Kategorie
Książki

Promocja książki „Mój Grotowski”

30 listopada o godz. 19:30 odbędzie się we wrocławskim Ośrodku Grotowskiego spotkanie poświęcone książce Mój Grotowski.

Mój Grotowski to najnowsze wydawnictwo Ośrodka Grotowskiego z tekstami Tadeusza Burzyńskiego na temat J. Grotowskiego i Teatru Laboratorium, w wyborze i opracowaniu J. Deglera i G. Ziółkowskiego.

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów dokumentacyjnych, m.in.: fragmentu audycji radiowej Marii Woś Laboratorium Grotowskiego, sfilmowanych wypowiedzi T. Burzyńskiego na temat: samorozwiązania Teatru Laboratorium, życia i twórczości Ryszarda Cieślaka, wizyty J. Grotowskiego z zespołem w Polsce w 1997 roku.

„Grotowski dla mnie – a jak sadzę i dla wielu innych – jest źródłem. Ze źródła można czerpać ożywczą wodę, gasić pragnienie. Można nią handlować. Można ją przetwarzać, coś dodając, butelkując, nieraz bezwiednie psując, a nawet zatruwając. Każde źródło jest początkiem rzeki. Te zaś mogą użyźniać nieurodzajne obszary, mogą też wzbierać, wylewać, niszczyć. Trzeba umieć współżyć z rzeką. Jeśli jednak zdarzy się powódź, trudno jej przyczyny upatrywać u źródła”. (Tadeusz Burzyński)

Wrocław, Rynek-Ratusz 27
Wstęp wolny

Kategorie
Serwis

Wykład o bóstwach wodnych w warszawskim Klubie „Gnosis”

28 listopada o godz. 17.45 Maciej „Magura” Góralski wygłosi w ramach Klubu ‚Gnosis’ wykład:

„Bóstwa wodne jako źródło duchowej mocy w tradycjach Indii, Tybetu i Polski”

Wykład odbędzie się w Warszawie, w filii Domu Kultury Śródmieście, ul. Marszałkowska 19, róg Oleandrów (pomiędzy Pl. Unii Lubelskiej a Pl. Zbawiciela, bliżej Trasy Łazienkowskiej). Wejście od ulicy Oleandrów – trzecie drzwi.

Wstęp wolny.

Kategorie
Serwis Uncategorized

Salon Psychodeliczny z Danielem Pinchbeckiem

Jeśli nie przejadła się wam ofensywa medialna Daniela Pinchbecka, mającego na swym koncie występy w prawie wszystkich kontrkulturowych podcastach, proponujemy jego wykład, zarejestrowany podczas Oracle Gathering w październiku b.r., a umieszczony w Salonie Psychodelicznym.

Daniel opowiada w nim o swoich spotkaniach z „obcą inteligencją”, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy istoty spotykane w kontaktach z UFO, baśniach i wizjach psychodelicznych są niezależnymi bytami, czy też projekcjami naszej psychiki. Zastanawia się też nad tym, czy da się w ogóle rozmawiać o tego rodzaju kontaktach.

Kategorie
Serwis

Coterie Joker – dyskordiańska Biblia Pauperum?

Kto odgryzł nos Bogini? Czemu im głupsza religia, tym większą cieszy się popularnością? Czy p.o. prezydenta Warszawy, Kazimierz Marcinkiewicz, jest klonem Smileya – politycznego cyborga z komiksu Transmetropolitan? Tego wszystkiego nie dowiecie się ze strony Coterie Joker. Ale zawiera ona wiele równie fascynujących historii. Dawno nie aktualizowana, jak przystało na wyznawców Bogini Niezgody, kusi swym dyskordiańskim tradycjonalizmem. I to nie tylko miłośników papierowej wersji Principii Discordii.

Kategorie
Serwis

Rozmowa z Danielem Pinchbeckiem

Radio Dreamland, prowadzone przez Whitleya Striebera, autora popularnych książek grozy i opowieści o kosmitach (m.in. cieszącej się w Polsce wielką popularnością Wspólnoty) uruchomiło swój własny podcast. Najnowsza zaprezentowana w nim audycja przedstawia rozmowę z Danielem Pinchbeckiem na temat jego książki Breaking Open The Head, przedstawiającej fascynujący opis przemiany wielkomiejskiego dziennikarza z klasy średniej w podróżnika po odmiennych stanach świadomości, zafascynowanego amazońskim szamanizmem.

Mimo iż Pinchbeck jest ostatnio najchętniej odpytywanym autorem młodego pokolenia amerykańskiej kontrkultury, rozmowy z nim za każdym razem są inspirujące. Szczególnie jeśli prowadzi je tak dynamiczny rozmówca jak Whitley Strieber. Polecamy! I mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się nam lub innemu polskiemu wydawcy opublikować książkę Pinchbecka.

Kategorie
Serwis

Nowojorskie Kino Transgresji

Gutek Film zaprasza do warszawskiego kina „Muranów” na przegląd Nowojorskiego Kina Transgresji:

DKF Muranów
28 listopada, wtorek, godz. 20:15

Kino Transgresji, Hardcore Collection, Richard Kern

Zapraszamy na pokaz wybranych krótkich filmów Richarda Kerna pochodzących z Hardcore Collection, pokazywanych zaledwie kilkakrotnie w Polsce. W ramach pokazu m.in. teledyski z najbardziej cenionej płyty Sonic Youth pt. „Evol” , zrealizowane przez Kerna. W zbiorze krótkometrażówek ścieżka dźwiękowa skomponowana przez tę post-punkową nowojorską grupę oraz Teksańczyków z Butthole Surfers. W obsadzie aktorskiej m.in. Henry Rollins z legendarnej kapeli punkowej Black Flag oraz Lydia Lunch, niekwestionowana punkowa diva porno, z czasem prekursorka radykalnego kina feministycznego.

Najbardziej niepokorny i butny nurt w historii kina. Dziś już klasyk i swoisty kanon. Stworzony pod koniec lat 70 przez młodych kontestujących nowojorczyków, niejednokrotnie wywodzących się ze środowiska punkowego, odrzucającego wszelkie publiczne źródła dofinansowania, często kradnąc taśmy filmowe by móc kręcić.
Niczym nie skrępowani twórcy Kina Transgresji lubili się w pokazywaniu perwersji, ostrego seksu, krwawej przemocy w stylu gore, brudu i….kontrolowanego kiczu, łamiąc przy tym wszelkie zakazy i tematy tabu ( na jednym z filmów możemy obejrzeć gorącą relacje z zaszywania waginy Kimbry Pfahler, dla której ten akt był spełnieniem skrytych marzeń ). Z dystansem do siebie i rzeczywistości… Wiele o duchu w jakim funkcjonował nurt, w jakże obrazowy sposób mówi fragment wywiadu z Nickiem Zeddem (czołowy przedstawiciel nurtu), który na pytanie „Czy mógłbyś najprościej, w jednym zdaniu określić, czym jest kino transgresji?” odpowiada krótko..
– Pierdol się!

Po seansie odbędzie się spotkanie z filmoznawcą: Anną Taszycką wykładającą na Uniwersytecie Jagielońskim, piszącą do Kwartalnika Filmowego, która również opracowała hasło „kino transgresji” do Encyklopedii kina.

BILETY 10 zł

Kategorie
Serwis

Rozmowa z dr. Richardem Grossmanem na C-Realm Podcast

Ósmy epizod mocno niedocenianego amerykańskiego podcastu C-Realm przedstawia rozmowę z dr. Richardem Grossmanem, akupunkturzystą i znawcą kultur tradycyjnych. Dr Grossman opowiada o swoich doświadczeniach z ayahuaską oraz o ambiwalentnym wpływie, jaki na szamanów z Amazonii wywiera turystyka narkotykowa. Program opatrzony jest ścieżką dźwiękową o wyraźnych inspiracjach etnicznych, którą dr. Grossman posługuje się w swej praktyce muzykoterapeutycznej.

C-Realm Podcast, mimo zamiłowania do szamanizmu, nie koncentruje się wyłącznie na tym zjawisku. W jednej z poprzednich jego edycji można wysłuchać rozmowę z Davidem McFadzeanem, założycielem racjonalistycznego Kościoła Wirusa.

Kategorie
Nauka Serwis

Szyszynka – trzecie oko?

Czy droga do oświecenia wiedzie przez szyszynke? – zastanawia się autor intrygującego, choć mocno kontrowersyjnego artykułu, zamieszczonego na stronie magazynu Relaz.

„Mistyczne legendy, korzeniami często tkwiące u zarania ludzkości, zgodnie poruszają temat trzeciego oka, ukrytego narządu percepcji, szóstego czakramu, którego aktywacja (reaktywacja w zasadzie) prowadzić miałaby ku nieograniczonemu poznaniu, ku wyzwoleniu z okowów doczesności i połączeniu z rozbitym niegdyś duchem wszechświata. Tajemnicze oko pojawiło się w wierzeniach człowieczych na długo przed nastaniem naszej ery. W starożytnym Egipcie do podstawowych przedmiotów kultu zaliczano tarczę słoneczną, oko Horusa, boga naczelnego, unoszącego się nad światem pod postacią sokoła. Utożsamiany był on ze skrzydlatym słońcem, a jego moc trwa po dziś dzień. Współcześnie jest on uważany za wyższą świadomość świata, istotę spoza rzeczywistości ludzi, która opiekuje się ich poczynaniami…”

Więcej znajdziecie tutaj.

Kategorie
Serwis Wydarzenia

Konferencja „Satanizm w Polsce”

Fundacja Badań Mniejszości Religijnych ATENA zaprasza na VII Konferencję Fundacji ATENA zatytułowaną
„Satanizm w Polsce”

Program konferencji:

09.55 – Otwarcie konferencji
(dr hab. Zbigniew Pasek)

10.00 – 11.00
¤ dr Arkadiusz Sołtysiak: Satanizm na świecie – krótki przegląd
¤ dr hab. Piotr Stawiński prof. AJD: Społeczny odbiór satanizmu. Źródła i dynamika przekonań
Dyskusja

Przerwa na kawę, herbatę

11.15 – 12.15
¤ dr Piotr Jordan Śliwiński OFMCap: Satanizm hermeneutyczny – próba wyjaśnienia niektórych sporów o satanizm
¤ dr Marek Jędrzejewski: Satanizm w Polsce jako forma subkulturowego buntu
Dyskusja

Przerwa na kawę, herbatę

12.30 – 13.15
Prezentacja filmu Kennetha Angera „Lucifer Rising”
(Przed filmem krótkie wprowadzenie)
Dyskusja

Przerwa obiadowa

14.45 – 15.45
¤ mgr Dariusz Misiuna: Satanizm – kontekst mitotwórczy rozgrywający się na tle ogólnego okultystycznego projektu antropologicznego „człowieka samostwarzającego siebie”
¤ Karina Jarzyńska: Rytuał czarnej mszy w literaturze pięknej na przykładzie powieści „La Bas” Huymansa
Dyskusja

Przerwa na kawę, herbatę

16.00 – 17.00
¤ mgr Rafał Paprzycki (Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim): Analiza problematyki satanizmu w świetle współczesnego prawa, ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego
¤ mgr Piotr Szarszewski: Raport z monitoringu satanistycznych stron internetowych
Dyskusja

17.00 – Zakończenie konferencji

Konferencja odbędzie się dnia 8 grudnia (piątek) w Krakowie.
Adres sali konferencyjnej:
Instytut Psychologii Stosowanej UJ,
ul. Józefa 19 (Kazimierz), sala nr 16
Wstęp: WOLNY

Kategorie
Nauka Serwis Uncategorized

50-lecie „New Scientist”

New Scientist – amerykański tygodnik poświęconym najnowszym odkryciom naukowym świętuje swe pięćdziesięciolecie. Niestety, jak dotąd żadnemu polskiemu wydawcy nie wpadł do głowy pomysł publikowania jego polskiej edycji. A szkoda, bo w odróżnieniu od większości dostępnych w Polsce czasopism naukowych New Scientist nie zamyka się w cytadeli nauki, lecz pozwala sobie na wypady w kierunku nowych terytoriów.

Najlepszym tego przykładem jest jego numer jubileuszowy, którego autorzy starają się odpowiedzieć na osiem, najistotniejszych wg New Scientist pytań:
1) Czym jest rzeczywistość? (Roger Penrose zastanawia się nad tym, czy świat jest czymś więcej, aniżeli zbieraniną naszych różnych wyobrażeń.)
2) Czym jest życie? (Robert Hazen sugeruje, że gdybyśmy mieli do czynienia z obcymi formami inteligentnego życia, pewnie byśmy ich nie rozpoznali, nawet jeśli zamieszkiwałyby Ziemię.)
3) Czy posiadamy wolną wolę? (Patricia Churchland wysuwa hipotezę, że im więcej wiemy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, tym mniejszą możemy ponosić odpowiedzialność za jego wybory.)
4) Czy świat ma naturę deterministyczną? (Vlatko Vedral uważnie się temu przygląda i mówi „być może”.)
5) Czym jest świadomość? (Paul Brooks zastanawia się nad tym, w jaki sposób mózg człowieka, przy całym zróżnicowaniu swych funkcji, zachowuje jednolitą tożsamość.)
6) Czy uda się nam stworzyć ogólną teorię wszystkiego? (Wg Michio Kaku bardzo się napracowaliśmy w tym względzie przez ostatnie dwa tysiąclecia i jesteśmy już blisko.)
7) Co dzieje się po śmierci? (Mary Roach powiada, że choć wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem, niewielu mędrców lub szaleńców poszukuje odpowiedzi.)
8) Kto pojawi się po człowieku? (James Hughes twierdzi, że choć wszystkie gatunki z czasem wymierają lub przechodzą ewolucję, ludzkość może spotkać coś innego.)

Poza tym w numerze jubileuszowym najwybitniejsze obecnie umysły zastanawiają się nad zmianami, do których dojdzie w ciągu najbliższego pięćdziesięciolecia.

Zainteresowane tym wszystkim osoby mogą dokonać subskrybcji na stronie New Scientist. Mogą też zerknąć do październikowego numeru polskiej edycji Playboya, w którym znajduje się bardzo interesujący blok tekstów o Nowym Człowieku oraz wywiad z Rayem Kurzweilem, jednym z najbardziej wizjonerskich naukowców.