Kategorie
Nauka Serwis Uncategorized

50-lecie „New Scientist”

New Scientist – amerykański tygodnik poświęconym najnowszym odkryciom naukowym świętuje swe pięćdziesięciolecie. Niestety, jak dotąd żadnemu polskiemu wydawcy nie wpadł do głowy pomysł publikowania jego polskiej edycji. A szkoda, bo w odróżnieniu od większości dostępnych w Polsce czasopism naukowych New Scientist nie zamyka się w cytadeli nauki, lecz pozwala sobie na wypady w kierunku nowych […]

New Scientist – amerykański tygodnik poświęconym najnowszym odkryciom naukowym świętuje swe pięćdziesięciolecie. Niestety, jak dotąd żadnemu polskiemu wydawcy nie wpadł do głowy pomysł publikowania jego polskiej edycji. A szkoda, bo w odróżnieniu od większości dostępnych w Polsce czasopism naukowych New Scientist nie zamyka się w cytadeli nauki, lecz pozwala sobie na wypady w kierunku nowych terytoriów.

Najlepszym tego przykładem jest jego numer jubileuszowy, którego autorzy starają się odpowiedzieć na osiem, najistotniejszych wg New Scientist pytań:
1) Czym jest rzeczywistość? (Roger Penrose zastanawia się nad tym, czy świat jest czymś więcej, aniżeli zbieraniną naszych różnych wyobrażeń.)
2) Czym jest życie? (Robert Hazen sugeruje, że gdybyśmy mieli do czynienia z obcymi formami inteligentnego życia, pewnie byśmy ich nie rozpoznali, nawet jeśli zamieszkiwałyby Ziemię.)
3) Czy posiadamy wolną wolę? (Patricia Churchland wysuwa hipotezę, że im więcej wiemy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, tym mniejszą możemy ponosić odpowiedzialność za jego wybory.)
4) Czy świat ma naturę deterministyczną? (Vlatko Vedral uważnie się temu przygląda i mówi „być może”.)
5) Czym jest świadomość? (Paul Brooks zastanawia się nad tym, w jaki sposób mózg człowieka, przy całym zróżnicowaniu swych funkcji, zachowuje jednolitą tożsamość.)
6) Czy uda się nam stworzyć ogólną teorię wszystkiego? (Wg Michio Kaku bardzo się napracowaliśmy w tym względzie przez ostatnie dwa tysiąclecia i jesteśmy już blisko.)
7) Co dzieje się po śmierci? (Mary Roach powiada, że choć wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem, niewielu mędrców lub szaleńców poszukuje odpowiedzi.)
8) Kto pojawi się po człowieku? (James Hughes twierdzi, że choć wszystkie gatunki z czasem wymierają lub przechodzą ewolucję, ludzkość może spotkać coś innego.)

Poza tym w numerze jubileuszowym najwybitniejsze obecnie umysły zastanawiają się nad zmianami, do których dojdzie w ciągu najbliższego pięćdziesięciolecia.

Zainteresowane tym wszystkim osoby mogą dokonać subskrybcji na stronie New Scientist. Mogą też zerknąć do październikowego numeru polskiej edycji Playboya, w którym znajduje się bardzo interesujący blok tekstów o Nowym Człowieku oraz wywiad z Rayem Kurzweilem, jednym z najbardziej wizjonerskich naukowców.