Kategorie
Uncategorized

Zmarł Albert Hofmann (11 I 1906 – 29 IV 2008)

29 kwietnia 2008 roku zmarł na zawał serca Albert Hofmann, człowiek, którego życiowe odkrycie miało równie przełomowy wpływ na kulturę XX wieku, co dokonania innego słynnego Alberta. Hofmann był szwajcarskim biochemikiem, który podczas badań nad alkaloidami sporyszu odkrył właściwości psychodeliczne dietyloamidu kwasu D-lizergowego. Wynalezienie LSD zaważyło na jego życiu. W późniejszym okresie dokonał syntezy psylocybiny oraz LSA – aktywnego składnika powoju, o działaniu zbliżonym do LSD. Swe przygody z ‚kwasem’, kontakty z ‚niezwykłymi ludźmi’ i filozofię życiową opisał w wydanej również w Polsce książce LSD – moje trudne dziecko. Pogodny i stateczny wynalazca do końca życia zachował bystrość umysłu, uczestnicząc w licznych konferencjach i nie stroniąc od publicznych wystąpień. Zmarł w wieku 102 lat w swoim domu w Bazylei.

Kategorie
Uncategorized

Beltaine w Powsinie

Społecznościowe forum magiczne magick.pl zaprasza 1 maja o godz. 17 na celebrację Beltaine do Powsina-palenisk koło Warszawy. Chodzenie po ogniu poprowadzi Rafał Wieszczycki z FunEnergy. Drugim elementem wieczoru będzie prowadzony przez Hanifa Tsarę rytuał zwierzęcia mocy, polegający na przywołaniu i nawiązaniu kontaktu ze swoim zwierzęciem totemicznym. Więcej informacji na ten temat możecie uzyskać pod następującym mailem: piotrkrupa at poczta.fm

Kategorie
Uncategorized

Odczyty z konferencji CESNUR 2008

Na stronach Ośrodka Badań nad Nowymi Ruchami Religijnymi, CESNUR, pojawiła się część odczytów wygłoszonych podczas zorganizowanej przez CESNUR i INFORM konferencji w Londynie, która odbyła się w zeszłym tygodniu. Wśród nich znajdziecie m.in.:

The Role of Nature, Deities, and Ancestors in Constructing Religious Identity in Contemporary Druidry Michaela T. Coopera
Free Masonry and Religion in Paris: How to Cast a Glance Upon Preconceived Ideas Jean-Pierre’a Lauranta
The Baha’i Faith and Wicca – a comparison of Relevance in two emerging religions Lil Abdo
Crowleyan Echoes: Baraka and Fantasy Dave’a Evansa
The Scientific Aeon: Magic, Science and Psychology in Crowley’s Scientific Illuminism Egila Asprema
The Birth of the New Aeon: Magick and Mysticism of Thelema from the Perspective of Postmodern A/Theology Gordana Djurdjevica

Szczególnie ten ostatni esej wnosi sporo świeżego powietrza do dyskusji na temat współczesnej tradycji magicznej. Gordan przedstawia w nim ciekawą interpretację Księgi Prawa jako zwiastunki końca historii, końca człowieka, końca podmiotu.

Kategorie
Uncategorized

London’s Calling, czyli gdzie byliśmy, kiedy nas nie było

Miniony tydzień pokaźna część naszego okulturowego Zakonu Siekaczy Szyszynki spędziła w Londynie. Efektem tej eskapady była moc spotkań z przedstawicielami tamtejszego ‚undergroundu’ okultystycznego, muzycznego i dziennikarskiego, szereg nieprzespanych nocy i załadowanych bębenków w uszach. Poniższe zdjęcia to ledwie kęs z tego, czym syciliśmy zmysły:

Merzbow, 19 kwietnia, koncert w ULU

Current 93, 21 kwietnia, koncert w Queen Elizabeth Hall

Marc Almond, 21 kwietnia, koncert w Queen Elizabeth Hall

Z rzeczy mniej wzniosłych, acz praktycznych, udało nam się ustalić z Christiną, uroczą właścicielką kultowej księgarni Treadwells, że w tym zakątku położonym w samym centrum Londynu będzie można kupować nasze książki. Jest to odpowiedź na liczne prośby i pytania, jakie otrzymujemy od naszych czytelników z Wysp Brytyjskich.
Poza tym, w jednym z najbliższych numerów wydawanego w Londynie pisma Nowy Czas ukaże się wywiad z Dariuszem Misiuną na temat naszego wydawnictwa.

Nasz pełen niespodzianek i zaskoczeń wyjazd z pewnością nie byłby tak udany, gdyby nie pomoc i gościnność naszych przyjaciół z Seven Sisters i Brixton. Conradino, Rauelk, Weremi – nasi bracia w thelemie, niekoniecznie „zwący się thelemitami” – dobrze, że jesteście!

Kategorie
Uncategorized

Journal of Thelemic Studies Vol. 1 No. 2

Z lekkim opóźnieniem informujemy o ukazaniu się w sieci drugiego tomu Journal of Thelemic Studies – akademickiego magazynu poświęconego thelemie. W numerze znajdziemy m.in. następujące artykuły:

Rabelais, Dashwood and Proto-Thelema Stevena Asha – o francuskich i angielskich protoplastach thelemy, czyli poprzednikach Crowleya;
Thelema & Buddhism IAO 131 – piątą część eseju traktuje tym razem o wojowniczych aspektach thelemy i buddyzmu;
The Missing Calls to the Great Work Johna L. Crowa – dywagacje na temat relacji pomiędzy wzrastającą ilością thelemickich tekstów źródłowych w internecie a coraz mniejszym oczytaniem thelemitów, czyli o dominacji kolekcjonerstwa i repetycji nad refleksją i zrozumieniem.

Numer zawiera również kilka ciekawych ilustracji artystki o dźwięcznym pseudonimie Acrylick Alchemical, rozmowę z nią oraz wywiad z zespołem IllumineNaughty. Całość w pdf-ie do ściągnięcia i przeczytania tutaj.

Kategorie
Uncategorized

Esozone 2008

Jeśli komuś się zdarzy jesienią przebywać w USA, warto odwiedzić Portland w stanie Oregon, nie tylko z racji niezwykle dobrze prosperującej w nim społeczności ezoterycznej i kwitącej nowej sztuce. Oto bowiem 10-12 października w Watershed Building na 5040 SE Milwaukie Ave odbędzie się druga odsłona konferencji Esozone, zorganizowanej przez okultystów uznających bliskie związki magii i popkultury. Wśród prelegentów swój udział zapowiedzieli:

Dennis McKenna – brat Terence’a, etnofarmakolog, współautor książek Invisible Landscape (w której McKennowie wyłożyli swoją wersję teorii 2012 roku jako fazy granicznej w rozwoju ludzkości) i Psilocybin – Magic Mushroom Grower’s Guide
Antero Alli – autor fenomenalnego Angel Tech, reżyser grupy performerskiej Paratheatrical Research
Paul Laffoley – artysta-wizjoner, współczesny Leonardo DaVinci
Rex Church – okultysta-surrealista, Magister Templi Kościoła Szatana
Taylor Ellwood – autor Multimedia Magic, Inner Alchemy i Pop Culture Magick

oraz wiele innych postaci wpływających na kształt obecnej amerykańskiej okultury.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kategorie
Uncategorized

Zmarł Ludwik Hass (1918-2008)

 

8 kwietnia zmarł prof. Ludwik Hass, postac nietuzinkowa, chodząca legenda. Trockista prześladowany w PRL-u, wieloletni opozycjonista (współtwórca Klubu Krzywego Koła), który nie miał związków z kościołem katolickim. Ludwik Hass był jednak przede wsyzstkim najwybitniejszym znawcą historii masonerii Europy Środkowo-Wschodniej, mimo że sam nie należał do wolnomularstwa. To spod jego pióra wyszły dziela:

    * Masoneria polska XX wieku. Losy, loże, ludzie, Oficyna Wydawnicza Polczek Polskiego Czerwonego Krzyża, Warszawa 1993, 1996, ss. 360.
    * Wolnomularstwo rosyjskie w podziemiu 1822-1921, Wyd. Bellona, Warszawa 1996, 1998, ss. 299. Seria: Loża i polityka. Masoneria rosyjska 1822-1921. T. 1. 
    * Wolnomularstwo rosyjskie na obczyźnie i powrót w strony rodzinne, 1918-1995, Wyd. Bellona, Warszawa 1998. Seria: Loża i polityka. Masoneria rosyjska 1822-1995. T. 2.
    * Wolnomularze polscy w kraju i na świecie 1821-1999. Słownik biograficzny, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 1999, ss. 660. 
    * Świat wolnomularski. Konkrety. Tom 1. Trudne czasy 1932-1945, Wyd. Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna, Łowicz 2004, ss. 302.
    * Świat wolnomularski. Konkrety. Tom 2. 1945 – lata dziewięćdziesiąte XX w., Wyd. Neriton, Instytut Historii PAN, Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna, Warszawa 2006, ss. 507.

Jedną z najważniejszych prac Ludwika Hassa była trzyczęściowa monografia odtwarzająca dzieje masonerii w Europie Środkowo-Wschodniej. Składają się na nią tytuły:

    * Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej w XVIII i XIX wieku, Wyd. Ossolineum, Wrocław 1982, ss. 572.
    * Ambicje, rachuby, rzeczywistość. Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej 1905-1928, PWN, Warszawa 1984, ss. 398.
    * Zasady w godzinie próby. Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej 1929-1941, PWN, Warszawa 1987, ss. 359.

Prof. Ludwik Hass odszedł w ciszy. O jego śmierci jak dotąd nie poinformowały żadne większe media poza portalami masońskimi i lewackimi.

 

Kategorie
Uncategorized

Filmy ze Światowego Forum Psychodelicznego

Osoby, które nie miały możliwości uczestniczyć w Światowym Forum Psychodelicznym, zorganizowanym w Bazylei, mogą obejrzeć podchodzące z niego zapisy filmowe. Twórcy Psychonaut Channel na YouTubie umieścili fragmenty wykładów i wypowiedzi psychologów transpersonalnych, znawców szamanizmu psychodelicznego i odmiennych stanów świadomości, m.in. Dennisa McKenny, Kathleen Harrison, Allyson Grey i Stanislava Grofa. Znajdziecie je tutaj.

Kategorie
Uncategorized

Wystawa obrazów Aleistera Crowleya

Wiosna w Paryżu? Czemu nie? Wszystko wskazuje na to, że w okresie wiosenno-letnim Paryż zamieni się w centrum sztuki okultystycznej. Obok wielkiej prezentacji dzieł wybitnych artystów inspirowanych magią i mistyką, organizowanej w Centrum Pompidou,  w Palais du Tokyo, miejscu przeznaczonym do prezentacji sztuki współczesnej (sic!), odbędzie się wystawa nieznanych dzieł Aleistera Crowleya. Większość z nich pochodzi z okresu Opactwa Thelemy w Cefalu i została odkryta przez Marco Passiego, znakomitego znawcę okultyzmu z Uniwersytetu Amsterdamskiego. Wystawa dzieł Crowleya będzie trwać od 5 czerwca do 4 lipca. Wernisaż 5 czerwca uświetni obecność Marco Passiego i Kennetha Angera.

Jak zapowiadają organizatorzy obu wystaw, towarzyszyć im będą katalogi.

Kategorie
Uncategorized

Wystawa sztuki thelemicznej w Krakowie

Przypominamy, że 7 kwietnia o godz. 17 odbędzie się w krakowskim klubie Absynt przy ul. Miodowej 26 wernisaż wystawy dzieł artystów inspirowanych thelemą. Zachęcamy do udziału w tej imprezie lub odwiedzenia klubu w dniach następnych, kiedy to będzie można oglądać wywieszone w klubie obrazy.