Kategorie
Uncategorized

Rośliny mocy z Amazonii

Interesująca informacja pojawiła się w serwisie Taraki:

Wykład prowadzony przez Kajsę Segerros 7 grudnia w Warszawie

Kajsa jest partnerką Orleando – doświadczonego szamana z puszczy amazońskiej w Peru, z którym latem będą wspólnie w Polsce prowadzić pełne tygodniowe wtajemniczenie w Rytuał Ayahuaski. Kajsa opowie o duszy roślin leczniczych i halucynogennych, o ich tajemnicach znanych tylko czarownikom indiańskim Amazonii.

Będzie to barwna opowieść o tym, jak Szwedka trafiła do puszczy amazońskiej, o jej miłości do Indian i ich ducha oraz o tym, jak starają się przekazać światu tajemnice ayahuaski, która leczy człowieka na poziomie duchowym, emocjonalnym i fizycznym, dając mu bezpośredni wgląd w prawdę o jedności świata. Rytuał ayahuaski zabiera człowieka w podróż w głąb siebie tak fascynującą i pouczającą, że wraca z niej już na zawsze odmieniony.

Kajsa zaproponuje też zainteresowanym wyprawę do ich siedziby w peruwiańskiej Amazonii, gdzie podczas kilkutygodniowego pobytu poznają bogactwo amazońskich roślin uzdrawiających oraz głębsze wtajemniczenie w Rytuał Ayahuaski.

Oto fragment jej wypowiedzi: „Doświadczyłam wielu światów z pomocą mamaicuna (oryg. nazwa ayahuaski), podróżowałam do gwiazd i do wnętrza DNA roślin i zostało mi pokazane, że nie ma różnicy między planetą a muchą, że wszystko jest częścią tej samej energii. Zdajesz sobie wówczas sprawę, że wszystko jest święte, że zarówno czynność zaparzania herbaty, jak i przywożenia dzieci ze szkoły, to akt święty.”

Zapraszamy na wykład w piątek 7 grudnia o godz. 18.00 w Domu Kultury ‚Śródmieście’, ul. Marszałkowska 19 – wejście od ul. Oleandrów (parter).

Opłata: 25 zł

Informacje: Darek Kasprowicz , tel: 504 369 550, email: yonik@o2.pl

Kategorie
Uncategorized

Genesis P-Orridge w programie Soft Focus

W odróżnieniu od lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, Genesis P-Orridge wzbudza ostatnio zainteresowanie głównie swym wyglądem – stanowiącemu pochodną jego projektu pandrogynicznego. Ale, jak można się przekonać z niniejszego wywiadu, udzielonego programowi telewizyjnemu Soft Focus, nadal ma sporo ciekawych pomysłów do przekazania.

Kategorie
Uncategorized

Metaweryzm w Czakramie

27 listopada 2007, godz. 18
Piotr Szmitke
Wykład, prezentacja podstaw metaweryzmu
Galeria CZAKRAM
Katowice, Mariacka 20

Piotr Szmitke – polski twórca interdyscyplinarny i teoretyk sztuki jest autorem i propagatorem nowego pojęcia w sztuce, zwanego metaweryzmem. Malarz, scenograf, kompozytor i dramatopisarz, od czasu premiery jego autorskiej opery wystawionej w Operze Śląskiej „Muzeum Histeryczne Mme Eurozy” w 2005 roku, ogłoszony został jednym z najbardziej wszechstronnych twórców w Europie. W 1990 roku powraca do kraju, osiedlając się na Śląsku, po blisko dziesięcioletnim pobycie w Paryżu,
gdzie w 1988r. ogłoszona została jego „metawerystyczna doktryna” – teoria tworzenia alternatywnej historii sztuki oparta na założeniu, iż ……..

Kategorie
Uncategorized

Program Klubu Gnosis na grudzień

W grudniowym programie Klubu Gnosis przewidywane są następujące wykłady:

4 grudnia
Margot Graham
Interpretacja „Apokalipsy” św. Jana wg Edgara Cayce’a, cz. II,

11 grudnia
Maciej Góralski Magura
Mandala Pięciu Buddów

18 grudnia
Hanna Turczyn Zalewska
Praktyka gnozy

Wszystkie spotkania rozpoczną się punktualnie o 18 w warszawskim Domu Kultury Śródmieście, ul. Marszałkowska 19, róg Oleandrów. Wejście od ulicy Oleandrów – trzecie drzwi. Wstęp wolny.

Kategorie
Uncategorized

Karły, death metal i tureckie gwiezdne wojny

21 listopada o godz. 20 odbędzie się pokaz Lost & Found Video Night w warszawskim Obiekcie przy pl. Małachowskiego 3 (podziemia Zachęty).

Lost & Found Video Night to wydawana na przestrzeni ostatnich lat na
przez oficynę Something Weird Video słynna antologia kuriozów telewizyjnych z czasów złotej ery wideo. Fragmenty talk-shows, w których celebrities popełniają największe gafy w życiu, idiotyczne japońskie teleturnieje nagrane przypadkiem z kablówki,
najstraszniejsze momenty radzieckich horrorów, niemieckie interpretacje Lou Reeda, wstrząsające home video itp. Zanim nastało youtube, owe strzępy śmieciarskiej kultury popularnej kopiowano na starych dobrych magnetowidach i przekazywano dalej znajomym. Dzisiajsą koszmarnym artefaktem z przeszłości.

Wstęp wolny. Pokaz zostanie poprzedzony krótkim wprowadzeniem Kamila Antosiewicza.

Kategorie
Uncategorized

Rozmowa z Hakimem Beyem

Panie i panowie, wystarczy jedno kliknięcie myszką, by przed wami wystąpił w całej swej okrasie metafizyczny anarchista, niepokorny dekonstruktor znaczeń, guru chaosu (zanim jeszcze ktokolwiek słyszał o jego magii), błyskotliwy realista-utopista, nigdy nie obawiający oddać się całej władzy w ręce wyobraźni – Hakim Bey.

Kto sądził, że Hakim Bey, może na własne oczy się przekonać iż ma się bardzo dobrze. W dziesięciominutowej rozmowie przeprowadzonej przez Mindlift TV opowiada o Tymczasowych Strefach Autonomicznych i ich ogranicznikach.

Kategorie
Uncategorized

Magia pop kultury

Gościem ostatniej audycji podcastu Occult of Personality jest Taylor Ellwood, jeden z najciekawszych autorów książek poświęconych nowemu podejściu do magii jako technologii zmieniania percepcji. Ellwood opowiada o starych i nowych archetypach, rozwijając niektóre wątki zawarte w swoich książkach Pop Culture Magick, Space/Time Magic i Inner Alchemy: Energy Work and the Magic of the Body.

Kategorie
Uncategorized

Norman Mailer i Ira Levin R.I.P.

Krok po krok odchodzi z krainy żywych pokolenie pisarzy, których twórczość przyczyniła się do powstania fenomenu lat sześćdziesiątych.

10 listopada w wieku lat 84 umarł Norman Mailer – jeden z najwybitniejszych twórców fabularyzowanego dziennikarstwa, autor wybitnych powieści hipsterowskich tłumaczonych również na język polski: Nadzy i martwi, The White Negro, Amerykańskie marzenie, Pieśń kata. Reżyser improwizowanych filmów awangardowych, przypominających swą estetyką twórczość Andy’ego Warhola.

12 listopada odszedł Ira Levin. 78-letni powieściopisarz, nazywany „Stephenem Kingiem lat sześćziesiątych i siedemdziesiątych”, w sposób mistrzowski przekładał opowieści ludowe na język horroru i suspensu. Zasłynął przede wszystkim jako autor Dziecka Rosemary, stając się pośrednio ojcem chrzestnym współczesnego pop-satanizmu. Sławę przyniosły mu również dwie inne ekranizacje jego powieści: Chłopcy z Brazylii i Żony ze Stepford.

Kategorie
Uncategorized

Filmy o Charlesie Mansonie

Charles Manson, kultowa ikona „mrocznego oblicza” amerykańskiej kontrkultury lat sześćdziesiątych, świętuje dziś swoje 73 urodziny. Co najmniej kolejnych pięć lat Manson spędzi w więzieniu, ponieważ odmówiono mu prawa do wcześniejszego zwolnienia. Tymczasem już niedługo mają się ukazać dwa filmy poświęcone jego osobie. Pierwszy stanowi adaptację wielogodzinnego materiału dokumentalnego, nakręconego w latach 1969-72 w grupie zwolenników Charlesa Mansona przez Roberta Hendricksona. Fragmenty filmu o roboczym tytule Inside the Manson Gang można obejrzeć tutaj. Z kolei za nakręcenie filmu fabularnego, przedstawiającego subiektywną, emocjonalną wizję fenomenu Charlesa Mansona zabrał się Marcus Nispel, reżyser nowej wersji Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Twórca nie zamierza posiłkować się materiałem sądowym.

Kategorie
Uncategorized

‚Krak – syn Ludoli’ Stanisława Szukalskiego (recenzja)

krak.jpg

Kilka tygodni temu nakładem Wydawnictwa Toporzeł ukazał się dramat Stanisława Szukalskiego Krak – syn Ludoli. Ponieważ jest to niezwykle ciekawa pozycja, pozwoliliśmy sobie ją zrecenzować. Mimo iż wydawca umieścił na swych stronach tekst dramatu, polecamy jego piękne, papierowe wydanie, nie tylko ze względu na liczne, bardzo ciekawe ilustracje.

*

Każda formacja historyczna, niezależnie od tego, czy ma ona charakter etniczny, kulturowy czy ezoteryczny, posiada swój własny mit założycielski, wyposażający ją w przestrzeń wyobrażeń, w ramach której może się poruszać i nabierać rozpędu. Jeśli przestrzeń ta jest zbyt wąska (jak w przypadku grup polegających na indywidualnych objawieniach) lub zanadto zakorzeniona w materii historycznej (jak w przypadku stowarzyszeń tajemnych polegających na ‚historyczności’ linii przekazów inicjacyjnych), posiada ograniczony potencjał – dostarcza spoiwa dla ugrupowań o charakterze sekciarskim.

Tego rodzaju konstrukty mityczne są przejawem impotencji lub niezrozumienia reguły, że moc wyobrażeń płynie z ich ambiwalencji. W przypadku dzieła Szukalskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i rzeźbiarzy XX wieku, będącego zarazem (a może przede wszystkim)wielkim mitografem, mamy jednak do czynienia z innym podejściem. Dramat ów, będący swego rodzaju słowiańskim egzorcyzmem, czy też projektem wskrzeszenia ducha pogańskiego w grupach etnicznych zniewolonych przez chrześcijaństwo, jest przedstawiony z rozmachem równym ‚Dziadom’ Mickiewicza, a zarazem daleko mu do materializmu historycznego.

W dramacie Szukalskiego pradawna, mająca scalać wszystkich Słowian, tradycja pogańska, pogrążona jest we śnie, z którego nie może się przebudzić przez wygodę (starczość) mas, utrwalaną mechanicznym uczestnictwem w krwawych rytuałach władzy Wielkapłana Ciuła, namiestnika Wszechpaństwa Biżymdów. Pozostałość wiary ojców tli się jedynie w opowieściach przekazywanych młodzieży przez Bajbajoca – ludowego wieszcza oraz w niezmiennym świecie natury. Uosobieniem mądrości czerpanej z natury i młodzieńczej siły jest Krak – syn oślepionego przez najeźdźców kowala dusz, Ludoli. Cała zaś struktura dramatyczna dzieła stanowi swego rodzaju misterium jego przebudzenia, śmierci i odkupienia.

Krak jako wyraziciel młodzieńczego ducha dawnej słowiańszczyzny przechodzi u Szukalskiego Chrystusowe męki. Dzięki jego ofierze jest możliwe wyzwolenie ludu spod mentalnej władzy okupanta. Co ciekawe, Szukalski, posługuje się tu techniką detournementu (tę samą co u późniejszych o 20 lat sytuacjonistów), czyli dywersji znaczeniowej – dokonuje restytucji mitu pogańskiego za pośrednictwem struktury wziętej z opowieści o Chrystusie.

Reszta jest całkiem surrealistyczna. Już sam język Szukalskiego, jakże odmienny od potocznej polszczyzny, wprowadza czytelnika w świat mitu, w porządek gdzieś między jawą i śnieniem, uchwytny tylko w chwili przebudzenia. Klanowa struktura władzy, jej acefalliczność i liczne fizyczne deformacje zbliżają Szukalskiego do wizji często pojawiających się w znacznie późniejszych dziełach Alejandro Jodorowskiego.

Wszystko to sprawia, że Kraka – syna Ludoli można odczytywać jako dramat na wskroś awangardowy, nawet jeśli nie tego pragnąłby jego twórca. Dzięki temu jest on podatny na dalsze reinterpretacje i niezmiernie żywotny. Jedynym mankamentem tego niezwykle barwnego i intrygującego dzieła są pojawiające się tu i ówdzie redukcjonizmy, przypisujące z góry określone motywacje poszczególnym grupom etnicznym. Dzięki nim właśnie Szukalski bywa traktowany jako twórca marginalny, a jego potencjał pozostaje niewykorzystany.

– Dariusz Misiuna