Kategorie
Uncategorized

Warszawski Dyskusyjny Klub Filmowy

Hubert Czerepok i Janek Sowa zapraszają do Dyskusyjnego Klubu Filmowego peer-2-peer na Chłodnej 25 w Warszawie. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Filmy w angielskiej wersji językowej. 30 maja, środa, godz. 18.00 Potęga koszmarów. Narodziny polityki strachu (The Power of Nightmares. The Rise of the Politics of Fear), Adam Curtis, Wielka Brytania, 2004, 150 min. Pasjonujący […]

Hubert Czerepok i Janek Sowa zapraszają do Dyskusyjnego Klubu Filmowego peer-2-peer na Chłodnej 25 w Warszawie.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Filmy w angielskiej wersji językowej.

30 maja, środa, godz. 18.00

Potęga koszmarów. Narodziny polityki strachu (The Power of Nightmares. The Rise of the Politics of Fear), Adam Curtis, Wielka Brytania, 2004, 150 min.

Pasjonujący dokument opowiadający równolegle historię fundamentalizmu islamskiego na Bliskim Wschodzie oraz fundamentalizmu neokonserwatywnego w Stanach Zjednoczonych. Twórcy filmu pokazują, jak w drugiej połowie XX wieku politycy utracili zdolność inspirowania mas optymistycznymi wizjami i ideologią wiecznego postępu. Jedynym środkiem politycznej mobilizacji, do którego mogą się dzisiaj odwołać, jest strach. Jak mówi twórca i narrator filmu, Adam Curtis, „zamiast budować marzenia, politycy deklarują, że będą nas chronić: od koszmarów.”

6 czerwca (środa) i 7 czerwca (czwartek), godz. 19.00
Niebiańskie Ciało ląduje. Minifestiwal filmów o UFO

Środa, 6 czerwca, godz. 19.00

1. UFO – Tajny dowód (UFO – The Secret Evidence), Alex Hearle, Wielka Brytania, 2005, 100 min.
Film przedstawia historię znanych pojawień się UFO. Czy latające talerze zostały wymyślone przez nazistów, czy są wytworem pozaziemskich cywilizacji? Czy film ten jest dowodem na to, że Ziemia jest odwiedzana przez obce cywilizacje?

2. Area 51 – wywiad z obcym (Area 51 – Alien interview), Jeff Broadstreet, USA, 1997, 66 min.
Kontrowersyjny wywiad z istotą pochodzącą z innej planety. Materiał został zarejestrowany w słynnej bazie Area 51 w Newadzie, a następnie nielegalnie wyprowadzony z tego bardzo strzeżonego miejsca. W filmie wypowiadają się ludzie, którzy uważają ten wywiad za fałsz, ale także ci, dla których jest to jeden z najbardziej istotnych materiałów wideo, jakie nakręcono w dziejach ludzkości.

Czwratek, 7 czerwca, godz. 19.00

Jaime Maussan, wykład, 93 min.
Szokujący zapis wykładu meksykańskiego specjalisty od UFO Jaime’a Maussana. Dowodzi on, że na teretorium Meksyku ma miejsce wyjątkowa aktywność niezidentyfikowanych obiektów latających. Historia jest tym bardziej frapująca, że wydaje się, iż dużą częstotliwość pojawiania się tam UFO ma związek ze zbliżającym się końcem kalendarza Majów, a może i świata…

Po pokazie gość specjalny, Robert Bernatowicz odpowie na pytania.

Robert Bernatowicz – z zawodu ekonomista i politolog, z zamiłowania dziennikarz. Jego pasją jest badanie zjawisk uważanych za niewyjaśnione. Od 2001 roku kieruje Fundacją NAUTILUS, która zajmuje się tworzeniem największego archiwum zjawisk typu X`Files w Polsce.

Spotkanie i dyskusję prowadzi Hubert Czerepok.

Środa, 13 czerwca, godz. 19.00
Naziści: okultystyczny spisek (Nazis: The Occult Conspiracy), Tracy Atkinson, Joan Barron, USA, 104 min.

Film dokumentalny rzucający światło na fascynację Nazistów okultyzmem. Wszyscy znamy historię o wyprawach hitlerowskich naukowców na Kaukaz i do Tybetu, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że były to poszukiwania Atlantydy! Film pokazuje, w jak wielkim stopniu okultyzm odcisnął piętno na przebiegu II wojny światowej.

Pokaz prowadzi Hubert Czerepok.

Środa, 20 czerwca, godz. 19.00
Po co walczymy (Why We Fight), Eugene Jarecki, USA, 2005, 99 min.

W przemówieniu, które prezydent USA Dwight D. Eisenhower wygłosił w 1961 roku, kończąc swoje urzędowanie, ostrzegał przed niebezpieczeństwem zdominowania polityki zagranicznej USA przez coś, co nazwał „kompleksem militarno-przemysłowym” – grupą wielkich firm zbrojeniowych, zarabiających miliardy dolarów na zamówieniach rządowych. Autor filmu, Eugene Jarecki, analizując amerykańską politykę ostatnich pięciu dekad, dochodzi do wniosku, że zagrożenie to coraz bardziej staje się rzeczywistością. Przekonuje, że wojny prowadzone przez USA nie służą ani demokracji ani zdobyciu dostępu do złóż ropy naftowej, ale utrzymaniu dobrej koniunktury dla przemysłu zbrojeniowego, którego lobbyści uzyskali wielkie wpływy w amerykańskiej administracji. Film uhonorowany wieloma nagrodami, w tym między innymi dla najlepszego filmu na Sundance Festival w 2005 roku.

Po projekcji dyskusja z Bartoszem Węglarczykiem, dziennikarzem, długoletnim korespondentem „Gazety Wyborczej” w USA, obecnie szef działu zagranicznego tej gazety. Pokaz i rozmowę prowadzi Janek Sowa.

Środa, 27 czerwca, godz.19.00
Park zagłady (Punishment Park), Peter Watkins, USA, 1971, 88 min.

Prowokacyjny eksperyment kontrowersyjnego twórcy filmowego Petera Watkinsa. Jest rok 1970. Wobec nasilających się protestów przeciw wojnie w Wietnamie prezydent Nixon ogłasza stan wyjątkowy i wydaje dekret zezwalający na zamykanie w więzieniu „osób groźnych dla bezpieczeństwa wewnętrznego”. Film, zrealizowany w konwencji dokumentu, przedstawia losy grupy hipisów, feministek, działaczy antywojennych, antyrasistowskich i innych „niebezpiecznych jednostek”, które korzystają z możliwości przedstawionej przez rząd i zamiast odsiadywać wyrok w więzieniu, decydują się na spędzenie trzech dni w ulokowanym na środku pustyni tytułowym Parku Zagłady (Punishment Park). Jeśli uda im się w tym czasie przebyć bez wody i jedzenia 90 kilometrów, unikając pościgu policji i Gwardii Narodowej, wyjdą na wolność. Jeśli nie, trafią znów do więzienia.

Po filmie dyskusja z Ewą Majewską, filozofką, feministką, działaczką na rzecz praw człowieka. Spotkanie prowadzi Janek Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *