Kategorie
Uncategorized

Krzysztof Niemczyk i kontrkultura w PRL

Korporacja Ha!art zaprasza na dwa spotkania wokół wydanego przez nią znakomitego dwuksięgu Krzysztofa Niemczyka, obejmującego jego słynną powieść Kurtyzana i pisklęta oraz traktat o jego życiu: 3 stycznia, czwartek, godz. 18, sala Kino/Audytorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6, Warszawa Udział wezmą: Tadeusz Komendant, Maria Anna Potocka, Anka Ptaszkowska, Kamila Wielebska; prowadzenie: Grzegorz Jankowicz Uczestnicy dyskusji […]

Korporacja Ha!art zaprasza na dwa spotkania wokół wydanego przez nią znakomitego dwuksięgu Krzysztofa
Niemczyka, obejmującego jego słynną powieść Kurtyzana i pisklęta oraz traktat o jego życiu:

3 stycznia, czwartek, godz. 18, sala Kino/Audytorium
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6, Warszawa
Udział wezmą: Tadeusz Komendant, Maria Anna Potocka, Anka Ptaszkowska, Kamila Wielebska;
prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Uczestnicy dyskusji rozmawiać będą o Niemczyku i jego pokoleniu, o kontrkulturze PRL, o alternatywnych projektach artystycznych, o życiu literackim w komunizmie, a także o związkach autora Kurtyzany z innymi pisarzami tamtego czasu.


4 stycznia, piątek, godz.18
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
Anka Ptaszkowska „Krzysztof Niemczyk – rewolucja życia codziennego”

O książce:

W wydawnictwie Ha!Art ukazał się dwuksiąg Krzysztofa Niemczyka pod tytułami: Kurtyzana i pisklęta czyli krzywe zwierciadło namiętnego działania, albo studium chaosu oraz Traktat o życiu Krzysztofa Niemczyka na użytek młodych generacji. Pierwszy jest tytułem kultowej powieści Krzysztofa Niemczyka pisanej w latach 60., wydanej po raz pierwszy we Francji w wydawnictwie de la Difference, drugi – będący trawestacją tytułu słynnej książki sytuacjonisty Raoula Vaneigema jest zbiorem dokumentów jego niekonwencjonalnego życia i skandalicznej działalności w Polsce lat 60. pod redakcją Anki Ptaszkowskiej przy współudziale Piotra Mareckiego i Marcina Hernasa.

Książka jest świadectwem istnienia artysty, ikony niezależności, który z własnego życia stworzył fascynującą opowieść w osobliwy sposób łączącą losy ludzi, obyczajów, historii i polityki, postaci na wskroś awangardowej, choć przekornie mocno zakorzenionej w tradycji, będącej intuicyjną emanacją artystycznego ducha, a mimo to zadziwiającej konsekwencja i bezkompromisowością. Niemczyk wadził, przeszkadzał, niepokoił, drążył szczelinę w ściśle skodyfikowanej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *