Kategorie
Uncategorized

Wykład o ego i egregorach

1 czerwca o godzinie 14.30 w warszawskim squatcie Elba przy ul. Elbląskiej 9/11 Hanif Tsara poprowadzi spotkanie pt.:

Ego i egregory

W materiałach organizatora możemy przeczytać: „Jednym z kluczowych pojęć w systemie buddyjskim jest ‚ego’, a praca z nim należy do najważniejszych elementów treningu umysłu. Tak więc tym razem zajmiemy się owym mitycznym ego. Szukaniem, zmianą jego submodalności, etc., korzystając z tradycji magicznych wschodu i zachodu, i łącząc to z najnowszymi zdobyczami NLP. Drugim tematem, jaki poruszymy podczas spotkania, będą egregory, zwłaszcza te, do których przez wychowanie, przekonania, tradycje przykuwani są ludzie jak niewolnicy do wioseł. Komu służy ich wiosłowanie, do kogo należy twój umysł? Swoje egregory tworzą mniej lub bardziej świadomie nie tylko religie, również firmy, korporacje, organizacje, partie…”

Kategorie
Uncategorized

Pierwszy tatuaż oka

Kastracje na żądanie – czemu nie? Amputacje, implanty, dziury w głowie? – natura ludzka nie zna granic w  wymyślaniu samej siebie. Możecie o tym przeczytać w serii artykułów na naszej stronie: 1, 2, 3, 4, 5. Nie przeczytacie w nich jednak o wiadomości z ostatniej chwili, dokonaniu Kanadyjczyka o dźwięcznie brzmiącym nazwisku Pauly Unstoppable (Pawełek Nicmnieniezatrzyma). Oto bowiem ów jegość poprosił specjalistów, by wykonali mu pierwszy na świecie tatuaż oka. Efekt możecie zobaczyć poniżej.

Pauly wydaje się być zadowolony z wykonanej pracy. Zastrzega jednak: „Operację poprzedziły drobiazgowe procedury badawcze, przeprowadzone przez ludzi posiadających świadomość jej ryzyka i możliwych następstw. Nie zrobiłbym jej na własną rękę”.

Kategorie
Uncategorized

Sztuka Taiczi w Muzeum Azji i Pacyfiku

Jak zawiadamia Maciej „Magura” Góralski…

30 maja o godz. 18, w Galerii Azjatyckiej przy ul. Freta 5 w Warszawie, przy dźwiękach lutni Qin odbędzie się pokaz filmu o genialnym chińskim rzeźbiarzu Ju Mingu i jego dziełach w brązie, inspirowanych sztuką Taiczi.

Mariusz Sroczyński, nauczyciel ze szkoły Yang Martian Arts Assoc., opowie o Taiczi – medytacji, sztuce ruchu i walki, uzdrawiającej terapii itd.

Kategorie
Uncategorized

Krzysztof Grudnik o Oneironie i Wilsonie

W imieniu Krzysztofa Grudnika, badacza zjawisk dziwnych i nieciągłych w kulturze Polski i świata, zapraszamy na dwa ciekawie się zapowiadające wykłady:

27 maja, Katowice (Wydział Filologiczny UŚ, Sala Rady Wydziału, referat zostanie wygłoszony podczas konferencji Czytanie Śląska i Zagłębia w bloku od godziny 10.45)

Fenomen Oneironu. Między tradycją a nowatorstwem

28 maja, Częstochowa (budynek Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Armii Krajowej 36a, referat zostanie wygłoszony podczas konferencji Język – Teatr – Literatura V w bloku od godziny 14, w sali 402)

„Obciąganie mózgu”. Roberta Antona Wilsona koncepcja literatury i rzeczywistości

Więcej informacji znajdziecie na blogu Autora

Kategorie
Uncategorized

Panel dyskusyjny angielskiego O.T.O.

Albion O.T.O. to synkretyczny zakon magiczny powstały w oparciu o różne linie przekazu Ordo Templi Orientis (Krum-Hellera, Metzgera, Motty, Granta, Russella i O.T.O.A.). Osoby, które 12 czerwca, znajdą się w Londynie, będą miały okazję zapoznać się z tą tradycją podczas panelu dyskusyjnego organizowanego przez Albion O.T.O.. Program panelu obejmuje następujące punkty:

GERALDINE BESKIN (Atlantis Bookshop): „Crowley – Another Man Behind the Mask”

Właścicielka księgarni Atlantis, której ród przejął to najstarsze centrum magiczne w Londynie po jego pierwszym właścicielu, opowie o Crowleyu jako postaci z krwi i kości, odsiewając rozmaite legendy i mity.

MOGG MORGAN (Mandrake of Oxford): „Tantra Sadhana”

Wydawca Mandrake of Oxford i autor wielu książek magiczncyh opowie o swoim systemie magicznym wzorowanym na licznych inspiracjach tantrycznych.

ELIZABETH MADDISON (Albion O.T.O.): „Magic and Popular Culture”

Wykład na temat korzyści, jakie można odnieść z konstruowania nowych bóstw w oparciu o fikcyjne postacie z popkultury.

STEVE WILSON (Albion O.T.O.): „Reverse Time Magick”

Autor bardzo dobrej książki Chaos Ritual, legendarna postać londyńskiego środowiska okultystycznego opowie o łamigłówce, jaką stanowią rezultaty działań magicznych objawiające się przed przystąpieniem do nich. Steve przedstawi prosty system radzenia sobie z tym fenomenem z pożytkiem dla siebie.

Wieczór zwieńczy koncert „THE BAPHOMET BOLEROS” – projektu Roba Curleya (a.k.a.Fr.’.Phaeton X* O.T.O.).

Miejsce: The Old Kings Head, Borough High Street, SE1 1NA, Londyn
Czas: 12 czerwca, godz. 12.
Cena: 10 funtów. (Czeki i postal orders dla „Albion O.T.O.” można słać do: BM OTO, London. WC1N 3XX)
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona do 40! Po wyczerpaniu się miejsc organizatorzy zwracają pieniądze, jeśli w przesyłce dołączy się kopertę zwrotną.

Kategorie
Uncategorized

10-lecie Muzeum H.R. Gigera

21 czerwca 2008 roku Muzeum H.R. Gigera w szwajcarskim Gruyeres będzie świętowało dziesiątą rocznicę powstania. Z tej okazji wczesnym popołudniem odbędzie się wielka feta z udziałem miłośników twórczości szwajcarskiego malarza.

Muzeum otworzy swe wrota o godzinie 10. Zabawa rozpocznie się o 15. W rozmaitych punktach Muzeum będzie można posłuchać muzyki, wysłuchać odczytów i obejrzeć performances. O 21 impreza przeniesie się do klubu „Globull” w pobliskiej miejscowości Bulle, gdzie zwieńczeniem gigerowskiego święta będzie specjalny koncert.

Wstęp na imprezę rocznicową: 15 CHF (w cenę wejściówki wliczono drink)

Z okazji rocznicy Muzeum i znajdującego się w nim Absinthe Baru Bijan Aalam i Philippe Carini przygotowali album H.R. GIGER IN GRUYERES – The First Decade, dokumentujący historię Muzeum.

Więcej informacji o samej imprezie i książce znajdziecie tutaj.

Kategorie
Uncategorized

(last minute) Starożytna kultura Tybetu

Wspólnota Dzogczen w Polsce oraz Shang Shung Institute Austria zapraszają na wykład otwarty na temat:

Starożytna kultura Tybetu dzisiaj.

Działalność Instytutu Shang Shung

Wykład poprowadzi dyrektor Instytutu Oliver Leick.
Wykład odbędzie się 22 maja o godz. 19:00 w Europejskiej Akademii Fotografi i w Warszawie, ul. Mokotowska 4/6.

Instytut Shang Shung został założony we Włoszech przez Chögyala Namkhai Norbu Rinpocze w 1989 roku, a inaugurowany rok później przez XIV Dalaj Lamę. Misją Instytutu Shang Shung jest pogłębienie wiedzy i zrozumienia kulturowych tradycji tybetańskich w ich aspektach religijnych, historycznych, filozoficznych, artystycznych, medycznych i społecznych. Instytut próbuje przyczynić się do zachowania i utrzymania przy życiu tej kultury.
Jego celem jest zachęcanie do współpracy pomiędzy zainteresowanymi grupami i jednostkami i utrzymanie w ten sposób przy życiu esencjonalnych wartości tych tradycji. Aktualnie Instytut ma trzy główne, współpracujące ze sobą centra − we Włoszech, Austrii i Stanach Zjednoczonych.

Kultura tybetańska jest imponująca − jej początki w Shang Shung, pierwszym królestwie Tybetu, sięgają wcześniej niż II tysiąclecia p.n.e. Tradycyjnie rozróżnia się w niej pięć dziedzin wiedzy: sztuka, rzemiosło, języki i poezja, medycyna i − najważniejsza − wiedza wewnętrzna, która odnosi się do zrozumienia zarówno względnej, jak i ostatecznej kondycji jednostki w jej wszechświecie.

Shang Shung Instytut istnieje po to, by kultura tybetańska przetrwała, zaś tybetańskie książki zostały przetłumaczone na zachodnie języki. Poprzez Szang Szung Instytut próbujemy zrobić coś, żeby kultura tybetańska i jej sposób rozumienia nie zaginęły.

Shang Shung jako nazwa Instytutu odzwierciedla źródło tybetańskiej kultury i historii − królestwo to było znane na całym Wschodzie jako wielkie imperium, zaś badania nad Shang Shungiem mają ogromne znaczenie dla zrozumienia odległej starożytności, wyjątkowej natury i uniwersalnego sensu kultury tybetańskiej, dawnej i obecnej.

Kategorie
Uncategorized

Umorzono postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, umorzono postępowanie w sprawie ewentualnej obrazy uczuć religijnych przez lidera deathmetalowej grupy Behemoth, Adama Darskiego. Umorzenie nastąpiło ze względów formalnych. Jak wyjaśniła Marzanna Majstrowicz, prokuratorka rejonowa w Gdyni, „o obrazie uczuć religijnych można mówić tylko wtedy, gdy zgłoszą się co najmniej dwie osoby, które poczuły się poszkodowane”. Tymczasem wrześniowym koncertem Behemotha w gdyńskim klubie „ucho”, podczas którego Darski podarł Biblię i rozrzucił jej strzępy wśród publiczności, poczuła się dotknięta tylko jedna uczestnicząca w nim osoba.

Koncert ten obraził również uczucia religijne Ryszarda Nowaka, byłego polityka Unii Pracy, który od dłuższego czasu zawiaduje Ogólnopolskim Komitetem Obrony Przed Sektami. Szkopuł w tym, że Nowak w nim nie uczestniczył.

W kontekście owego „njusa” warto zadać pytanie, czy „autorytatywne” wypowiedzi Ryszarda Nowaka na temat „sekciarskiego” charakteru nowych ruchów religijnych są równie bezzasadne – powstałe w oparciu o plotki, rojenia i „gierki polityczne” człowieka, który, po nieudanej karierze politycznej został okrzyknięty przez niektóre media znawcą od religioznawstwa, mimo iż z wykształcenia jest przewodnikiem górskim? Życzymy kolejnych sukcesów w zdobywaniu szczytów głupoty, byleby z dala od codziennego życia.

Kategorie
Uncategorized

Nowy numer Ars Regii

Miłośników „sztuki królewskiej”, a także, ogólnie, szerokiego zaplecza zachodniej tradycji ezoterycznej może zainteresować najnowszy, 17. numer pisma Ars Regia, poświęcony muzom i ich związkom z wolnomularstwem. Znajdziemy w nim m.in. rozważania na temat masońskich aspektów twórczości Mozarta, Arthura Conan Doyle’a, Sibeliusa, Elsnera i Kurpińskiego, a także pierwsze w Polsce tłumaczenie „Konstytucji…” Andersona – fundamentu założycielskiego masonerii w początkach XVIII wieku. Do pisma załączona jest także płyta z muzyką współczesną inspirowaną symboliką masońską, m. in. z utworami Krzysztofa Voise’a.

Pismo można kupić w sklepie Ars Regii, a spis treści przejrzeć tutaj.

Kategorie
Uncategorized

Podstawy magii wg Hanifa Tsary

Hanif Tsara, szaman miejski, a zarazem twórca społecznościowego portalu magick.pl, zaprasza na swój warsztat:

18 maja, 14:30-17:30, squatt Elba, ul. Elbląska 9/11, Warszawa
Wprowadzenie do magii – tantra, mantra, mandala i patrzenie zdala
Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane podstawy buddyjskiej tantry, metody pracy z mandalą, mantrami, medytacją na dźwięki oraz rozmaitymi sposobami percepcji.

Opłata dowolna.

Pytania na temat tego warsztatu oraz innych inicjatyw Hanifa możecie kierować pod następującym adresem: piotrkrupa@poczta.fm