony z jednym z jej członków, Carlem Abrahamssonem i opublikowany w 2000 roku w ostatnim numerze pisma „Wiedza Tajemna”.

Jednocześnie informujemy, że osoby, które wezmą udział w warszawskim koncercie, 6 IX o g. 20 w Klubie Plan B (przy Pl. Zbawiciela), będą mialy okazję kupić w cenie promocyjnej przedpremierowe egzemplarze naszej nowej książki, tematycznie powiązanej ze specyfiką tego wydarzenia.

Oficjalna premiera naszej nowej pozycji lada dzień.