Kategorie
Nauka Serwis

Lek ze śliny zamiast morfiny?

Jak podaje New Scientist, naukowcy z paryskiego Instytutu Pasteura odkryli w ludzkiej ślinie substancję, której moc uśmierzania bólu jest kilkakrotnie większa niż w przypadku morfiny. Kiedy substancję tą, nazwaną prowizorycznie „opiorfiną”, podano szczurom, potrzebowały one jej trzykrotnie mniejszą dawkę, aby uzyskać podobny efekt do działania morfiny. Naukowcy francuscy podejrzewają, że opiorfina może zastąpić w medycynie […]

Jak podaje New Scientist, naukowcy z paryskiego Instytutu Pasteura odkryli w ludzkiej ślinie substancję, której moc uśmierzania bólu jest kilkakrotnie większa niż w przypadku morfiny. Kiedy substancję tą, nazwaną prowizorycznie „opiorfiną”, podano szczurom, potrzebowały one jej trzykrotnie mniejszą dawkę, aby uzyskać podobny efekt do działania morfiny.

Naukowcy francuscy podejrzewają, że opiorfina może zastąpić w medycynie morfinę, ponieważ jest od niej mocniejsza, a na dodatek nie wywołuje uzależnienia. Według Catherine Rougeot z Instytutu Pasteura: „Opiorfina znieczula podobnie jak morfina, lecz oprócz tego posiada właściwości anty-depresyjne, które wymagają przeprowadzenia dalszych badań”. Naukowcy zastanawiają się również nad tym, czy produkować lek z ludzkiej śliny, czy też raczej wytworzyć lek, który będzie pobudzał ludzki organizm do samodzielnej, wzmożonej produkcji opiorfiny.