Kategorie
Uncategorized

Podróż na Wschód czyli Okultura tripuje

Ponieważ już 22 sierpnia rano wylatujemy hen, hen daleko, za siódmą górę i dziewiąte morze, nasz serwis informacyjny przerwie nadawanie na okres około miesiąca. Nie oznacza to jednak, że nie będzie warto tu zaglądać, gdyż przy sprzyjających warunkach będziemy przysyłać kartki z podróży (jak pewien wuj-włóczykij z pouczającej bajki).

Ponadto, w związku z naszą południowo-azjatycką podróżą wszystkie zamówienia złożone na nasze książki w dniach od 21 sierpnia do 19 września będą realizowane 20 września.

Tak więc, jeśli ktoś z Was planuje u nas zakup, lepiej to zrobić jeszcze dzisiaj.

Kategorie
Uncategorized

Anger wieszczy własną śmierć

Jak podaje wrześniowy numer magazynu Fortean Times, podczas pogrzebu Curtisa Harringtona, ‚okultysty i reżysera filmów klasy B’, Kenneth Anger, wybitny twórca kina magicznego, miał ogłosić swoją rychłą śmierć. Anger przyznał, że ma raka prostaty i zna datę swojej śmierci. Jak zapowiedział, ma umrzeć w Halloween 2008 roku.

Kategorie
Uncategorized

Artykuł o Robercie Antonie Wilsonie

164357.jpg

W internetowym magazynie Doza Kultury ukazał się artykuł Pan Robert Anton Wilson opuścił ciało… Pawła Walińskiego. Choć tekst pełen jest uproszczeń (Wilson-narkoman, Wilson-kompletnie nieznany w Polsce), stanowi jednak jedną z nielicznych naszych lokalnych prób wpisania Wilsona w zachodnią tradycję filozoficzną. Co cieszy, nawet jeśli redaktorzy Dozy Kultury umieścili w tekście o Wilsonie zdjęcie Alana Moore’a. Wszak jeden brodacz godnie zastępuje drugiego.

Kategorie
Uncategorized

Światowe Forum Psychodeliczne

Światowe Forum Psychodeliczne – pod tak nieskromnym tytułem jest planowana wielka konferencja poświęcona środkom zmieniającym świadomość, która odbędzie się w dniach 21-24 marca 2008 roku w Bazylei. Na temat szczegółowych planów konferencji będziemy informować wraz z przybliżaniem się jej daty. Obecnie, wystarczy wspomnieć, że mają w niej uczestniczyć takie psychodeliczne tuzy jak: wynalazca LSD, Albert Hofmann; założyciel Międzydyscyplinarnego Stowarzyszenia na rzecz Badań Psychodelicznych, Rick Doblin; współczesna prekursorka intensywnych modyfikacji ciała, Amanda Feilding; wybitny artysta psychodeliczny, Alex Grey; twórca psychologii transpersonalnej, Stanislav Grof; sekretarz Timothy’ego Leary’ego (ojciec Winony Ryder), Michael Horowitz; wdowa po Terencie McKennie, szefowa fundacji badań nad psychodeliczną botaniką, Kathleen Harrison; wybitny etnofarmakolog, współautor ‚hipotezy 2012 roku’, Dennis McKenna; pionier badań psychodelicznych na Harvardzie, Ralph Metzner; autor ‚Encyclopedia of Psychoactive Plants’, Christian Rätsch; wynalazca kilkuset substancji psychodelicznych, Alexander Shulgin; oraz dwaj młodzi autorzy psychodelicznych bestsellerów, Jeremy Narby i Daniel Pinchbeck.

Jeśli organizatorom uda się zrealizować swoje zamierzenia, będzie to wielkie wydarzenie.

Kategorie
Uncategorized

‚Templariusze i Asasyni’ Jamesa Wassermanna

2614.jpg

Dzisiaj do polskich księgarń trafiła książka Jamesa Wassermanna Templariusze i Asasyni. Wojownicze bractwo muzułmańskie. Książka, wbrew mylącemu tytułowi, nie utożsamia templariuszy z asasynami, chociaż wskazuje na istotne związki, jakie łączyły te dwa tajemne bractwa. Między templariuszami, prekursorami współczesnego systemu bankowego, a asasynami, prekursorami współczesnego terroryzmu istniała głęboka zależność. Wassermann drobiazgowo ją analizuje, poświęcając sporo miejsca problematyce inicjacji.

James Wassermann jest autorem licznych książek badających związki między polityką a okultyzmem, a także jednym z założycieli i czołowych przedstawicieli Kalifatu Ordo Templi Orientis. Książkę w przekładzie Jerzego Prokopiuka opublikowało Wydawnictwo Bellona.

Kategorie
Uncategorized

Peter H. Gilmore o satanizmie i ateizmie

gilmore.gif

Gościem ostatniej edycji ateistycznego podcastu Point of Inquire jest Peter H. Gilmore – Arcykapłan Kościoła Szatana. Gilmore prezentuje ateistyczną interpretację satanizmu, jednocześnie odróżniając go od tradycyjnie rozumianego świeckiego humanizmu. Opowiada o przestrzeni rytualnej jako miejscu, w którym kontroluje się własne omamy, podkreślając istotne znaczenie dramatyzacji i teatralizacji własnych uwarunkowań w ich dekonstruowaniu. Odnosi się również do modnego ostatnio zjawiska, jakim jest wojowniczy ateizm.

Całą audycję można wysłuchać pod następującym linkiem.

Kategorie
Uncategorized

Polecamy podcast One Tribe

Surfując po sieci znaleźliśmy kolejny bardzo interesujący, anglojęzyczny podcast One Tribe. Znajdziecie w nim m.in.: rozmowę z Geraldine Beskin na temat życia i twórczości Austina Osmana Spare’a, rozważania Dirka Bruere’a na temat technoszamanizmu i semantyki magicznej, dyskusję o transhumanizmie, rozmowę z Fioną McKenzie na temat magii i surrealizmu, wywiad z Ianem Readem poświęcony zagadnieniom magii runicznej, wprowadzenie w arkana zakonu Iluminatów Thanaterosa i znacznie, znacznie więcej.

Kategorie
Uncategorized

Nowy komiks i wywiad z Alanem Moorem

med_3469.jpeg?Saga_o_potworze_z_bagien_

Alan Moore – mistrz ezoterroryzmu, który na polu popkultury rozsiewa ziarenka wolności, jest prawdopodobnie najsłynniejszym i najbardziej skutecznym thelemitą. Jego komiksowe arcydzieła: Promethea i V jak Vendetta stanowią skarbnicę nieortodoksyjnej myśli magicznej. Równie skutecznie udaje się Moore’owi w inteligentny sposób przetwarzać mity popkultury. Tak było w wydanych kilka lat temu na rynku polskim Strażnikach. Tak jest w wydanej w ubiegłym miesiącu Sadze o Potworze z Bagien. Moore przejął od swych poprzedników opowieść o Potworze z Bagien – naukowcu, który pod wpływem zbyt udanego eksperymentu stał się rośliną, siejąc postrach wśród zachłannych technokratów – i nadał jej postać ekologicznej baśni i rozprawki filozoficznej na temat natury ludzkiej. Saga o Potworze z Bagien stanowi zatem jego wkład w twórcze (magiczne?) przekształcanie popkultury, w upgrade’owanie jej na wyższy poziom inteligencji.

Podobnie rzecz się ma z wydanymi niestety tylko na Zachodzie Lost Girls – komiksem wprowadzającym młode bohaterki opowieści literackich (m.in. Alicję z Alicji w Krainie Czarów) w świat seksu. Moore, korzystając z narzędzia pornografii, zastanawia się nad ludzką seksualnością, jej niesłychaną obfitością i zarazem niewinnością z racji „mocy wyzwalającej wszelkie pragnienia”, jaką daje nam nasza wyobraźnia. Vido-wywiad z artystą i jego muzą, Melindą Gebbie, można obejrzeć pod następującym linkiem.

Kategorie
Uncategorized

Wystawa zdjęć z Opactwa Thelemy

f788dccac3116e8193f35ee6edb20e80,21,19,0

Kategorie
Uncategorized

Kurs Tarota Thota z Lonem Milo DuQuettem

Miłośnicy talii Thota, których, ja wynika z licznych docierających do nas listów, nie brak w Polsce, mają okazję pobrać nauki od jednego z najwybitniejszych jej znawców. Maybe Logic Academy oferuje bowiem internetowy kurs tarota Thota z Lonem Milo DuQuettem, autorem takich klasyków magicznych jak Magick of Aleister Crowley czy Understanding Aleister Crowley’s Thoth Tarot i, co rzadkie, okultystą obdarzonym poczuciem humoru. DuQuette poprowadzi swój kurs od 13 sierpnia do 30 września, a więcej informacji na jego temat można otrzymać pod następującym linkiem.