Kategorie
Uncategorized

‚Czas matek’ Teatru Ósmego Dnia

a.jpg

30 czerwca o godz. 22 na Polach Mokotowskich w Warszawie Teatr Ósmego Dnia pokaże swe najnowsze przedstawienie pt. „Czas matek”. Gorąco polecamy! Oto teatr XXI wieku nie obawiający się dotykania bagażu doświadczeń XX-wiecznych. „Czas matek” to podróż przez ciemną stronę mocy, przez świat satrapów i ich rzadko dostrzegane ofiary. Misterium porażające wizualnym pięknem i stale aktualną wymową. Czasy się zmieniają, tyrani pozostają ci sami.

Przedstawienie odbędzie się w ramach trwającego Festiwalu Sztuka Ulicy.

Kategorie
Uncategorized

Thelema Coast to Coast nr 42

Każda edycja podcastu Thelema Coast to Coast to okazja do zapoznania się z okołothelemicką tematyką. W 42 programie znajdziemy m.in.:

– rozmowę z Williamem Kieselem z Ouroboros Press;
– dyskusję z Keithem418 na temat thelemickich zastosowań heglowskiej koncepcji „pana” i „niewolnika”;
– wywiad z Davidem Jonesem poświęcony magii enochiańskiej;

a także, jak zwykle, sporo interakcji ze słuchaczami oraz swobodnych rozważań.

Kategorie
Uncategorized

AblitoZone reaktywacja

Po czterech latach zawieszenia powraca do sieci świetny serwis okulturalny AblitoZone, a wraz z nim tchnienie odmiennych stanów gnozy w postaci:

– wywiadu z Juliusem Evolą;
– wywiadu z Michaelem Bertiaux; oraz
– eseju Bartosza Axamitowskiego Teurgia, skorpioniczność i wtajemniczenie

Kolejne teksty i inicjatywy już wkrótce!

Kategorie
Uncategorized

Święto Miłości

Z okazji letniego przesilenia podczas którego nasza Okulturowa redakcja świętuje szczególną uroczystość ku czci nieśmiertelności miłości, życzymy naszym czytelnikom jak najwięcej odwagi w realizacji swych prawdziwych pragnień.

„Miłość jest prawem, miłość podług Woli”

Kategorie
Uncategorized

Podcast o badaniach nad psychodelikami w latach 60.

Środki zmieniające świadomość przywrócili kulturze zachodniej badacze, nie obawiający się eksperymentów. Ich szersza ekspresja społeczna nastąpiła w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. W ostatnich audycjach podcastu Psychedelic Salon jego gospodarz, Lorenzo, rozmawia z Garym Fischerem, jednym z pionierów badan nad psychodelikami. Rozmowa koncentruje się wokół takich zagadnień jak leczenie zaburzeń emocjonalnych dzieci przy pomocy LSD i psylocybiny czy kontakty z istotami pozaziemskimi, oraz takich osób jak Alan Watts, Aldous Huxley i Timothy Leary.

Kategorie
Uncategorized

T Allen Greenfield o UFO i Księdze Prawa

Kiedy astrologowie walczą między sobą o nazwę, jaką mają nadać ostatnio odkrytej planecie transplutonicznej (wahając się między Eris a Prozerpiną), T Allen Greenfield ujawnia słuchaczom podcastu Occult of Personality tajemny szyfr ufonautów. Ów niekonwencjonalny biskup gnostycki, będący za bardzo szalony nawet jak na standardy Kalifatu O.T.O. (z którego ostatnio sam odszedł), wyjaśnia, dlaczego okultyzm bywa przydatny w kontaktach z UFO, ze szczególnym uwzględnieniem wskazówek zawartych w Księdze Prawa.

Kategorie
Uncategorized

Słuchowisko o kulturze indywidualizmu

Kto nie uczestniczył w spotkaniu poświęconym książce Małgorzaty Jacyno Kultura indywidualizmu, ten może wysłuchać jego zapis dźwiękowy tutaj. Polecamy, jednocześnie ubolewając nad jakością dźwięku.

Kategorie
Uncategorized

Kurs z historii psychodelików

Maybe Logic Academy to instytucja, która w ciągu swej kilkuletniej działalności wprowadziła nową jakość w internecie. Dzięki tej formule niehierarchicznej, on-line’owej nauki internauci uzyskują dostęp do przekazu wiedzy i doświadczenia pokonującego ograniczenia czasoprzestrzenne.

Najbliższy kurs w Maybe Logic Academy poprowadzi Robert Forte, wytrawny znawca psychodelików, redaktor licznych antologii poświęconych temu zagadnieniu, w tym Entheogens and the Future of Religion i Outside Looking In. Kurs History of Psychedelics. Entheogens and Human Consciousness odbędzie się w dniach od 25 czerwca do 5 sierpnia i obejmie następujące zagadnienia:

a) odkrycia R. G. Wassona, Alberta Hofmanna i Richarda Evansa Schultesa
b) badania Stanislava Grofa
c) rewolucyjne cele Franka Barrona i Timothyego Learyego
d) obecny status psychodelików w świetle prawa, badań naukowych i duchowości.

Na kurs można zapisać się tutaj.

Kategorie
Uncategorized

‚Kultura indywidualizmu’ Małgorzaty Jacyno

580650.JPG

Jakie są główne trendy współczesnej kultury? Do czego prowadzi postępująca indywidualizacja? Czy zdominował nas dyskurs terapeutyczny?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć Małgorzata Jacyno w wydanej niedawno przez PWN książce Kultura indywidualizmu

„Zdrowie, młodość, sprawność i poczucie szczęścia określają dzisiaj rozmiar wolności, jaka jest udziałem jednostki. Kult natury, naturalności i naturalnego życia idzie tu jednak w parze z niesłychaną determinacją w walce z naturalnymi koniecznościami, takimi jak starzenie się, utrata sprawności, osłabienie odporności czy śmierć. Chudnięcie, odmładzanie się, powiększanie masy mięśni i poddawanie się terapiom odwykowym oraz styl życia, który temu wszystkiemu służy […] zyskuje w doświadczeniu jednostki znaczenie wyzwalania się z niegodnych determinacji i emancypacji społecznej.”

Czy indywidualizm jest formą samoświadomości czy też kolejnym wcieleniem narcystycznej osobowości naszych czasów? Książka Jacyno otwiera pole do dyskusji. Zainteresowani nią mogą wziąć udział w spotkaniu z autorką, które odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18 w redakcji kwartalnika Krytyka Polityczna przy ul. Chmielnej 26 lok. 19 w Warszawie.

W dyskusji udział wezmą dr Kazimiera Szczuka i prof. Paweł Śpiewak. Spotkanie poprowadzi Maciej Gdula.

Kategorie
Uncategorized

Za dzień, za noc za chwilę nasze książki staną się nielegalne

12 czerwca odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie nowelki LPR do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Liga Płaskiego Rozumu domaga się w niej m.in.:
– karania za promowanie symboli kojarzących się z narkotykami; karani będą nie tylko producenci, ale również użytkownicy tych produktów;
– zabronienia posiadania, sprowadzania i sprzedawania nasion konopi innych niż włókniste;
– nakładania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na tych właścicieli klubów, którzy nie donoszą policji o zażywanych na ich terenie narkotykach;
– zakazu wpuszczania do pracy osób pod wpływem środków odurzających.

Osoby pragnące podpisać się pod petycją o rozpoczęcie debaty publicznej nad tym pomysłem, mogą złożyć swój podpis na stronie Drug Policy.